Omistan MadBoy mfp-2000 -soittimen ja nyt haluaisin eroon levyjen plarailusta.
Voisiko joku neuvoa kansantajuisesti, miten saan helpoimmin levyt tikulle, kortille tai muulle muistille. Ja myös, miten ne saadaan koneelle.
Siis kansantajuisesti.
Pois levujen plarailu
13
249
Vastaukset
- En tiedä
miten Madboy soittaa, mutta tietokoneelle minulla on n. 150 levyä ulkoisella kovolla, josta soittelen läppärin kautta.
Levyt on ajettu kovolle ihan copy/paste-systeemillä ja tehty pikakuvakkeet yhteen hakemistoon, josta "levynvaihto" tapahtuu. Pikakuvakkeeksi aina kunkin levyn VIDEO_TS-hakemiston VIDEO_TS.IFO-tiedosto.- labrador2
MadBoy MFP-2000:ssa on USB ja SD-liitännät. Haluaisin liittää ulkoisen muistin sitä kautta. Tiedot näkisin näytöltä, jota nytkin käytän.
Voisin myös käyttää läppäriä soittamiseen, mutta siten, että hyödyntäisin MadBoyn transponointitoimintoa.
Ymmärsinkö oikein, että siinä käytät läppäriä soittimena ja ulkoinen kovalevy on sen kupeessa. Ei siis erillistä vahvistinta, mixeriä jne...? - On toki
labrador2 kirjoitti:
MadBoy MFP-2000:ssa on USB ja SD-liitännät. Haluaisin liittää ulkoisen muistin sitä kautta. Tiedot näkisin näytöltä, jota nytkin käytän.
Voisin myös käyttää läppäriä soittamiseen, mutta siten, että hyödyntäisin MadBoyn transponointitoimintoa.
Ymmärsinkö oikein, että siinä käytät läppäriä soittimena ja ulkoinen kovalevy on sen kupeessa. Ei siis erillistä vahvistinta, mixeriä jne...?mikserivahvistin läppärin jälkeen.
Lisäpotkuna vielä subbari.
- paljon musiikkia
Piratebaysta ym saa sitten suoraan sopivassa formaatissa levyjä ennemän kuin jaksatte ikinä kuunnella, eikä maksa mitään. Suosittelen!
- Ekkö nää tiiä
pöljä, että ilmasia lounaita ei ole olemassa?
- labrador2
Ekkö nää tiiä kirjoitti:
pöljä, että ilmasia lounaita ei ole olemassa?
Eikä siellä kuitenkaan ole kotimaista iskelmämusiikkia, eikä vanhaa tanssimusiikkia.
Kun se mixerivahvistin on läppärin jälkeen ja se toimii soittimena, onnistuuko transponointi??? - On toki
labrador2 kirjoitti:
Eikä siellä kuitenkaan ole kotimaista iskelmämusiikkia, eikä vanhaa tanssimusiikkia.
Kun se mixerivahvistin on läppärin jälkeen ja se toimii soittimena, onnistuuko transponointi???Onnistuuhan se transponointi jollain lailla, läppäriltä.
Tietokoneista en ymmärrä paljon paskaakaan, mutta myllyssä on äänikortti, ja olisko se jollain sen ohjelmalla toteutettu tuo transponointi.
Mutta kyllä siinä vähän soundi kärsii. Joten aika harvoin tulee käytettyä.
- labrador2
Transponointimahdollisuus pitää ehdottomasti olla. Itselläni on sen verran matala ääniala, että lähes jokaisessa biisissä joutuu ottamaan vähintään puolitoista sävelaskelta alaspäin.
Tökätäänköhän se USB-piuha suoraan siihen MadBoy:n USB-porttiin???- labrador2
Siis tarkoitin sitä läppäriltä tulevaa piuhaa.
- En tiedä
labrador2 kirjoitti:
Siis tarkoitin sitä läppäriltä tulevaa piuhaa.
Mutta arvelisin, ettei se onnistu läppäreiltä Madboylle.
- labrador2
Kertoisiko joku vielä havainnollisesti, miten saan nuo levyni kovalevylle? Voinko soittaa niitä suoraan läppärin kovalevyltä? Missä muodossa niiden tulisi olla?
- En tiedä
Mikä tuossa ensimmäisessä vastauksessa jäi epäselväksi?
- Hömppä
Mulla on sama ongelma:
-Soitin MadBoy MFP-2000
-Mikä ulkoinen kovo?
-Miten saan biisit sille kovolle?
Asiallisista neuvoista olisin kovasti kiitollinen :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1016153
- 2123406
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!183335Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j663298Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162515Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242494Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.282353- 2702081
Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441646- 251417