Vara-apu

Ihmetyttää

Hei,

Mua rupesi nyt todella kiinnostamaan tämän firman toiminta eri ketjuja lueskellessa.
Voisiko ihmiset kertoa mitä heille on tapahtunut kyseisessä paikassa? Onko ollut oikeiskäsittelyjä tai tulossa?
Firman johto ainakin jossain vaiheessa otti yhteen ja taisi suurin osa toimihenkilöistä marssia pihalle?

Itse olin töissä kyseisessä yrityksessä ihan vakituisena, vaikka sopparissa oli tarvittaessa töihin kutsuttava. Tein joka kuukausi 150-170h töitä yhdessä samassa paikassa.

Olin ollut lähes vuoden jo töissä, kun tuli ensimmäinen sairasloma koko aikana ( 3pv ). Palasin töihin saikun jälkeen ja huomasin tulevassa listassa, että minulla ei ole yhtäkään vuoroa..
Useista kyselyistä huolimatta, en saanut mitään vastausta ja jäin ilman töitä.
Töissä ollessani en saanut koskaan huomautusta, varoitusta tai mitään muutakaan moitittavaa töistäni.

Asian vietiin käräjille ja sitten rupesi tulemaan syytöksiä...lähentelyä, varastelua, sopimatonta käytöstä jne. Siis mitä vittua!!!
Kukaan ei koskaan sanonut minulle mitään pahaa työstäni tai toiminnastani kun tein töitä, en ollut koskaan missään puhuttelussa tai missään vastaavassa.
Lähentely syytöksiä tulee joltain kenen kanssa en ole koskaan edes jutellut, varastelun luulisi näkevän kameroista.
Mutta katsotaan tosiaan mitä oikeus asiaan sanoo.,

Mietin vain, että kuinka moni muu on haastanut kyseisen firman käräjille...??

3

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joubaby

      Hyvä viestin kirjoittaja. Toivon sinun ottavan yhteyttä Etelä-Suomen aluehallintovirastoon ja ilmoittavan toiminnasta eteenpäin. Yrityksen johto mustamaalasi minutkin ilman mitään todellista syytä. Olen kuullut että myös monia muita on kohdeltu vastaavasti.
      Sain ison listan aiheettomia syytöksiä ja minulle yritettiin järjestää potkut laittomasti. Kyllä kamerat puoltaa työntekijöitä. Täytyy olla kovat aihetodisteet siitä, että joku ei ole työkykyinen. Mikäli olet tehnyt töitä pitkään tietyillä tunneilla, ei työnantaja voi yllättäen olla tarjoamatta töitä.
      Tässäpä totuutta vähän. Harjoittelijoita on halpa palkata, joten useimmat eivät välttämättä saa edes palkkaa ns. koulutusvuoroista. Jos joudutte tilanteeseen, että teitä vaaditaan tekemään ilmaisia vuoroja, niin ottakaa yhteyttä aluehallintovirastoon, lainmukaan ette tee ilmaisia työvuoroja. Ilmaisia työvuoroja ei työnantajalle tehdä. Kierrätys on helppoa. Epäilen kierrätystä, halutaan säästää lomarahoissa ja palkata uusia sisään "töihin kutsuttaessa", eli ilman juuri mitään juridista turvaa. Teoriassa olette täyttä orjatyövoimaa, jos teette "töihin kutsuttaessa -sopimuksen". Älkää hyväksykö kaikkea!

    • KEIKKALAINEN333

      -VARA-APU HYVÄKSIKÄYTTÄÄ LAKIPYKÄLÄÄ "TÖIHIN KUTSUTTAESSA", KAIKISSA HEIDÄN TYÖPAIKKAILMOITUKSISSAAN MAINOSTETAAN, ETTÄ 1-6VUOROA/VIIKKO. HYVÄ JOS SAATTE TÖITÄ 1-2KPL KUUKAUDESSA. SUURET LUPAUKSET YRITYKSELLÄ. TIETTYJÄ IHMISIÄ SUOSITAAN JA TOISIA SYRJITÄÄN. SELKEÄÄ NÄYTTÖÄ LÖYTYY. VARANETTIÄ OHJATAAN NIIN, ETTEI VUOROJA TARJOTA KAIKILLE VÄLTTÄMÄTTÄ OLLENKAAN! TÖRKEÄÄ!

    • SELLAINENVAAN

      Vara-apu on rekisteröinyt monia yrityspisteitä ympäri Suomea. Eipä taida monessakaan olla mitään oikeaa liiketilaa/muutakaan puhelinnumerot toimivat vain Helsingin & Mikkelin numeroista. Outoa. Fonectan kautta löytää 9 eri pistettä, joista tosiaan vain kahden toiminta vaikuttaisi olevan kunnossa edes osittain.

      Kun selaatta Vara-avun sivuja, niin huomaatte heidän kotisivuillaan kohdan: "Hinnoittelumme muuttuu maaliskuun alussa." Saat ammattilaisen halvimmillaan 15eurolla. Siihen pitäisi sisältyä kaikki pakolliset kiinteät kulut yms?

      SUURINTA OSAA KOHDELLAAN HEITTOPUSSEINA, KOKEMUSTA HEIDÄN TOIMISTAAN 4-5VUOTTA. KATSOKAA MIHIN HAETTE TÖIHIN!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      97
      4198
    2. Pride-rautu korvaamaan kirjolohi

      Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n
      Maailman menoa
      29
      2288
    3. Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin

      Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj
      Maailman menoa
      51
      2078
    4. Olen parasta a-luokkaa

      Kerron nyt teille, että olen äärimmäisen utelias, ja iitserakas ihminen. Teen paljon aloituksia itseäni koskien ja tunge
      Sinkut
      36
      1444
    5. 37
      1285
    6. Se mua jotenkin harmittaa

      Et ko sulla ollu näin paljon selvästi mielenpäällä ollut kaikkea, kysymyksiä, neuvoteltavia asioita ja huolenaiheita, et
      Suhteet
      11
      1213
    7. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      15
      996
    8. Oot tosi epätavallinen

      ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.
      Ikävä
      47
      995
    9. Shakki ja matti

      Toivoisin, että olisit läsnä ja tukena arjessani. Et edes tietäisi, että se olen minä tässä ja täällä vain. Olisi asioit
      Ikävä
      77
      965
    10. Järkyttävä hetki - Ellen Jokikunnas pöyristyy italialaisen lääkärin työstä

      Unelmia Italiassa -sarjassa ollaan Ellen Jokikunnaksen perheen kanssa Italiassa. Jokikunnas ja Rask ovat rempanneet kakk
      Tv-sarjat
      6
      838
    Aihe