Ei ole kilttiä naista!

Etsin naista. Etsin hyvää naista. Etsin kilttiä naista. En löydä.

Missä ovat ne perinteiset kiltit ja hyvät naiset? Ne jotka viihtyvät miehensä kanssa, haluavat kivan kodin ja ihanan perheen?

Törmään vain päämäärättömiin tuuliviireihin, itseään etsiviin kaksvitosiin sinkkuneitoihin, naisiin jotka leikkii miesten tunteilla ja vaihtaa miestä kuin romani hevosta.

Naiset, miksi haluatte aina tätä hetkeä, ette tulevaisuutta? Miksi haluatte miehen olevan suupaltti macho, joka lepertelee tyttöjen päät pyörälle? Onko enää naisia, jotka arvostavat miehessä luonnetta ja turvallisuutta?

Anna mulle ne vastaukset, sä tiedät että mä tarviin ne!
141782
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

..missä on ne miehet?
miten löydämme toisemme?

Äänestä

Aivan samaa olen ihmetellyt. Kunnolliset mukavat tytöt ovat ilmeisesti katoava luonnonvara. Jos semmoisen harvinaisuuden jossain tapaa, niin 100% varmuudella tyttö seurustelee vakavasti jo ties kuinka monetta vuotta.

Olen myös ihan katukuvassa ihmetellyt, missä ovat ulkonäöltään ja olemukseltaan kaikki tavallisen ja kunnollisen näköiset tytöt. Tavallisesta on tullut erikoista ja harvinaista. Hassua ehkä, mutta minun kiinnostuksen saa herämään juuri sellainen perinteinen, tavallinen ja kunnollinen tyttö. Ja tällä en tietenkään tarkoita, että tytön pitäis olla vailla omaa tahtoa oleva nynny. Ei tietenkään. Kiltti ja kunnollinen, mutta kuitenkin voimakastahtoinen ja sopivasti itsepäinen. Siinä minun naisihanteeni. Missä tällaiset tytöt piileskelevät?

Äänestä
  • mahdottomuutta.
    Pitää olla melko jakomielitautinen, jos on mainitsemasi kaltainen ihminen.

    Kiltti ja kunnollinen, mutta kuitenkin voimakastahtoinen ja sopivasti itsepäinen.

    Ominaisuudet eivät mahdu samaan henkilöön. Nykyään katsos naiset tietävät mitä haluavat, eivätkä taivu siihen mitä tarjotaan. Siinä se juttu.

    Äänestä

  • Nainen kirjoitti:

    mahdottomuutta.
    Pitää olla melko jakomielitautinen, jos on mainitsemasi kaltainen ihminen.

    Kiltti ja kunnollinen, mutta kuitenkin voimakastahtoinen ja sopivasti itsepäinen.

    Ominaisuudet eivät mahdu samaan henkilöön. Nykyään katsos naiset tietävät mitä haluavat, eivätkä taivu siihen mitä tarjotaan. Siinä se juttu.

    Miten niin jakomielitautinen? Ei tarvitse olla kusipää ollakseen voimakastahtoinen tai roisto ollakseen itsepäinen. Kyllä kiltti ja kunnollinen ihminen voi hyvinkin olla voimakastahtoinen ja sopivasti itsepäinen. Mielestäni nämä kriteerit istuvat hyvin miehiinkin. Haluan, että mies on kiltti minulle (esim. ei petä tms.) ja kunnollinen (tekee töitä, ei ryyppää ei hakkaa). En kuitenkaan halua, että mies tekee kaiken kyselemättä mitään "kyllä kulta, niin kulta" ikkunasta ulos ja joskus on hauska vääntää asioista kättä, siis itsepäisyyttä pitää vähän löytyä. Näin. Siinä SE juttu, ei tartte olla jakomielitautinen. =)

    Äänestä

  • Nainen kirjoitti:

    mahdottomuutta.
    Pitää olla melko jakomielitautinen, jos on mainitsemasi kaltainen ihminen.

    Kiltti ja kunnollinen, mutta kuitenkin voimakastahtoinen ja sopivasti itsepäinen.

    Ominaisuudet eivät mahdu samaan henkilöön. Nykyään katsos naiset tietävät mitä haluavat, eivätkä taivu siihen mitä tarjotaan. Siinä se juttu.

    mistä tämä myytti on saanut alkunsa, että kiltti ja kunnollinen=heikkotahtoinen. Jos henkilö on kiltti ja kunnollinen, hänen täytyy olla myös vahva ja voimakas tahtoinen. Miksi näin? No siksi, että kiltillä ja kunnollisella ihmisellä lienee tarkoitettavan ihmistä, joka tekee asioitaan omantuntonsa (moraalin) mukaan. Jos ihmisellä on puhdas omatunto, on hänen pystynyt vastustamaan maailman pahuutta ja tähän vastustamiseen tarvitaan vahvuutta ja voimakasta tahtoa (korkeaa moraalia). Kiltti ja kunnollinen ei sorru houkutuksiin kuten esim. "huoriin" , "huumeisiin", kiellettyihin asioihin yms.. Hän kykenee tarpeen tullen kestämään uskomattoman määrän "paskaa" periaatteidensa vuoksi. Kiltillä ihmisellä on siis puhdas omatunto ja täten hän on onnellinen.

    Heikkotahtoiset ihmiset ovat niitä "lapsia", jotka juovat, kerskuvat olemattomia, rakentavat kulisseja, valitsevat aina helpoimmat ja lyhyimmät reitit, tekevät asioita maailman trendien mukaan ja niin ovat masentuneita.

    Tästä että naiset (tai miksei miehetkin) tietävät mitä tekevät niin ainakin omassa koulussani on puolet luokan tytöistä vakiintuneita 30 kymppisiä immeisiä, jotka ovat vaihtaneet opiskelualaa, kun aikaisempi ei kiinnostanutkaan. Et sillee.

    Äänestä

kumpa elämä olisikin helppoa ja vastaukset helppoja antaa.

Usko, vielä on olemassa hyviä, kilttejä naisia.
He haluavat kivan kodin ja ihanan perheen. Heitä on ollut ja tulee olemaan. Ymmärrän, että vaikeuksia löytää on.

Minä olen ollut pitkään vailla miestä. Arvostan
miehessä luonnetta ja turvallisuutta. Turvallisuuden ja pitempijänteisyyden takia olenkin etsinyt kumppani- puolisoehdokasta. Ulkopuolisesta on varmaankin näyttänyt siltä, että on kuin tuuliviiri tai nainen joka leikkii miesten tunteilla ja vaihtaa miestä kuin romani hevosta. Mutta niin ei ole. Tämän ongelman siis miehet aiheuttavat :). Siis sen vaikeuden, että mieheen/ miehiin voisi yleensä tutustua. Olen tietenkin tavannut monia mielenkiintoisia miehiä.
Tutustuminen tapahtuu helpommin aluksi ystävinä. Miesten on sitä vaikea hyväksyä. Heidät pitäisi ottaa kuin sika säkissä. Ja eihän sitä kaikkia voi ottaa. Kun haluaa jutella miehen kanssa esim puhelimessa, no mies panee luurin pöydälle ja touhuaa omiaan, minun kuunnellessa toisessa päässä.
Minä väitän, että miehet leikkivät naisten tunteilla, koska niin monet naiset ihmettelevät, miksi mies ei ota yhteyttä. Naiset voivat olla yhteydessä jonkun kerran, mutta ei loputtomiin. Jos mies ei ota yhteyttä, se kertoo siitä, ettei mies ole kiinnostunut naisesta. Miten ovat nämä pelimiehet, jotka bongaavat vain naisia panon takia, viis naisesta muuten. Joka ikinen mies, joka tätä tekee, tai kohtelee naista muutoin loukkaavasti, aiheuttaa sen, että seuraavalla miehellä on enemmän tekemistä naisensa kanssa. Turha valittaa silloin. Itse olette sen aikaan saaneet. Kun nainen löytää miehen, joka kolahtaa, mutta on myös luotettava, rehellinen, turvallinen ja jolla on luonnetta, hän pysähtyy ja on valmis sitoutumaan suhteeseen. Ei aiemmin.

Tuo oli hyvä kysymys. Miksi haluatte aina tätä hetkeä, ette tulevaisuutta. Tässä hetkessä pitäisi elää, koska meillä ei ole muuta hetkeä elää kuin tämä hetki, mutta toki voimme pitää katseemme kohti tulevaisuutta. Keskustelemalla erilaisten miesten kanssa, saamme selville millaisia he ovat, sen jälkeen voimme huomata, millainen mies sopisi juuri meille. Kuten sanoin ongelma on tapaaminen ja juttelu. Ja kun tapaa ja juttelee useiden miesten kanssa, se voi tuntua siltä että nainen vaihtaa miestä kuin romani hevosta. Ei näin ole, koska nainen ei ole seurustellut yhdenkään miehen kanssa. piste.

Tietenkin riippuu siitä, minkä ikäistä naista hakee. Kaksvitoset sinkkunaiset on ihan eri juttu kuin 40 . Jos on jo yhden pesän rakentanut voi olla, että pesänrakennusvimma ei ole niin suuri.
Toisaalta elämä on prosessia. On aika, jolloin olet valmis kaikin tavoin pesänrakennukseen, mutta jos sopivaa kumppania ei ole siunaantunut, niin tilaisuus voi mennä ohi. Kiinnitätkin jo huomion joihinkin toisiin asioihin elämässäsi.
Ei kukaan voi ennakoida, koska elämän luonteeseen kuuluu yllätyksellisyys. Ja niihin liittyy tiettyjä asioita, jotka vaikuttavat, mutta jotka ovat syvemmällä tasolla. Vaikea ilmaista itseään, koska olen ajatellut ne asiat, mutta en ole jutellut ajatuksistani kenellekään.

Kyllä nainen arvostaa miehessä juuri noita ominaisuuksia, mutta miehen pitää hyväksyä myös nainen sellaisena kuin hän on. Ei siitä muuten mitään tule. Ja valtataistelu naisen ja miehen välillä ei ole hyvä asia.

Tiedätkö Jarski, voitko ymmärtää, että naiset ovat aika väsyneitä joskus miestensä kanssa. Ja tämä on totta. Joskus siinä väsymyksessä, hetken helpotusta tuo kevyt huumori, joskus vähän ronskimpikin, muttei törkeydet. Rajansa se on joskus jaksamisellakin, mutta minulla se menee huumorin puolelle.

Äänestä
  • koskaan ollut nälkäisen ja väsyneen naisen kanssa?
    Varo sellaista tapausta.

    Äänestä

Riippunee vähän siitä, mitä pitää sisällään kiva koti ja ihana perhe. Minusta ei ikinä esim. saa kotiäitiä väännettyä väkisinkään, olen kunnianhimoinen ja haluan työskennellä itseäni kiinnostavalla alalla. Mutta kyllä, arvostan luonnetta ja arvostan turvallisuutta. Minkälainen on kiltti ja hyvä, perinteinen nainen? Mielestäni olen ihan kiltti ja hyvä, mutta perinteisestä tuskin voi puhua.
Kyllä, mietin tulevaisuutta paljonkin, enkä saa sisältöä elämääni ainakaan biletyksestä tai miesten metsästämisestä. Olen onnellinen oman mörököllini kanssa, vaikka ehkä itseäni vielä hieman etsinkin.

Äänestä

Koska olen se tavallinen nainen, minulla

ON JO MIES

ON JO KIVA KOTI

ON JO IHANA PERHE.

Miesten täytyisi ymmärtää takoa silloin kun rauta on kuumaa, eikä kuvitella että itse voi rompotella ensin joku kymmenen vuotta ja alkaa sitten etsiä.

Tiesin mitä halusin alusta asti, samoin tiesi mieheni. Jos olisin ollut sitä tyyppiä joka hurmataan puhumalla/machoilulla, olisin sillä tiellä vieläkin ja sydän särkynyt monta kertaa.

Koska arvostin eniten luonnetta ja turvallisuutta, nappasin hyvän heti kun löysin - tai hän minut, miten kukakin tahtoo. Alle 20-vuotiaana.

Päivä päivältä tajuan selvemmin, mikä lottovoitto mieheni on ja ihmettelen, kuinka ymmärsin tehdä oikean ratkaisun noin nuorena.

Äänestä
  • Teetkin sitten töitä pitääksesi hänet. Minulla oli samanlainen suhde, mutta nainen alkoi pitää minua itsestäänselvänä ja eleli vain tyytyvaisenä omaan napaan tuijotellen. Hän oli mielestään aina oikeassa ja anteeksi hän ei koskaan pyytänyt. Sitten erosin, nyt hän olisi valmis panostamaan mutta on liian myöhäistä.

    Äänestä

Itselläni oli muutama vuosi sitten sama ongelma. Mistään ei tuntunut löytyvän kunnollista kilttiä ja hyvää naista, joka haluaa perheen ja mukavan kodin.

Ratkaisu (sopiva nainen) löytyi lopulta sattumalta netistä eräältä chat-palstalta. Löysin hyvän naisen, joka haluaa samoja asioita kuin minä. Nyt olemme olleet yli kaksi vuotta yhdessä ja nykyään asumme yhdessä ja tulevaisuuden näkymät ovat erittäin hyvät.

Jälkeenpäin mietittyäni olen hoksannut että ehkä hyviä naisia löytyy paremmin maaseudulta. Oma naiseni asui ennen tapaamistamme muutaman tuhannen ihmisen kunnassa. Ympäristö ilmeisesti vaikuttaa naisiin paljon, koska kaupungissa suurin osa naisista tuntuu olevan enemmän tai vähemmän pintaliitäjiä, jotka etsivät macho-miehiä lyhyisiin suhteisiin.

Äänestä

Mä sanoisin suoraan, että mitä valitat. Nainen saa olla just niin vittumainen kun haluaa. Siis mä sanon ja teen ainakin, mitä lystään. Jos jotain kilttiä vammaista naista etsit, niin mene johonkin invalidilaitokseen hakemaan itelles separi.

Äänestä

Mä sanoisin suoraan, että mitä valitat. Nainen saa olla just niin vittumainen kun haluaa. Siis mä sanon ja teen ainakin, mitä lystään. Jos jotain kilttiä vammaista naista etsit, niin mene johonkin invalidilaitokseen hakemaan itelles separi.

Äänestä
  • Heh..neiti edustaa just sellasta uhoavaa lähiönarttua.
    Sut pitäis sitoa kiinni ja vedellä remmillä pyllylle oikein kunnolla!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jarski kirjoitti:

Etsin naista. Etsin hyvää naista. Etsin kilttiä naista. En löydä.

Missä ovat ne perinteiset kiltit ja hyvät naiset? Ne jotka viihtyvät miehensä kanssa, haluavat kivan kodin ja ihanan perheen?

Törmään vain päämäärättömiin tuuliviireihin, itseään etsiviin kaksvitosiin sinkkuneitoihin, naisiin jotka leikkii miesten tunteilla ja vaihtaa miestä kuin romani hevosta.

Naiset, miksi haluatte aina tätä hetkeä, ette tulevaisuutta? Miksi haluatte miehen olevan suupaltti macho, joka lepertelee tyttöjen päät pyörälle? Onko enää naisia, jotka arvostavat miehessä luonnetta ja turvallisuutta?

Anna mulle ne vastaukset, sä tiedät että mä tarviin ne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu