Jennan surmassa avustanut pääsi vapaaksi!!!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013110617690460_uu.shtml?utm_campaign=uutisboksi&utm_source=ad
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013110617690460_uu.shtml?utm_campaign=uutisboksi&utm_source=ad
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 87
Vanhimmat
suojelee murhaajia ja rankaisee uhreja.
VOIVITTUMITÄPASKAA.
Ei ole suomessa uhrin ihmiselämä minkään arvoinen, mutta rikolliset ovat kultaa.
Suomen "OIKEUSLAITOS" on VITSI
Toivottavasti tippuu joltakin rakennustelineiltä ja taittaa niskansa.
Joo, "vahingossa". Sitä ihmettelen miksi tällaiset lähes rangaistuksetta jääneet murhaajat saavat elää käytännössä aina lopun elämänsä mukavasti vapaudessa, onko uhrien sukulaiset todellakin järjestäen munattomia pellejä?
Omasta lapsestani jos olisi ollut kyse niin etsin käsiini katsoisin silmiin ilmoittaisin "nyt kuolet paskakasa" ja lahtaisin sen niille jalansijoilleen.
"onko uhrien sukulaiset todellakin järjestäen munattomia pellejä". Jos sukulaiset lähtee hakemaan oman käden oikeutta niin ne lusii takuulla kauemmin kuin tämä emämulkku joka alkuperäisen rikoksen tekee. Näin se vaan menee ruotsinsuomalaisten johtaman marionettihallituksen suomessa. Siksi toivoisinkin että Suomi olisi yhä Tsaarin alainen eikä mikään ahvenanmaan "autonominen" osa.
Onkos Suomessa mitään muuta niin mätää kuin laki, oli se mikä tahansa, sanoisin jotta tämäkin juttu, pöyristyttävää.
Vai onko kyse vaan tulkinnasta.
Mielestäni ongelmana on usein enemmän lain tulkinta kuin itse laki.
Jossain rikoksissa laissakin voi olla ongelma, mutta enemmän kuitenkin ongelmana on lain tulkinta.
Esim. rangaistusasteikossa suositaan usein aina sitä lievintä rangaistusta ja sitä rangaistusasteikon yläpäätä käytetään missään rikoksissa hyvin harvoin.
uus murha/tappo se on sit sen ajan murhe??
http://www.lataakuva.fi/di/YQMV/EU-lippu.jpg
http://www.youtube.com/watch?v=h91gQ_XEwIU&list=PLE6C9661BEA98C1BA&index=8
Tästähän voi vetää sen johtopäätöksen, että korpilaki on ainoa oikeuden mukainen laki Suomessa. Mikä pakko on kunnioittaa tuolaista laki kenenkään tavallisen Suomalaisen eihän sitä kunnioita rikollisetkaan. Saunan taa ja niska laukaus siinä sitä oikeutta josta ei valitella Huvioikeuksiin.
mistä saa 9mm?
harpin.
meinaan on siinäkin mutka, ja mit' enemmä kääntää sitä isommaks se muuttuu.
No kysyppäs isoisältä sotamuistoja riittää Suomessa. Barabellum tai Tähtipistooli.
vähemmisto kansalaisilta kun niillä on aina tykkejä mukana tupla määrä..
Joo ravikansa järkkää mutkan kun tarvii.
Eli luger tai makarov.
ravikansa on suomalaisia, musut ei!
Voin sanoa, että en tiedä siitä juuri mitään, mutta tiedän, että yhtä pakolaisia sitä oli silloin, kun nyt nämä rikastajat, mutta ainoa poikkkeus, että olimme Suomen kansalaisia.
niin on ja omalla tavallaan hyvin hyödyllisiäkin. Osa rötöstelee kyllä, mutta silloinkin enimmäkseen yleisten normien mukaisesti. Yleensä vielä aina tunnustavat kun jäävät kiinni ja istuvat kakkunsa.
Romanit ei kulje raiskaamassa naisia pitkin katuja. Niitä ei tarvitse Suomalaisten pelätä.
En tuntenut Jennaa, enkä tunne hänen läheisiään. MUTTA otan kuvasta kopion ja painan pärstän mieleen, jotta muistan sen aina. Jos ikinä tulee tilaisuus aiheuttaa kaverille tapaturmainen, mieluummin pitkän aikaa kiduttava lähtö tunopuoleiseen, tuskin voin vastustaa kiusausta antaa rangaistusta murhatun tytön puolesta. Tietenkin varmistan henkilöllisyyden ennen kuin toimintaa. Tuollaiset SAASTAT pitää ehdottomasti eliminoida. Varsinkin kun epäoikeudenmukaisuusjärjestelmä, eli Suomen laki, niitä erityisesti suojelee.
Tappaja on tasavertainen muiden kanssa tuomionsa kärsittyään. Turha inistä.
Ja se tuomio on kärsitty vasta sitten, kun se on OIKEASTI kärsitty. Ja sitten kun se on kärsitty, ei tuomittu todellakaan voi inistä.
Mitä se on muka kärsinyt ? Ollut 2 vuotta päivä hoidossa täydellä ylös pidolla. Toivottavasti sitä edes joku kovempi konna hoonasi sitä perärööriin yhteisen suihkutteluhetken tuokioissa.
Ja ai niin eihän se ole tasavertainen VIELÄ se vain pääsi kärsimään tuomiotaan vapaalla. Ei se voi kovinkaan paljoa hillua. Tuohon kun nyt pätkähtää mitään mistä tuomion saa niin se takaisin kiven sisällä EIKÄ pääse aiemmin ulos.
ja tuosta jätkästä ei tule koskaan enään tasavertaista. Teoriassa ainoastaan, mutta muuten ei. Jätkälle olisi hyvin helppoa järjestää lisää istumista lähes pelkästään puhumalla.
Joo rangaistuksen kärsinyt ja sitten ilkkuu uhrille? Suomen oikeuslaitos on vitsi! Vankimielisairaalaan haku ja heti, ennenkuin aiheuttaa lisää ongelmia. Täysi psykopaatti, telkien taakse loppu elämäksi, joka toivottavasti menee kidutuksesta nauttien.....Ai kun olis pitkä reissu.
Tämä on vasemmisto ,demareitten,rkp,vihreät aikaan saanoksia että suomen laki on höllä.Näillä on oikeus elämään ja uhrilla ei ole enään oikeutta kun kuoli.
Pitäisi todella koventaa lakia suomessa elinkautinen on elinkautinen ja tappo 15 vuotta ja murha 30 vuotta.Eikä mitään näin vakavissa tapauksissa lasketa ennen aikoja pihalle.
Mihin unohtuo Kokkareet?
Kokoomus-äänestäjän älykkyys näkyy erinomaisesti "-----------" kirjoituksessa. Niinhän se menee, että koska Kokoomuksella on eniten valtaa, on kaikki hyvä aina sen ansiota. Mutta kun lainsäädäntö suojelee rikollisia tai jokin muu asia on päin per-settä, niin Kokoomuksella ei olekaan asiassa mitään tekoa. ...Ei ihme, että maa on kaaoksessa kun idiootit ovat äänestäneet idiootit suurimmaksi puolueeksi. Onneksi viimeisen kerran sataan vuoteen...
Voiko tuon tuomion alenemisen tulkita niin, että jos joku tyyppi vituttaa, sen voi tappaa. Sitten lomailet 5 tähden vankilahotellissa pari vuotta ja pääseet "näytöt" antaneena tekemään uusia kepposia.
"Terävän" oloinen kaveri tuo vapautettu.
Nauran teille.
Lilo on vain nyrkillätapettava paskamanne joka pärjää vain heikolle naiselle, ja ei edes sillekään yksin. Eikä ilman veistä. Vittu mikä ihmispaska!
Tietääkö joku mitä tuon rikoksen taustalla oikein on?
Ei tuo vapautettu tyyppi kyllä ihan täysipäiseltä vaikuta,
menee vielä facebookin kirjoittelemaan surmatutsta jotain tuollaista,
erittäin tunnevammaiselta henkilöltä vaikuttaa.
Saattaa pari tappouhkausta irrota kaverille... Ja ehkä se itse tappokin. Vai saako tuollaisesta paskamannesta muka saman kuin ihmisestä??
Eiköhän tuo mannepoeka vielä ime munnoo vankilassa..
On todella sokea. Lisäksi näyttää oleva kuuro ja vähämielinen.
Mutta vain suomessa.
Ruoka oli hyvää, viihde-elektroniikka uusinta, punttisalilla kaikki vehkeet, puhumattakaan sellin omasta rauhasta. Annan 5 tähteä.
t: Arvaatte varmaan kuka
ps. nyt bisselle
Ja valtio toki järjesti hienon asunnon ja muhkean työkyvyttömyyseläkkeen loppuelämäkseni, kyllä elämä on ihanaa!
Laittoi vielä viestin facebookiin vapauduttuaan (jennalle) että ROT IN PIECES, eli mätäne palasina... Veikkaan että tuolla asenteella se jätkä ei oikeasti elä kauaa, oikeastaan taidankin lähtemään etsimään kaveria kun tässä aikaa on...
Noin röyhkeä kusipää ei yksinkertaisesti ansaitse elää.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288617909369.html
Yx pyöräporukka etsinee jo
tossa ne kolmipyörillä hurjastelee tarhan edessä kovaa menoa on:)))
Joel Lilo sanoo nauttivansa elämästä. Naama ja nimi on tiedossa ja voin kertoa että jos vastaan tulee niin se nautinto loppuu siihen paikkaan ja minun alkaa.
Pistää raivoksi tuollaiset pikku nilkit jotka leikkii gangsteria ja vielä elvistelee tekosillaan. Merenalainen maailma on ihmeellisen kaunis Joel ja se pitää nähdä sinun itse paikan päällä.
Tietoja Joelin tai hänen vanhempiensa osoitteista otetaan vastaan.
Pyydä facebook kaveriksi vaikka tekaistulla profiililla niin saat selville läheiset, sen apinan facebook -tunnus löytyy iltasanoman jutusta. Myös yksityisviestin voit lähettää vaikka et kaveri olisikaan.
Tyyppi on viimeiseksi keskustellut Sopranos sarjasta facebookissaan. Itsestään ottanut gangsterikuvia sikari kourassa yms. Jolli-setä banaani on hänen facebook nimensä.
Persut taas ulvomassa. Mies on kärsinyt rangaistuksensa.
Ja mikäs heIvetin murhaajaidiootti sinäkin olet? Vitun paskakommarin mielestä murhaaminen pitäisi laillistaa??
Jos on tuomionsa kärsinyt, ei kai sitä enää voi vankilaan takaisin laittaa. Eivätkä perussuomalaisetkaan ole lakeja olleet koventamassa, joku perussuomalaisten kansanedustaja oli paljon enemmän huolissaan ylen nuortenohjelmista.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288618011735.html?ref=rss
Tuonkin sanomiseen tarvittiin kokoomuslainen kansanedustaja. Luulin että perussuomalaisista olisi ollut jyrähtämään, mutta ei... turha kuvitelma.
Mutta huomaapa, että jos PERSU olisi pitänyt täsmälleen samansisältöisen puheen, niin se uutisoitaisiin että: "Natsipersu taas kiihkoili ja keräili irtopisteitä natsihurmoksessaan".
Kokoomuslainen saa sanoa sellaista, mistä persulle natsileima mäjähtää heti.
Saavathan kokoomusnuoretkin visioida esim heikompien kansanryhmien eliminoimisellakin.
Ja hampputurvat ovat viimme aikoina saaneet niin kovasti turpaan aiheesta kuin aiheesta, että pitää alka riekkumaan ja haudalla tanssimaan. Mikä vain tilanne kelpaa yrtyksessä nokittaa kauheita rasisteja. Toivottavasti seuraavalla kerralla heppoisin perustein vapautettava murhamies tappaa teidän sukulaisenne. No sama se vaikka karhu söisi yhtä vähän tunnen myötätuntoa teitä ja sukulaisianne kohtaan kuin näitä häiriintyneitä murhamiehiä kohtaan. Olette puolenne valinneet ja se kertoo teistä kaiken tarvittavan. Olette samaa paska sakkia, mutta vain sen verran pelokkaita runkkareita että ette itse uskalla toteuttaa väkivalta fantasioitanne ja siksi fanitatte kaikkia jotka ovat niin tehneet ja onnistuneet lainkouraan kiertämään. Pohjimmiltaan kaikki hampputurvat ovat siis rikollista ainesta.
Kuvista päätellen tuo tyyppihän on kai jotenkin kehitysvammainen ?
Mulla ei ole mitään noita vammaisia vastaan mutta oikeuden pitäisi olla kaikille tasapuolinen.
Missähän tuo paskakasa oikein asustaa ettei vaan pappa olisi jo toimittanut sen ulkomaille?
Ajatelkaa tuon vanhempia. He varmaan häpeävät että tuollaisen ovat mailmaan saattaneet.
Ainakin toisen vanhemmat taisi olla mukana huumehommissa ja eikös molemmat ole ollut kasvatuslaitoksessa eli tuskin vanhemmat mitään välittää. Onkos tuo oikeasti manne?
Isä israelilainen, äiti suomalainen. Eli juutalainen.
Tuohan selittää kaiken, tuo isä.
Tässä yhteydessä katson tarpeelliseksi huomauttaa, että meille on tullut määräys tutkia aiheeseen liittyvä loukkaaminen ja laittomat uhkaukset nollatoleranssilla.
He jotka esittävät henkirikoksella laittomasti uhkaamiseksi katsottavan kommentin, tullaan siitä sen mukaisesti myös asettamaan tutkinnanalaisiksi, lain määrittämän tarpeen mukaisesti.
Laskien yhteen tämän foorumin sekä muutaman muun nettiportaalin keskustelut, on selkeitä rankaisuvaateen aiheen täyttäviä kirjoituksia ilmiannettu jo useita kymmeniä.
Toivon että tämä seikka antaa ajattelemisen aihetta. Teitä on varoitettu.
Missä oli nuorempi konstaapeli silloin kun Jennaa murhattiin? Ei teistä ole tutkimaan rikoksia eikä ehkäisemään niitä.
Hienosti osaatte suojella kyllä tekijöitä.
Menkää nyt vaan pusikkoon takaisin vahtimaan autoilijoita josko jollakin persaukisella olisi jäänyt autovero maksamatta niin pääsette potkimaan kilvet irti ja kirjoittamaan sakkolapun jota kukaan ei maksa.
Raisa Räsänen kun katosi Tampereella niin poliisi kertoi vielä neljän vuoden päästä että "kaikkia turvakameranauhoja ei ole vielä tutkittu"
ja puhutaanko Ulvilan tapauksesta samalla?
Suomen poliisi on vitsi joka kerää autoilijoilta rahoituksen ja kaikki muut rötöstelijät jätetään rauhaan kun niistä ei tule kuin kuluja.
No niin nyt takaisin sinne pusikkoo kyttäämään hiustenkuivaajan ja pingismailan kanssa. Joku autohan voi olla jopa katsastamatta!
No kuinka kovan ja pelottavan rangaistuksen meinaatte saada uhkauksesta ensikertalaiselle, kun murhaaja kävelee ulos 2 vuodessa ? Rangaistus tuosta on ohi jo ennen kuin kahvikupillinen ehtii jäähtyä. Suomen poliisi ja laki on niin suuri VITSI että se ei pelota ketään.
Samalla tuhlaantuu aikaa ja rahaa, jonka voisitte käyttää OIKEIDEN rikosten selvittämiseen. No sekin on arvovalinta ja kerroit juuri kaiken tarvittavan POLIISIN arvopohjasta.
Näitä kirjoituksia ei tulisi näin paljon jos rangaistuksissa olisi jotain järkeä. Missä vika kun laki ja kansan oikeustaju menee joka asiassa täysin ristiin demokratiassa??? Kyllähän nyt normaali yksilö ainakin oivaltaa saavansa jo nakkikiskajonossa turpiinsa jos oikein yrittää. En tiedä kuinka pahasti ja monin tavoin on tekijällä siis pää kipeänä jos kuvittelee ettei moisesta kukaan älähdä. Eihän se niin kuvittelekaan, vaan luottaa siihen että häntä suojellaan... Se voi tanssia kuolleiden haudoilla mutta sitä ei saa loukata edes sanallisesti eikä aiheuttaa turhaa stressiä.
Poliisi Talvanen huutelee eduskunnasta aivan turhaan, sillä ei ole todistettu kuka viestin lähetti. Sitä paitsi nyt vapautettu ei murhannut ketään, sattui vaan olemaan paikalla. Moniko teistä täällä huutelijoista olisi mennyt estämään henkensä kaupalla, kun hullu riehuu ja tappaa samassa kämpässä ?
Joo ja sellainen kunnon poika laittaa "Mätäne rauhassa" viestin Jennan muistosivulle aivan...
Kuvien perusteella tappajahan on pelkkä riuku. Itse olisin pysäyttänyt sen pelkällä mulkullani. Olisi voinut hälyttää apua ja olla auttamatta RUUMIIN PIILOTTAMISESSA. Nyt meillä on VAIN hänen omat väitteensä että ei osallistunut tappamiseen. Hän on voinut itseasiassa ola se tarinan aivot joka saa tyhmemmän kaverinsa tekemään likaisentyön puolestaan
Kyllä te hyysääjät olette sitten aina yhtä vitun naiveja.
Niin, ja unohti soittaa poliisille ihan vain huonomuistisuuttaan.
En itke jos tuo tyyppi jää suojatiellä alle, toivottavasti ei kuole vaan vammautuu liikuntakyvyttömäksi. jää sitten kunnolla aikaa vittuilla netissä kipulääkkeitä popsiessaan.
tätä se on punavihreä oikeuskäytäntö. Myös homon kuolemantuomiollenauretaan, kun sen sanoo partamies
vihervasureita.
´´Joo ja sellainen kunnon poika laittaa "Mätäne rauhassa" viestin Jennan muistosivulle aivan...´´
SAIRAS ÄIJÄHÄN SE SAATANA ON! VANKIMIELISAIRAALAAN PITÄISI SULKEA AIVAN KUTEN JAMMU SILTAVUORI AIKOINAAN.
Juutalainen Joel Lilo tappaa/avustaa tappamisessa vaaletukkaisen "arjalaisen" ja saa naurettavan tuomion. Mitä sanoo skinit?? :-)
No se selittää tuo ylimielisen "olen teitä parempi ja lakienne yläpuolella" asenteen. Lapsesta pitäen on opetettu omaa paremmuutta suhteessa goyim-eläimiin.
Taitaa tehdä nk. Liebkindit ja paeta heimonsa maille. No siellähän niitä huumeen valmistajia ja välittäjiä on ennestäänkin. Israel numero UNO synteettisten huumeiden valmistusmaana.
Ei Lilo ole juutalainen eikä murhassa ollut kyse arjalaisuudesta vaan kajjdne suomalaispojan huumekaupoista .
Mitä vttua täällä tapahtuu!!! Organisoit kansainvälistä huumeidensalakuljetus operaatiota ja murhaat paloittelet piilottelet ruumiin ja 4v istumista?!! Toinen sankari 2v....
Eli oikeuden mielestä tälläinen toiminta ei ole kovin vakavaa ja antaa viestin nuorille rikollisenaluille että saa tehdä vakaviakin rikoksia kevyillä seuraamuksilla.Totta kai tälläiset tuomiot houkuttelevat nuoria rikoksen poluille.
Nämä sankarit ehtivät vielä tehdä saman monta kertaa,ja asenteista päätellen se on varmaakin varmempi!
Selvä viesti nuorille roistoille, liittykää jengeihin, tehkää murha ja olette arvostettu jengin täysvaltainen jäsen mutta tehkää urotekonne nuorena. Nämä kansanedustajat, Matti Vanhaset ja muut lakivaliokunnissa v. 2004-2005 istuneet kukkahattusedät ja tädit ovat auvoisen tietämättömiä ylipäätään mistään ja kaikkein vähiten reaalielämästä.
Sitäpaitsi lakiin liittyy ikärasistinen piirre se kun päästää toiset lievemmillä tuomioilla.
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/kansanedustajat-halusivat-leikata-nuorten-tuomiot-2005----niin-lyhyt-kuin-suinkin-on-mahdollista-/2381036
Ei mikään ihme että naapurin 16v jannu on erään tappo-pääsyvaatimuksena olevan jengin noviisijäsen
Jos sekin noviisi rampautuisi "onnettomuudessa" niin kaikki pääsis vähemmällä. Iltsari-lehdet tietysti tekis tappiota mutta kaatuu ne vielä muutenkin.
Minkä takia ne piti suomeen tulla tuomittavaksi kun espanjassa tekivät murhan.siinä taas näkee että hyysärit oli asialla että pojat ei joudu kärsisämään espanjan vankilassa ja siellä tuomiot olis ollut paljon pisimpiä ja vankila olot niin kuin vankilassa pitää olla eikä suomen 5 tähden vankilahotellissa.
Nyt pitäisi pistää joku taho vastuuseen tästä asiasta.Kuka päättäjä on syylinen.
Miksi ei lehdet puutu tähän asiaan ja voivathan asian omistajat vaatia viellä että asia käsitellään espanjan tuomio istuimessa kun suomen laki on epäoikeuden mukainen
uhrille .
tosi outo juttu, eihän täältäkään lähetetä ulkomaalasia kotimaihinsa tuomittavaksi.
On jokaisen Suomalaisen miehen kansallisvelvollisuus ottaa laki omiin käsiin mikäli tuollainen niljake vastaan kävelee!
Kaveri on roskiksesta revitty mätisäkki.
Siitä alkaa mun ilo kun vastaan tulee Joel Lilo.
Vaikuttaa siltä että tuon tyypin henkinen kehitys on jäänyt noin 10-12-vuotiaan tasolle.
Ehkä kovasti hyväksikäytetty ja yrittää nostaa itsetuntoaan omasssa haavemaailmassaan kuvittelemalla olevansa jonkinlainen mafiapäällikkö.
Joten säälittävä tyyppi joka ei pärjää oikein missään mutta siitä huolimatta kukkahattu tätien ( setien) tulisi huomioida myös kansalaisten yleinen oikeuskäsitys ja antaa pojulle rangaistus vainajan ja omaisten häpäisemisestä sillä törkeillä kirjotuksillaan hän selvästi osoittaa että tuomio jonka sai oli liian lyhyt.
ihan oikea NAHKABANAANIA miespimppiinsä. Tulee nimittäin lusimaan vielä..
Tolla asenteella tuo tyyppi säässee taas aika pian uudestaan mukaan oikeusprosessiin?
Korruptoituneet ovat laitokset Suomessakin.
Siksihän Mafiaa sisään pääsee lasteineen (ja asumaan ilman normi-vaateita). -Näköjään huumekoiriakaan ei löydy tai ne pikaisesti vaihdetaan - Suomi on helppo maa sinisilmäisyydessään. Samaa luokkaa kuin Alaska, joka käskee "huorat"/kidnapatut takaisin "parittajansa" luo!
ulkomailta on hyvä huudella
Jos joku tietää missä tämä henkilö asustaa, niin kertokaa.
Taisivat murhaajat mahtailla liian aikaisin, syyttäjä valittaa hovin päätöksestä.
Tuo poika ei tainnut olla murhan tekijä mutta silti oikeusviranomaisten tulisi reagoida tuon tyypin toimintaan joka todistaa sen että tuomio ei muuttanut tuomitun suhtautumista rikokseensa vaan laistapiittaamaton käytös jatkuu törkeänä vainajan ja omaisten häpäisynä.
Kansalaisen kannalta on aikamoinen ristiriita tuomioiden oikeudenmukaisuudessa jos tuo tytön murhasta nyt istuva pääsee jo muutaman vuoden päästä vapaaksi koska on nuori .
Oikeudenmukaisempi käytäntö voisi olla vaikkapa se että ennen vapautumista arvioitaisiin onko tuomio muuttanut tuomitun suhtautumista tekemäänsä rikokseen.