Luin Taloussanomien vanhoja artikkeleja ja törmäsin tähän: http://www.taloussanomat.fi/jan-hurri/2013/05/22/nain-suomi-tienaisi-jos-kaikki-maksaisivat-veronsa/20137194/170
Kun avaatte linkin näette kuvan, jossa henkilö varastaa rahaa takataskusta. Mieleeni tuli heti, että tuohan on irvailua juutalaisia kohtaan. En sano tätä nyt rasistisessa mielessä, mutta pilapiirroksissa juutalaiset on kuvattu usein rumina ja isonenäisinä.
Mitä mieltä te olette, juutalaisten haukkuminen ja vastaava on todella töykeää. Ovathan he joutuneet kokemaan aivan kauheita. Lopetan tuon lehden lukemisen, mikäli tuossa on jotain perää. Muistakaa, että natsit tappoivat 6 miljoonaa juutalaista!
Kun avaatte linkin näette kuvan, jossa henkilö varastaa rahaa takataskusta. Mieleeni tuli heti, että tuohan on irvailua juutalaisia kohtaan. En sano tätä nyt rasistisessa mielessä, mutta pilapiirroksissa juutalaiset on kuvattu usein rumina ja isonenäisinä.
Mitä mieltä te olette, juutalaisten haukkuminen ja vastaava on todella töykeää. Ovathan he joutuneet kokemaan aivan kauheita. Lopetan tuon lehden lukemisen, mikäli tuossa on jotain perää. Muistakaa, että natsit tappoivat 6 miljoonaa juutalaista!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Linkki ei näyttäisi jostain syystä toimivan. Koitan laittaa uudestaan.
http://www.taloussanomat.fi/jan-hurri/2013/05/22/nain-suomi-tienaisi-jos-kaikki-maksaisivat-veronsa/20137194/170
oisko näin:
http://www.taloussanomat.fi/jan-hurri/2013/05/22/nain-suomi-tienaisi-jos-kaikki-maksaisivat-veronsa/20137194/170?n=1
.
miten tuo linkki avataan?
Näin Suomi tienaisi, jos kaikki maksaisivat veronsa
Heini Karjanmaa
Näin Suomi tienaisi, jos kaikki maksaisivat veronsa
Analyysi EU haluaa, että veronkierto loppuu ja kaikki maksavat veronsa niin kuin pitäisi. Harmaan talouden taltuttaminen hyödyttäisi eniten keskivertoa kuuliaisempia veronmaksajia, kuten suomalaisia. Taloussanomat selvitti, miten Suomi tienaisi, jos kaikki maksaisivat veronsa.
Euroopan unionin (EU) taloustilastot ovat parhaimmillaankin puisevaa luettavaa. Mutta pahimmillaan ne eivät ole vain puisevia, vaan ne voivat olla suorastaan ärsyttäviä. Näin on erityisesti nyt velkakriisin ja vyönkiristysten aikaan.
Analyysi
Omat veronsa kiltisti maksava EU-kansalainen voi olla hilkulla hiiltyä, jos tavanomaisten taloustilastojen rinnalla tulee tarkasteltua verotilastoja ja varsinkin harmaan talouden laajuudesta eri maissa kertovia lukemia.
Juuri tällaisia tarkasteluja aikovat EU-maiden johtajat tehdä keskiviikkona Brysselissä pidettävässä EU:n huippukokouksessa. Kyse on Eurooppa-neuvoston eli jäsenmaiden pääministereiden tai valtionpäämiesten kokouksesta.
Huippukokouksen tärkein aihe on vaihteeksi jokin muu kuin suoraan velka- ja talouskriisiin liittyvä uusi palomuuri tai muu hätätoimi. Kyse on veronkierrosta ja sen taltuttamisesta.
EU haluaa lopettaa harmaan talouden ja saada kaikki maksamaan omat veronsa. Siinä onkin tekemistä, sillä harmaa talous rehottaa joko laajana tai erittäin laajana kautta jäsenmaiden.
Erityisen laajaa pimeä talous on muissa kriisimaissa kuin Irlannissa.
Laillisesta työstä
laittomia tuloja
Harmaassa taloudessa liiketoimet, palvelut tai työsuoritukset eivät välttämättä ole itsessään laittomia. Niiden toteuttaminen "tiskin alta" ja "ilman kuittia" on kuitenkin verojen ja usein myös muunlaisen sääntelyn kiertämistä ja näin ollen lain vastaisia.
Tästä EU haluaa päästä eroon, ja sillä on haluunsa erittäin pätevä peruste:
EU:n jäsenvaltioilta jää veronkierron ja verovilppien takia joka vuosi yhteensä jopa tuhannen miljardin euron verotulot saamatta.
Veronkiertäjien maksamatta jääneet verot kasvattavat veronkiertäjien omia käteen jääviä tuloja, mutta tällainen verovuoto kasvattaa lainkuuliaisten veronmaksajien verotaakkaa tai välillisesti julkisen talouden alijäämäisyyttä tai näitä molempia.
EU:n ja EU-maiden ajatus on pakottaa veropettureita verotuksen piiriin, jolloin niin sanottu veropohja laajenee ja samoilla veroprosenteilla kertyy entistä suurempi määrä verotuloja tai entisenlaiset verotulot kertyvät kokoon entistä matalammin veroprosentein.
Yli tuhat miljardia
euroa jää perimättä
Harmaan talouden laajuutta on mahdoton tarkalleen tietää, onhan pohjimmiltaan kysymys juuri tulojen ja liiketoimien pimittämisestä. Varta vasten salatuista tuloista ei kerry verottajalle tai muillekaan viranomaisille tarkkoja lukuja.
Siksi arvio tuhannen miljardin euron verotulojen menetyksistä on vain arvio.
Pyöreän ja huiman lukeman esittää esimerkiksi EU-komissio, joka on lainannut luvun verotutkimuksiin erikoistuneen Tax Research -konsulttiyrityksen tutkimusraportista.
Taloussanomien laskelmat eurooppalaisesta verohukasta päätyvät osin eri aineksin ja kaikin puolin kotikutoisin laskuharjoituksin vähän yli tuhannen miljardin euron arvioon.
Toisin kuin komission tai verokonsultin raportit, Taloussanomien laskuharjoitukset yrittävät arvioida verohukan vaikutusta Suomeen ja Suomen talouteen. Laskelmista ilmenee, että harmaan talouden talttumisesta olisi Suomelle yksiselitteistä etua.
Sekö se keskeistä jutussa oli? Juutalaiset kuvataan usein sellaisina miltä he näyttävät.
Onko kaiikki suomalaiset sitten kuvan näköisiä? Rasismi taitaakin piillä siinä.
On höpö höpöä että juutalaisia sen vuoksi pitäisi "säästellä" että he ovat kokeneet kauheita.
Tuo holocaust opetti, meille kaikille, sen että kaikilla on ihmisarvo.
Piste.
Tuo heppu ei viittaa mihinkään kansanryhmään.
Turhan vilkas mielikuvitus kuriin...!
Kummasta hepusta puhut, siitäkö pottunenäisestä tallettajasta jolla on siniristi lätsä mallia Jaakko Kolmonen, joo siinähän on rasistinen yleistäminen tiettyä kansanryhmää kohtaan.
Suomalaisten ei voi yleistyää olevan rasisteja - mutta rasistit voi!
Tuossahan oli yleistys suomalaista kohtaan , kuka suomalainen tuolta näyttää??
Kirjoitit "Suomalaisten ei voi yleistyää olevan rasisteja - mutta rasistit voi! " Siis mitä voi olettaa?? Olevan rasisteja vai suomalaisia??
Rasistit voi yleistää olevan rasisteja.
tuota minä sanoisin suomalaiseksi rasismiksi:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11836978
.