Vinkkejä laitevalintaan?

Tämmönen

Kaipailisin apuja kokeneemmilta, tarkoitus olisi siis hankkia ensimmäiset karaokelaitteet kotiin. Kotiteatteri löytyy, mutta alkaisi jo sekin olla päivityksen (=uusimisen) tarpeessa. Nuo aiemmat keskustelut aiheesta on jo varmaan laitteiden osalta vanhentuneita... Jos jollain olisi antaa vinkkejä ja vaikka ihan tuotelinkkejä niin olisin tosi kiitollinen. Tuntuu, että tässä on itsellä jonkinlainen riski hankkia liikaa/päällekkäisiä laitteita... Eli mitä ja mistä kannattaisi hankkia? Niin ja helppokäyttöisyys ja kohtalainen laatu ovat hintaa tärkeämpiä kriteereitä :)

1

243

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kotiteatterikauttimet viritinvahvistimeneen on suunniteltu yleensä leffanautintoja silmälläpitäen joten ne eivät ole lauluharrastukseen yleensä ihan optimaaliset. On toki fiksumpi hommata omat kaiuttimet karaokeharrastusta varten.
      Perus-kotiteatterisetin 5.1 surround järjestelmä ei ole millään tavoin eduksi karaokekäytössä, pikemminkin päinvastoin. Kaikki karaokemateriaali on levyillä stereo muodossa.

      Helppokäyttöisyys on hieman suhteellinen asia mutta mainitaan muutama juttu.
      Madboyn karaokesoittimet ovat toistaiseksi ainoat joissa on kokonaan suomenkieliset valikot. Yleensä karaokeiltojen aikana tosin ei kauheasti niitä valikkoja käytellä vaan syötetään levyä DVD soittimeen sitä mukaa kuin lauluja halutaan laulaa. Levyn kielivalikot määräytyy täysin levytuottajan mukaan. Käytettävyyttä saattaa helpottaa jos muunnat DVD levyt digitaaliseen muotoon ja soittelet niitä esim. USB tikulta. Kaikissa soittimissa ei ole USB paikkaa, joten ostaessa huomioi tämä. Jos et jaksa itse kääntää tiedostoja digitaaliseksi löytyy materiaalia myös jonkin verran suoraan jo eri Download kaupoista.
      Perus DVD soittimen ja karaokesoittimen ero on yleensä että karaokesoittimessa on 2 mikrofoni sisääntuloa ja sävelkorkeuden säätö.

      Yksi käytettävyyttä helpoittava tekijä voi olla sitten DVD soittimen sijaan pyörittää karaoke Tietokoneen kautta. Tällöin tarvitset jonkin soitinohjelman tiedostoillesi. En osaa tähän valitettavasti nimetä sinulle yhtään ohjelmistoa. Perus soitinsoftassa ei kuitenkaan ole tuota sävelkorkeuden säätöä tietääkseni kovin useinkaan.
      Ehkä joku muu osaa vastata tähän paremmin.

      Kokonaisen tietokonejärjestelmän jos hommaa (levyineen) niin silloin vaihtoehtona löytyy tällainen vaihtoehto:
      - http://www.melplay.fi/pro/cat_fin/product_details.php?p=1564

      Audiolaitteiden kanssa ei kovinkaan paljoa tarvitse pelata laulellessa. Perus laulaja/kappalekohtainen-säätäminen tehdään mikserissä (tai jos sitä ei ole niin karaokesoittimessa suoraan). Jos hommaat mikserin karaokepakettiisi, saat toki lisää nappuloita kauhisteltavaksi mutta myös lisää säätömahdollisuuksia laulusoundiisi. Perus mikserin käyttö on varsin helppoa kun vain tiedät nappuloiden vaikutukset.

      On olemassa myös ns. karaokemiksereitä jotka eroavat perusmiksereistä pääasiassa siten että niissä on sävelkorkeuden säätö ja jonkin sortin kuvakytkin audion ohella. Jos haluat vaihdella kuvalähdettä tai tarvitset sävelkorkeuden säätöä erikseen niin kannattaa miettiä näitä. Muussa tapauksessa pitäytyisin ihan perusmiksereissä.

      Kaiuttimien valinnassa kannattaa pääasiassa miettiä laitteiden sijoituspaikkaa ja että haluatko liikutella niitä mukanasi. Pikkuinen muovikoteloinen PA kaiutin kestää kuljettelua hyvin kun taas esim tämän seuraavan linkin kaiuttimet ovat aika herkkiä pienille kolhuille.

      Mikrofoneissa langalliset mikrofonit ovat yleensä huomattavasti halvempia.
      Esimerkiksi loistavan perusmikin Shure SM58:n hinta on langallisena 109€ ja langattomana 339€. Jos hommaat langattomat, kannattaa varmistaa taajuudet.
      Nyt nimittäin ei kannata ostaa naapurin vanhoja mikrofoneja ihan tuosta noin sillä 31.12.2013 jälkeen ne saattavat olla laittomia.

      Valitettavasti perussääntö on audiolaitteissa se että laatu maksaa.
      Mitä hintavampi tuote, sitä laadukkaampi. Suosittelen aina ihmisiä ostamanaan laadukkaampaa settiä mielummin vaikka pala kerrallaan kun hommaamaan kerralla kauhean määrän tavaraa joka ei sitten välttämättä miellyttä vähän ajan päästä.


      Perusaloituspaketti millä pääsee kivasti alkuun näyttää esimerkiksi tältä :
      - http://www.melplay.fi/pro/cat_fin/product_details.php?p=2627

      Hieman parempi setti jo esim. langattomilla mikeillä:
      - http://www.melplay.fi/pro/cat_fin/product_details.php?p=3130

      Liikkuvia settejä on moneen junaan mutta helpoin ja suosituin kuljetettava on varmasti tämä Madboy:n Cube. Ei välttämättä peittoa soundissa edeltävää mutta liikuteltavuudessa varmasti.
      - http://www.melplay.fi/pro/cat_fin/product_details.php?p=1871

      Toivottavasti saat muiltakin paljon kommentteja mutta tässä nyt pieni yhteenveto.
      Koitin vastata kysymykseesi mahdollisimman hyvin mutta kaarreltiin vähän aiheesta ja sen ohi.
      Toivottavasti kuitenkin tästä oli jotain iloa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      234
      2047
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1194
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      1085
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      736
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      706
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      668
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      204
      613
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      51
      475
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      438
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      432
    Aihe