Pääsin vuodeksi kokoaikaiseksi vuorotteluvapaan sijaiseksi alk.16.12.2013(päättyy 12/2014). Ja joo tyytyväinen olen näinkin pitkästä sijaisuudesta kun aikaisemmin vain 3kk:n pätkiä..
Kertyykö minulle lomapäiviä nyt miten?? Voinko pitää jo ensi kesälomakaudella lomaa? Vai milloin?
Oon vähän pyörällä päästä näistä,koska aikaisemmin ei ole tarvinnut miettiä näitä lyhyissä sijaisuuksissa.Silloin lomat maksettu rahana.
Työ on kunnan.
Vuoden sijaisuus,loma?
3
1395
Vastaukset
- luinpa
KVTES:n 5 § 2 mom. taulukon 3 mukaan (sivun 89 alareunassa). Päivät taulukossa on työpäiviä. 31.3.2014 mennessä kertyneet pidetään 2014 vapun ja syyskuun lopun välillä, ellet saa sovittua niiden pitämisestä muuna aikana. Loput saat rahana työsuhteen päättyessä, ellet sovi niiden pitämisestä lomana ennen työsuhteen loppua. Lomanmääräytymiskuukausi on sellainen, jossa on sinulla on vähintään 35 työtuntia tai 14 työpäivää ja jonka aikana työsuhteesi on kestänyt vähintään 16 kalenteripäivää (joulukuu 2013 ei taida olla sellainen)
http://flash.kuntatyonantajat.fi/kvtes-2012-2013/html/#/90/- Viikon loma
Toisin sanottuna tammi, helmi ja maaliskuulta kertyy 2pv/kk ja tuo tekee siis 6pv kesälomaa, myös lauantai on lomapäivä, eli olet ensi kesänä viikon lomalla.
Loput lomat pidät ennen työsuhteen päättymistä, tai saat ne rahana. Ainakin oman kokemuksen mukaan kuntasektorilla kaikki kertyneet lomat pidetään pois ennen työsuhteen loppumista, tästä syystä olen itsekin ollut kunnan töistä "lomalla" jopa ruhtinaalliset 1pv/viikko viimeisten työviikkojen aikana... kas kun puljua ei voinut pistää kokonaan kiinnikään. - henkilöstösihteeri
Viikon loma kirjoitti:
Toisin sanottuna tammi, helmi ja maaliskuulta kertyy 2pv/kk ja tuo tekee siis 6pv kesälomaa, myös lauantai on lomapäivä, eli olet ensi kesänä viikon lomalla.
Loput lomat pidät ennen työsuhteen päättymistä, tai saat ne rahana. Ainakin oman kokemuksen mukaan kuntasektorilla kaikki kertyneet lomat pidetään pois ennen työsuhteen loppumista, tästä syystä olen itsekin ollut kunnan töistä "lomalla" jopa ruhtinaalliset 1pv/viikko viimeisten työviikkojen aikana... kas kun puljua ei voinut pistää kokonaan kiinnikään.Kunnan työehtosopimuksessa lauantai ei ole lomapäivä.
Viikossa kuluu siis 5 lomapäivää. Jos olet kunnalla ollut töissä, pitäisi sinun tämä tietää. Tämä sopimus on ollut voimassa vähintään 10 vuotta.
Voi olla, että ap saa kesällä pitää myös jo ansaitut lomapäivät; huhti-touko-kesä-heinäkuulta, meillä ainakin saisi jos haluaisi kun kesällä on muutekin hiljaisempaa. Muutenkin meillä saa määräaikaiset pitää lomapäivät heti kun ne on tienattu, JOS haluaa esim. pitää viikolla jokun vapaapäivän matkan tms vuoksi niin sen voi pitää lomapäivistä jos se on jo ansaittu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2283945Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1391418
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein126925- 77909
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37900Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!288759Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8757J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61736