Norjan työmarkkinat alkaa kiinnostaa, kun on tuota työttömyyttä ja ikääkin, mutta työhaluja on.
Kiinnostaisi lähteä muutamaksi kuukaudeksi kokeilemaan, ehkä pitempäänkin.
Palkat on ihan ok mutta millainen on norjalainen työmentaliteetti. Työpäivät lyhyempiä kuin 7.45h/pv? esim kunnalla.
Työhakemus/cv norjaksi olisi tietty kova juttu. Itse olen käytännön atk-mies. Paperit on muttei insinöörin.
Töihin Norjaan - kesäksi
nynorsk
2
378
Vastaukset 2
- nynorsk
Tiedän että esim hoitoalan ihmeset kyselee töitä suoraan kunnista. Ja he voivat jättää palkkatoiveita. Käytännön atk-hommia (tuki) on tietty vähemmän. Suomessa isoissa kaupungeissakin niitä ei roppakaupalla ole tarjolla. Mikähän on muuten norjaksi atk-tukihenkilö. IT Supportia parempaa ei ole tullut vastaan.
Ideoita otetaan vastaan.- Norjassa asuva
Sinuna ottaisin suoraan yhteyttä norjalaisiin rekryfirmoihin. Norjan taito ei aina todellakaan ole vaatimus. Täällä on paljon töitä nörteille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 61986
- 57961
- 93807
- 51748
- 41649
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois219616- 40560
- 49558
- 66555
Nainen joka haluaa miehen
Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.79543