Tykkäätkö anoppistasi?

Anopistaeroon

suhteeni anoppiin on ollut vielä ok kun appi ukko on ollut elossa, mutta sen jälkeen ei enää toiminut. vaikeana hetkenä kun hänen poikaa ja se on siis minun mieheni anoppi on ollut todella rankkana, haukkunut minua mieheni juomisesta, en kestänyt, hakenut 2 kertaa avioeroa, mieheni rukoili että tulisin jo seltä turvakodista pois ja hän lopettaa juomista, kerran se taas toiminut ja taas ei toiminut, haukkumista ei hänen poikansa saanut vaan minä. miten voin suhtautua anoppiin? Ei mitenkään, unohdin häntä kokonaan pois, en käy hänen luonna lainkaan jo 8 vuotta, mieheni päästän kyllä sinne jos halua mutta minä en sinne astu. Mielestäni palaako koko akka helvetissa kun itse aiheuttaa surua ja epäonnea meillekin kun ei käy täällä niin ei mitään ikävää ei enää tapahdu, ja viimeksi kun on käynyt täällä niin hakenut minua koko suvulle ja miehen siskoilleen kun minä en antanut hänen pojalle mahdollisuutta ryypätä kun halua. mielestäni koko akka ansaitse paikkaa helvetissa , en antaisi ikinä hänelle anteeksi edes ennen hänen kuolemaa. voin sanoa suoraan hänelle jos näen joskus: palaa helvetissa kun olet sen ansainnut mutta en anna sinulle anteeksi.toivottavasti joku taivassa näkee mitä hän on tehnyt ja ohjaa häntä oikeaan paikkaan hänen ansionsa mukaan. mitä mieltä olet omasta anopistasi?

8

708

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • WOHOOO

      Todella ikävä tilanne sinulla. Kaikki ihmiset eivät vaan tule toisten kanssa toimeen, mutta hyvä että olet oppinut elämään asian kanssa. Ei tuonkaltaiseen naiseen kannatakaan olla missään tekemisissä. Mutta mukavaa että annat miehesi nähdä äitiään vaikka et itse naista voi sietää.

      Minä itse pidän omasta anopistani. Aluksi kun tapasin hänet, oli hänellä hieman ennakkoluuloja minua kohtaan, sillä olen miestäni kymmenen vuotta nuorempi. Anoppi kun ajatteli etten olisi tarpeeksi kypsä hänen pojalleen ja pelkäsi minun olevan pelkästään miehen rahan perässä.

      Lisäksi hän luuli miehen olevan kanssani pelkästään ulkonäköni takia. Mies kun on seurustellut paljon ja esitellyt äidilleen monta tyttöystävää elämänsä aikana, joten on ihan ymmärrettävää että alussa anoppi pelkäsi tämänkin suhteen loppuvan ennen kuin ehtisi edes kunnolla alkaa.

      Mutta tutustuttuaan minuun paremmin hän selvästi "hyväksyi" minut ja käymme miehen kanssa silloin tällöin hänen luonaan. Anoppi asuu aika kaukana joten näemme vain joku 5 kertaa vuodessa. Mutta aina kun näemme hän on todella ystävällinen minulle :)

      Olemme siis aina ole olleet väleissä, mutta nykyään välimme ovat oikein hyvät. Ollut varsinkin siitä asti kun ilmoitimme mieheni kanssa menevämme naimisiin. Anoppi on siitä oikein tyytyväinen ja odottaa innolla saavansa lapsenlapsia.

      • WOHOOO

        Hupsista. Siis tarkoitin, että emme ole aina olleet väleissä.


    • Näin on

      Anopin ja apen kannattaisi olla väleissä miniän ja vävyn kanssa. Sillä jonain päivänä he voivat tarvita apua. Ehkä vanhoina he eivät pärjää omassa kodissaan ilman miniän apua. Enpä usko miniän antavan apuaan jos anoppi on kohdellut miniäänsä aikaisemmin huonosti.

      • kastor

        Se miniä joka kaivaa anopista huonoja puolia koko ajan on epävarma omasta itsestään. Tasainen ihminen ei tarvitse jotain jota pitää aina haukkua


    • jaana55x

      Olen onnellinen, että minulla on anoppi, ellei olisi ei minulla olisi miestänikään eikä myöskään näitä lapsia.

      • afaafafaf

        Minä olen elämässäni onnellinen, että minulla on työpaikka ja mies. Siitä myös, että vanhempani ovat elossa. Ja muutama hyvä kaverikin kenen kanssa viettää vapaa-aikaa.

        Arjen sujumisen kannalta eniten kuitenkin tuottaa onnea se, että kukaan näistä kavereista tai, sukulaisista, oman tai miehen puolelta ei ole takertuvaa luonnetta, eivät asu naapurissa ja välimatkaa on vähintään 30 km.

        Myös siitä olen onnellinen, ettei meillä tai sukulaisilla ole mökkiä, minne pitäisi mennä tekemään remonttia tai pihatöitä.

        Kaikista sukupolviemme ketjujen ihmisistä olen eniten kiitollinen sotaveteraaneille. En sen perusteella, ovatko ne anoppeja vai appeja.


    • pettynyt 85

      Minä olin hyvissäkin väleissä mun anoppiin kunnes mulle sattumalta selvis mitä paskaa sen mun seläntakana jauhaa. Anoppi ei tästä itse tiedä että minä tiedän , mutta mun suhtautuminen siihen äärimmäisen kaksinaamaiseen naiseen on muuttunut lopullisesti. Päästin anopin suorastaan iholle mikä on uskomaton virhe enkä suosittele yhdellekkään miniälle mitään muuta kuin small talkia anoppien kanssa.

    • Kiitollinen miniä

      Olemme taivaltaneet anoppini kanssa yli 50 vuotta ja koskaan ei pahaa sanaa ole tullut puolin eikä toisin.
      Anoppini on ihana ihminen, joka ymmärtää elämää:)

      Aina hän on auttanut, kun olemme apua tarvinneet, mutta ei koskaan ole tunkeutunut elämäämme.

      Voisin vaikka sanoa, että anoppini on luottoystäväni, vaikka ikää on jo 95v. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      55
      8719
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      302
      6570
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      99
      5897
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3790
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      28
      3193
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      62
      3109
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      151
      1843
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1746
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1438
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1186
    Aihe