suosittele muutamaa juustoa, joihin kannattaa tutustua.
Marraskuu on juustokuu, joten
juustotarjotin:
10101
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ainakin oltermannia, auraa, jotain valkohomejuustoa, jotain emmentalia, en minä tiedä, katso tuolta:
http://ammattilaiset.valio.fi/portal/page/portal/ammattilaiset/foodservice/hyva_tietaa/juustotietoa22072009092634/juustojen_tarjoilu22072009130750/valion_herkuttelujuustot22072009141528
Palstan rohkeimat juustonpurijat, nyt syomään Casu Marzu juustoa.
https://www.youtube.com/watch?v=RMErg0xkjcs
Mustapekka tuorejuustot, nam.
Tähän aikaa vuodesta tuntuu, että laitan perinteistä Koskenlaskijaa (lakt.)vähän joka ruokaan. Kastikkeisiin ja keittoihin ainakin.
Goudat, parmesaanit ja homejuustot menee aina. Vuohenmaidosta tehdyt on usein herkkuja.
Mulla menee kaikki muut juustot paitsi vuohenjuustot :( Isäukko aikoinaan teki karhunpalveluksen Cittarissa missä oli jotain tosi voimakasta vuohenjuustoa maistiaisina, ukko innostui ja tunki väkisin palasen mun ja sylissäni olleen poikani (silloin 2,5v.) suuhun. No poikahan puklasi sen vuohenjuuston mun olkapäälle niin alko se haju ja maku tökkimään iteäkin enkä sen jälkeen oo syönny kun kerran vahingossa vähän. Karmeeta jankkia! Myöskään valkohomeet ei oo oikein mun juttu mutta menevät hyvän punaviinin kera ihan ok etenkin jos on sopivaa hilloa valkohomejuustolle myös.
Valkohomejuustossa ja vuohenjuustossa on kyllä aika samaa makua.. Ja mä tykkään molemmista :) Aah, hillo.. oon unohtanut miten hyvää se on hillon kanssa! kiitti muistutuksesta!
Koska oon "laktoosivammainen", niin siksikin tykkään noista vuohemaidosta tehdyistä. Etenkin kun se maito on muutenkin vähemmän käsiteltyä.. Herää kysymys, mitä pohjoismaissa lehmille syötetään rehuissa, kun vatsavaivat ihmisillä vaan lisääntyy.. Tuore lehmän "alppimaito" Sveitsissä tai etelän maissa ei esim. aiheuta mitään vaivoja itselle..
Kaikki tuorejuustot "putoo" ja niissä riittää erimakuja
Suosittelen tutustumista valmiiksi raastettuihin juustonkaltaisiin valmisteisiin. Tiedostavan ihmisen ekologinen valinta on käyttää tuotteita, jotka muuten menisivät jätteisiin.
Terveyttään arvostavalle suosittelen ostamaan pitkään kypsytettyä emmentalia ja laittamaan rasvainen osa roskiin ja syömään pelkät reiät.
Mustaleimaemmental : makua tarpeeksi.
Nyt tulee pataan!