Jälkiehkäisy

Harrastin seksiä seuraavana aamuna siitä kun menkat olivat loppuneet, ja kortsu hajosi. Jätkä siis laukesi sisääni. Otin 12h sisällä je-pillerin, mutta se on nyt kolmas puolen vuoden sisällä. (Ei nyt mitään saarnaa kiitos...)

Mietin vain, että kuinkakohan paljon tuo voi heikentää tehoa, että se on jo kolmas pilleri. Raskaustestejäkin 2kpl valmiina odottamassa, mutta milloin voin aikaisintaan ensimmäisen tehdä? Menkkojen pitäisi alkaa 25.-28. päivä ja yhdyntä tapahtui siis 7. päivä.

Meni aluksi väärälle aihealueelle tämä keskustelu, joten laitoin nyt tänne tämän..
13169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Raskaustestiä suositellaan tehtäväksi kolmen viikon kuluttua jälkiehkäisystä.

Äänestä

Eikö kukaan osaa auttaa enempää? Osaako kukaan arvioida, millainen mahdollisuus tuosta on tulla raskaaksi, kun muutenkin oli ihan menkkojen loputtua koko ikävä tapahtuma.

Äänestä

Normaalisti raskauden mahdollisuus on 50 prosenttia. Jälkiehkäisy pienentää sitä sitä enemmän, mitä nopeammin sen ottaa. Nykyään jälkiehkäisypakkauksessa ei taida enää olla prosenttitaulukkoa, kuinka paljon raskausriski vähenee.

Varaa aika ehkäisyneuvolaan.

Äänestä

Nostaa vähän riskiä noin tiheesti otetut, koska jo otetut je-pillerit ovat saattaneet sotkea kiertoasi. Jos kiertosi on kumminkin ollut säännöllinen, vaikka edelliset 3kk niin todenäköisyys on hyvin pieni.

Äänestä

Olen aika yllättynyt, ettei ne aikaisemmat je-pillerit ole ihan kauheasti sekoittanut kiertoa. Kolme viimeisintä kiertoa ovat kuitenkin olleet 26-, 23- ja 28 päivää.

Eniten tässä pelottaa juuri se, että mitenhän teho mahtaa vaikuttaa, vaikka aika nopeasti sain pillerin otettua...

Äänestä

Apua, olin ihan paniikissa eilen. Minulla alkoi tulemaan menkkamaista vuotoa, mutta olinkin lukevinani pakkausselosteesta, että verenvuoto on yksi haittavaikutuksista..

Osaako kukaan sanoa syytä sille, miksi verta tulee? Tosiaan tämä ei ole kovin niukkaa, se on samanlaista kuin yleensäkin minulla menkkojen alussa. Menkathan minulla oli vasta viikko sitten..

Äänestä

Tuli muuten mieleen, voinko odottaa menkkojen tulevan normaaliin aikaan välivuodosta huolimatta? Kolmen päivän päästä pitäisi normaalin kierron mukaan alkaa menkat, mutta ei ole yhtään sellainen fiilis, että menkat olisi tulossa..

Äänestä
  • Voi voi teitä pikkuisia ja tietämättömiä... Aloituksessa kerroit ottaneesi jo 2 je-pilleriä aikaisemmin, luulisi että pakkausseloste on käyty läpi ainakin kertaalleen. Je-pillerihän sisältää valtavan määrän hormooneja, jotka usein pistävät kehon sekaisin. Kukaan ei voi ennustaa, tuleeko sulla menkat aikanaan, sen näkee sitten. Tiputteluvuoto ei ole este oikeiden kuukautisten tulolle.

    Äänestä

Mul olis pieni pulma johon toivoisin vastausta.
Eli haluisisin harrastaa mun poikaystävän kans yhdyntää. Oon miettiny millast ehkäsyy käytttäisin, ollaan sovituttu jo mun poikaystävänkaa et käytetää kondomii. Mut et en tiiä millo meille tulee seuraava kerta ku ollaa taas yhdynnäs eli toivoisisin sellasii pillereit joita ei tarttis syödä koko aikaa eli tyylii ennen yhdyntää ja sit vois lopettaa niitten syönnin. Onks sellasii pillerit? Jos on nii voisko joku kertoo minkälaisii.

Äänestä
  • Ei ole sellaisia pillereitä, eikä tällä kysymykselläsi ole myöskään mitään tekemistä jälkiehkäisyn kanssa.

    Äänestä

Voinko ottaa jälkiehkäisy pillerin vaikka olisin käyttänyt yhdynnässä kondomia eikä se olisi mennyt rikki missään vaiheessa?

Äänestä
  • Kuka kieltää sen ottamisen ? Ihmettelen vain syytä miksi sen haluaisit edes ottaa. Keho menee sekaisin eikä ole mistään halvimmasta päästä.

    Äänestä

Jälkiehkäisy ei ole mikään karkki.
Jälkiehkäisyä ei saa ottaa kuin kerran yhden kierron aikana. Jälkiehkäisyä ei saa ottaa kuin kolme kertaa vuodessa. Se ei ole ehkäisymuoto kuin hätätapauksessa, eikä silloinkaan yhtä varma kuin muut.

Kondomi on oikein käytettynä hyvä ehkäisy. Jos se ei tunnu riittävän, niin ehkäisyvaahdolla voi lisätä varmuutta. Kaikki muut ehkäisyt ovat pitkäaikaisia ratkaisuja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


unknown kirjoitti:

Harrastin seksiä seuraavana aamuna siitä kun menkat olivat loppuneet, ja kortsu hajosi. Jätkä siis laukesi sisääni. Otin 12h sisällä je-pillerin, mutta se on nyt kolmas puolen vuoden sisällä. (Ei nyt mitään saarnaa kiitos...)

Mietin vain, että kuinkakohan paljon tuo voi heikentää tehoa, että se on jo kolmas pilleri. Raskaustestejäkin 2kpl valmiina odottamassa, mutta milloin voin aikaisintaan ensimmäisen tehdä? Menkkojen pitäisi alkaa 25.-28. päivä ja yhdyntä tapahtui siis 7. päivä.

Meni aluksi väärälle aihealueelle tämä keskustelu, joten laitoin nyt tänne tämän..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu