Miksi laittautua?

miksimiksi

Olen aina ollut pukeutumisessa ääripäiden edustaja: juhliin laittaudun monta tuntia, tykkään käyttää vahvaa meikkiä ja näyttäviä vaatteita - mutta arkena kuljen verkkareissa, hiukset pystyssä ja ilman meikkiä. Viimeinkin olen osannut luoda itselleni kivan arkityylin näiden kahden ääripään välille ja vaatekaapista ei puutu enää mitään. Ongelma onkin että vaatteet jäävät kaapin perälle.


Ihailen naisia, jotka kulkevat tällättyinä mekoissa ja korkokengissä. Eräänkin tällaisen vanhemman naisen tavattuani mietin, että minä haluan olla samanlainen. Kuitenkin kun valitsen asua kaapista, mietin aina että mitä vähemmän hienoa viitsisi laittaa ylleen, etteivät hienot vaatteet kärsi käytössä, kuten nukkaannu tai menetä väriään jatkuvassa pesussa. Olen yrittänyt järkeillä että sitten ostetaan uusia, mutta aina päälle päätyy kuitenkin verkkarit.


Lapsena en saanut tällaista naisen mallia, sillä omalle äidilleni ulkonäkö on viimeinen asia mitä kannattaa miettiä. Hän ei käy koskaan shoppailemassa, kuulemma kammoksuu kauppoja. Vaatekaapissa on pelkkää mustaa. Meikkiä ei ollenkaan, hiukset värjäämättömät ja ihonhoito laiminlyöty pahasti. Muistan uskoneeni pitkään, että meikki vahingoittaa ihoa eikä sitä kannata käyttää. Kerran kaupungilla pelästyin ikkunasta heijastuvaa kuvaa, miten samantyylisiä olemmekaan!


Haluaisin olla näyttävä ja pahin pelkoni onkin muuttua harmaaksi kotihiirulaiseksi. Väsyneenä, kotiaskareiden ja lastenhoidon keskellä mieleen kuitenkin hiipii ajatus "MIKSI pitäisi vaivautua?". Edes miehen miellyttäminen ei riitä syyksi pukea parempaa päälle. Tarvitsen isomman yleisön, että pukeutumisella olisi jotain merkitystä.


Kertokaahan siis naiset mikä saa teidät aamuisin meikkaamaan, laittamaan hiukset ja valitsemaan vähänkään siistimpää ylle!

3

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .......

      Tavalliset siistit vaatteetkin ovat joidenkin mielestä laittautumista.
      Kun on viimeisen päälle meikattu ja ulkonäöstään vaivaa nähnyt nainen, ja sitten hänet näkee tavallisena, rentona, se jotenkin "lohduttaa".
      En ikinä ole miettinyt että on oltava joku paikka joku menomesta jota varten pukeudutaan, vaate voi olla yksinkertainen ja monikäyttöinen yhtäaikaa.
      Joustavat farkut ovat välimuoto kun vaate on liikuntaa ja muuta käyttöä varten.

      Jotkut vaatteet vain jäävät käyttämättä, jollei ajattele penkomista vähintään kerran vuodessa.
      Jokaisella naisella on kuitenkin tarve hiukan näyttäytyä, vaikka meikkausta pidettäisiin jonain paheena.

    • Ei mikään

      Mikähän ihmeen kumma ongelmasi on? Itse olen kotona kuin Röllimetsän peikkotyttö, miksi hemmetissä seinille laittautuisin tai sille liian tutulle siipallekaan. Töihin, kaupungille, kauppaan, asioille ... mennessä laittaudun sopivasti ja juhliin yms. menomeininkeihin kunnolla.

    • Nayuta

      Aloita pienistä jutuista. Verkkareista mekkoon on aika pitkä matka.

      Vaihda verkkarit joustaviin farkkuihin, alkukankeuden jälkeen ovat yhtä mukavat. Itse koulutan eläimiä harrastuksenani (omia ja muiden) ja joustavilla farkuilla on hyvä kyykkiä ja harppoa metsissä ojien yli, eikä hävetä piipahtaa kaupassa samalla reissulla.

      Laita tukka aamulla siististi, mutta niin että se kestää kaiken mitä vastaan tulee. Pitkä tukka on helppo laittaa ponnarille, nutturalle, letille, ... Sellainen "kalanruotoletti" on tukeva, mutta aluksi pitää harjoitella hetki ennen kuin se onnistuu.

      Aluksi suhtauduin nihkeästi näihin BB- ja CC-voiteisiin, mutta kokeiltuani ihastuin. Aamulla kasvojen pesu ja BB-voide naamaan. Sama kuin levittäisi kosteusvoiteen, aikaa menee ehkä 15 sekunttia, mutta iho näyttää paljon paremmalle.

      Hetken kuluttua huomaat että tuollainen pienikin "laittautuminen" piristää itseäsikin. Siitä vaan täytyy tehdä tarpeeksi helppoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      56
      2176
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      7
      1407
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      77
      1395
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1123
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      989
    Aihe