verojen jälkeen?
Esim bruttopalkat
1600
1800
2000
...jne ylöspäin 200 euron korotuksin
Esim bruttopalkat
1600
1800
2000
...jne ylöspäin 200 euron korotuksin
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Se riippuu sun elämäntilanteesta mm. siitä, missä asut, oletko ev.lut, onko lapsia ym.ym. Verohaliinnnon nettsivuilta www.vero.fi löytyy veroprosenttilaskuri. Sillä voit arvioida, mikä olisi veroprosentti ja sen jälkeen tarvitset vielä prosenttilaskutaitoa nettopalkan laskemiseksi.
Siis tarkoitin ihan keskimääräisesti, haluan vain tietää millä tavalla käteen jäävä suhteellinen osuus pienenee verotuksen kiristyessä kun bruttotulot kasvavat. Joku yksinkertainen suuntaa antava kaava tai vastaavaa, en halua leikkiä millään monimutkaisilla verolaskureilla...
Ihan simppeli se verolaskuri on, pistät siihen tulot ja se laskee veroprosentin. Sillä saa parhaiten myös laskettua juuri tuon haluamasi keskimääräisyyden. Voithan varmaan toki verottajalta kokeilla kysyä sitä matemaattista kaavaa, johon tuo laskurikin perustuu.
Veronamaksajien nettisivuilta löytyy kaikenalaista. Esim.
http://www.veronmaksajat.fi/fi-FI/tutkimuksetjatilastot/tuloverotus/palkansaajanveroprosentit2013/
Siinä sivun vasemmassa laidassa on lisää linkkejä.
Kiitos relevantista vastauksesta.
Pitää muistaa, että veroprosentin lisäksi palkasta menee n. 6 % muita maksuja.
Mm eläkevakuutusmaksu ja työttömyysvakuutusmaksu, mahdollinen liiton jäsenmaksu.
Puolet siitä jää käteen mitä työnantaja maksaa sinusta. 2000 € bruttopalkka maksaa työnantajalle n. 2800 euroa ja elämäntilanteesta riippuen sulle jää käteen tuosta n. 1400-1500 euroa.
1600:sta veroprossa pienin, arvio(tarkan saat verohallinnon sivuilta) 1300 netto.
1800:sta jääpi 1400-1450.
2000:sta 1550-1600..
2200:sta 1750?
Noin arviot.
Kun vähentää 27% nettoansiosta on käteeen jäävä osuus melkoisen tarkalleen siinä!
Tuo 27% sísältää, verot, eläkemaksun, sairasvakuutusmaksun, liiton maksut, työttömyyskassan maksun ja mahdollisen kirkollisveron, jos kuuluu kirkkoon!
Esimerkki omasta elämästä. Tuntiliksa 9,71
Tunteja esimerkiksi 96, netoksi jää kk noin 720 egeä.
Veron lisäksi (17 %) on otettu myös,työeläkemaksu, työttömyysvakuutusmaksu. Työni on osa-aikaista mutta tuossa nyt saa jotain mistä voi itselle kukin matalapalkkaduunari osapuilleen laskea, kun soveltaa.
Monella on Ay- jäsenmaksut vielä, ehkä työpaikan ruokailustakin maksaa, jne.
Vero lasketaan brutosa, sit lähtee muut vähennykset, sen jälkeenjäävän osan ta maksaa liksana.
Periaatteessa on hyvä vähän osata noita juttuja laskea. Minäkin tiesin jo ennen kuin sain tililaskelman, mitä tulen viime kuulta saamaan osapuilleen.
Mistä saa 100% tavaraa käteen?
Tatjanalta
En haluais tehdä sitä pimeessä
Perusta holding-yhtiö, jonka ainoa tehtävä on hallinnoida ja omistaa jotain suurempaa omaisuusmassaa. Lääkärithän niitä ahkerasti perustavat, ja pieni on veroprosentti.