Mieheni käy deittisivustoilla

Nyt kaikki naiset (miksei myös miehetkin) joilla on
samanlaisia kokemuksia, vastailemaan!

Eli siis asiaan. Olemme mieheni kanssa olleet kaksi vuotta yhdessä ja hetki sitten menimme kihloihin. Suhteemme ei ole aina ollut ihan parhaimmasta päästä mutta kuitenkin molemmilla on halua olla yhdessä ja rakastamme toisiamme.

Ongelma:
Sain tietää että mieheni käy erilaisilla deittisivustoilla esiintyen sinkkuna ja hakemassa seuraa. Hän on myös ilmoittanut erilaisiin seuranhakuilmoituksiin olevansa kiinnostunut seuraa hakevista ja kertonut haluavansa tutustua paremmin. Netissä hän flirttailee muille naisille ja kirjoittelee naisille kaikenlaisia seksiin liittyviä asioita. Ja tämä ei ole ensimmäinen kerta kun hän tekee niin ja olen tehnyt sen hänelle harvinaisen selväksi että hänen toimintansa ärsyttää minua ja saa minulle pahan olon. Hän on monesti luvannut lopettaa tuollaisen toiminnan, mutta aina sama vain toistuu. Entä jos jonain päivänä asia ei jääkkään enää netissä keskustelemiseen vaan siirrytään vähän pidemmälle, ehkä toisten tapaamiseen ja siitä eteenpäin? Mitä hyvää siitä voi enää seurata.. Ja asiaan ei auta yhtään se, että asumme väliaikaisesti eri paikkakunnilla.

Pidämme yhdessä hauskaa ja harrastamme seksiä usein, aina kunhan näemme, eikä mielestäni suhteessamme ole minkäänlaisia puutteita tms. Olen silti miettinyt että onko hän tyytymätön parisuhteeseemme ja sen takia etsii itselleen seuraa netin kautta. Vai olenko kenties vain jokin toinen vaihtoehto niin kauan että löytää itselleen toisen naisen? Olisiko parempi päättää koko suhde ennen kuin on liian myöhäistä?

Olisi hienoa kuulla muidenkin mielipiteitä tai kokemuksia asiasta joten kaipaisin asiallisia vastauksia. Asiattomat voivat jättää vastaamatta.

Kiitos
191878
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Mitä kuvittelisit jos oikein mietit.....

Äänestä

Ei kukaan voi täysin varmuudella ennustaa tulevaisuuttanne.

Ainakin on varmaa, että mies loukkaa sinua deittailemalla, flirttailemalla ja kirjoittelemalla seksuaaliaiheisia juttuja muille naisille.

En käsitä, ettet ole enempää loukkaantunut, vaan olet epävarma miehen toiminnan oikeutuksesta.
Voin sanoa selvästi, että mies tekee sinua kohtaan todella väärin, polkee suhteenne halpa-arvoiseksi, ei kunnioita sinua eikä seksuaalisuuttasi, eikä pidä suhdettanne kalliina.
Mies ei osaa rakastaa, ei tiedä mitä se on. Rakastella hän kyllä voi, mutta ei rakastaa sinua. Siihen nimittäin sisältyy se, että varoo loukkaamasta toisen ihmisarvoa.
Nythän sinulla ei ole arvoa hänelle, koska hän hakee koko ajan uutta.

Mies ON jo uskoton henkisellä tasolla, on vain ajan kysymys ja vain pieni askel, että hän on sitä myös fyysisesti.

Äänestä

Miehes on tyypillinen pettäjä joka hakee muista naisista seksiseuraa. Rehellinen mies ei ole nykyään minkään arvoinen vaan naiset seurustelee tuollaisten pettäjien kanssa koska ne ovat komeita ja saavat kuitenkin muolta naisilta seksiä kans. Siellä treffi palstalle ei nimittäin huvikseen olla, vaan miehesi tarjoituksena on pettää sinua.

Äänestä

Mä olen niin mustavalkoinen ihminen että en katselis tuollaista menoa päivääkään. Uskollisiakin miehiä on!

Äänestä

Uskollisia miehiä on joo, mutta ne ovat rumia tai työttömiä ja siksi eivät kelpaa naisille. Naisen on siis tyydyttävä komeisiin pettäjä miehiin.

Äänestä
  • Ahaa.
    Siis vain rumat tai työttömät miehet ovat uskollisia. Heillähän ei ole mahdollisuuksia pettämiseen, kun eivät ole naisten suosiossa.
    Sinä siis tarkoitat, että miehet eivät voi ola uskollisia muuten kuin pakon sanelemana. Voiko sellaista miestä kutsua "uskolliseksi", joka pettäisi heti jos ulkonäkö antaisi siihen mahdollisuuden?

    Äänestä

Itse luokittelen tuollaisen pettämiseksi, vaikka mies kuinka sitä olevinaan pitäisi viattomana hupina. Kun on parisuhteessa niin sitten keskitetään kaikki tuollainen huomio siihen kumppaniin. Kuulostaa keskenkasvuiselta, vähinyään sitoutumiskyvyttömältä ihmiseltä. Ei tuollaisesta suhteesta tulisi miyään, eihän tuollaiseen ihmiseen uskaltaisi luottaa! Varmaan kostaisin ja tekisin itse samankaltaisia deittiprofiileja ja oikein hehkuttaisin miten muut on kiinnostuneet. Ja sitten vaan antaisin ne 2 vaihtoehtoa, joko se leikkiminen oikeasti loppuu ja kasvattaa munat, tai suhde olisi ohi. Sitten vaan katkaisisin välit jos ei uskoisi.

Äänestä

Oma mieheni teki samaa kunnes aloitin saman, nyt onkin (luultavasti ainakin) rehellinen mies.. tarvittiin kuitenkin järempiä aseita. Elikkä komppaan "miksisietäisit" mutta on tässä ongelmana se, että en luota kumppaniini yhtään enempää kuin silloinkaan ja olen muuttunut kamalaksi akaksi, joka ei päästä miestään ovea pidemmälle ja jos päästää tekstailee perään.
Tässä miehet ohje teille, jos ette halua takiasnaisia niin kannattaa käyttäytyä, ennen mäkin pystyin päästämään mieheni laivalle ym, kunnes sain kuulla että oli sielläkin jotain ylimääräistä yrittänyt.. :/ tässä juuri mietin että onko tulevaisuutta, jos oisitte aloittaneet vasta seurustelun neuvoisin toisin mutta tiedän mitä ajattelet meilläkin 2v, 3kk ei ole niin helppo unohtaa ja jatkaa matkaa, kun kuitenkin omalla puolella isoja tunteita ja kun on panostanutkin paljon..

Äänestä
  • Yritin tätä vinkkiä! Noh, itsekkin aloitin samanlaisen touhun eli siis juttelin muille miehille samaan tapaan kuin mieheni juttelee muille naisille. Jätin kaikki viestit niin että mieheni varmasti näkee ne ja huomaa että minäkin pystyn samaan ja että hän huomaisi kuinka pahalta se tuntuu. Ei todellakaan auttanut vaan pahensi oikeastaan asiaa, hän jäi kiinni että oli jutellut jollekkin naiselle ja sopinut tapaamisen hänen kanssaan mutta ei kuitenkaan ollut tätä tavannut. Varmistuakseni tästä, otin yhteyttä tähän naiseen joka vastasi että he eivät ole tavanneet mutta heidän on kerran pitänyt. Kuinka helvetin sairas ihmisen täytyy olla että on tuollainen pas**ainen!

    Otin asian puheeksi mieheni kanssa heti kun sain tietää asiasta ja hänestä huomasi kuinka paljon häntä vitutti se että oli unohtanut poistaa kaikki ne viestit. Kysyin häneltä että kuinka hän edes kehtaa tehdä minulle näin ja vastaus oli se, että hänellä oli niin paha mieli siitä että olin tehnyt samoin. Tutkin tätä asiaa tarkemmin ja huomasin että tapaaminenkin oli sovittu jo ennen sitä kun itse aloitin saman toiminnan joten se ei voinut olla mikään syy sille että hän sopi tapaamisen tai teki niin!

    Heitin pihalle! Tuollaista valehtelijaa en voi vain sietää!

    Äänestä

Olet ollut tietoinen asiasta mutta silti vastannut miehen kosintaan myöntävästi? Miksi ihmeessä?

Äänestä

"kuitenkin molemmilla on halua olla yhdessä ja rakastamme toisiamme." Mitenköhän miehen rakkaus sinua kohtaan näkyy? Kun rakastaa, ei loukkaa toista. Mun mielestä miehesi ei rakasta sua. Ei kunnioita. Ei arvosta. Ja sä vielä menit kihloihin tuollaisen miehen kanssa. Onnea vaan.

Äänestä

Mun mies tekee samalla tavalla :/ ihan vitun oksettavaa touhuu!!

Äänestä
  • Miksi hän vieläkin on "sun mies"?

    Äänestä

Voi teitä vaimot. Olen tapaillut useaa varattua miestä, kaikki he kertoo olevansa varattuja, mutta haluavat vieraan naisen näkemystä ihan joka päiväiseen elämään. Seksiä ja rentoa olemusta. Seksiä en varatuille anna, vaan neuvon että eroavat jos vaimo ei tyydytä. Miksi pidätte miehiänne puutteessa?

Äänestä
  • Viersta p....a haikailevat miehet kyllä osaavat tuon tarinoinnin naisensa pihtaamisesta ynnä muusta kamaluudesta.
    Vaimot ovat usein ällikällä lyötyjä, kun yllättäen saavat kuulla (esim. kakkoselta) olevansa "pihtareita" tai "pirttihirmuja". Mies on kuitenkin kotona esittänyt täysin tyytyväistä ja rakastavaa kumppania.

    Äänestä

  • No ei ole sullakaan varmaan kaikki ihan kotona jos varattuja miehiä pokailet. Meillä sama tilanne ja seksin puute ei ole mikään syy ainakaan meidän tilanteessa.

    Äänestä

No sitä saa mitä sallii. "Ja tämä ei ole ensimmäinen kerta kun hän tekee niin."

Mies ei tuota harrastusta lopeta kuin vasta seuraavan muijan kohdalla, jos vaan ymmärtäisit hänet jättää tämän takia nyt. Heti. Mutta kun et ymmärrä, niin sama meno tulee jatkumaan.

Äänestä

Oli se paljon helpompaa ennen kun ei ollut matkapuhelimia ja nettiä. Nyt on pettäminen ja uuden seuran löytäminen tosi helppoa.

Äänestä

Ilmeisesti mies ymmärtää, että käytös on sallittua, kun siedät sitä ja menit kihloihin.
Mieheni jäi kiinni vastaavasta, kerroin etten hyväksy sitä. Hän jatkoi harrastustaan pienen tauon jälkeen. Tein itselleni myös profiilin, tapasin kivan miehen ja lemppasin edellisen deittailijan. Sain tilalle paljon paremman, aikuisen, uskollisen miehen.
Jos asia häiritsee sinua, lopeta suhde. Miehesi tuskin muuttuu? Rakkaudesta ei ole kyse, jos etsii ja katselee muita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Turhautunut kirjoitti:

Nyt kaikki naiset (miksei myös miehetkin) joilla on
samanlaisia kokemuksia, vastailemaan!

Eli siis asiaan. Olemme mieheni kanssa olleet kaksi vuotta yhdessä ja hetki sitten menimme kihloihin. Suhteemme ei ole aina ollut ihan parhaimmasta päästä mutta kuitenkin molemmilla on halua olla yhdessä ja rakastamme toisiamme.

Ongelma:
Sain tietää että mieheni käy erilaisilla deittisivustoilla esiintyen sinkkuna ja hakemassa seuraa. Hän on myös ilmoittanut erilaisiin seuranhakuilmoituksiin olevansa kiinnostunut seuraa hakevista ja kertonut haluavansa tutustua paremmin. Netissä hän flirttailee muille naisille ja kirjoittelee naisille kaikenlaisia seksiin liittyviä asioita. Ja tämä ei ole ensimmäinen kerta kun hän tekee niin ja olen tehnyt sen hänelle harvinaisen selväksi että hänen toimintansa ärsyttää minua ja saa minulle pahan olon. Hän on monesti luvannut lopettaa tuollaisen toiminnan, mutta aina sama vain toistuu. Entä jos jonain päivänä asia ei jääkkään enää netissä keskustelemiseen vaan siirrytään vähän pidemmälle, ehkä toisten tapaamiseen ja siitä eteenpäin? Mitä hyvää siitä voi enää seurata.. Ja asiaan ei auta yhtään se, että asumme väliaikaisesti eri paikkakunnilla.

Pidämme yhdessä hauskaa ja harrastamme seksiä usein, aina kunhan näemme, eikä mielestäni suhteessamme ole minkäänlaisia puutteita tms. Olen silti miettinyt että onko hän tyytymätön parisuhteeseemme ja sen takia etsii itselleen seuraa netin kautta. Vai olenko kenties vain jokin toinen vaihtoehto niin kauan että löytää itselleen toisen naisen? Olisiko parempi päättää koko suhde ennen kuin on liian myöhäistä?

Olisi hienoa kuulla muidenkin mielipiteitä tai kokemuksia asiasta joten kaipaisin asiallisia vastauksia. Asiattomat voivat jättää vastaamatta.

Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu