Väsymys, heikotus, närästys ja hengenahdistus

Ihmeellinen olo

Siinäpä ne oireet tuliki lueteltua. Minulla on luultavasti refluksitauti, joten sekin voi aiheuttaa hengenahdistusta. Viime aikoina minua on kuitenkin närästänyt todella paljon ja olo on jotenkin hutera, tätä on kestänyt jo toista kuukautta. Perus verenkuva, hemoglobiini ja kilpirauhasarvot kaikki ovat ok. Juuri tällä hetkellä on pientä poltetta ylävatsassa ja limaa tuntuu irtoavan voimakkaasti. Voisiko minulla olla astma? Entä helikobakteeri? Oireeni ovat jotenkin niin epämääräisiä etten osaa sanoa mikä on syy ja mikä seuraus. Välillä vain närästää voimakkaasti ja välillä ahdistaa henkeä ilman närästystä, tosin niinä hetkinä tuntuu lievää poltettä ylävatsassa tai jossain keuhkojen tietämillä. Olen normaalipainoinen ja alle 40v mies.

12

6735

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikea osoite lääkäri

      Ei täällä kuule osaa kukaan sanoa, mikä sulla on vialla. Voi olla ihan jotain muutakin kuin refluksivaivaa tai astmaa. Varaa aika lääkärille heti huomenna, kun kumminkin jonoa on. Kandee kirjottaa nää sun vaivasi paperille, ettet sitte lääkärissä unohda niistä yhtään. Kato kyllä sua täytyy lääkärin ihan tutkia, täällä vaan heitellään villejä arvauksia, ei niistä sulle ole mitään hyötyä. Hermostut vaan suotta.

    • feel good

      Kannatan. Lääkäriin vaan, tässä voisi luetella jonkun kymmenen mahdollisuutta, missä mättää. Arvailemalla ei olo parane, oikea osoite todellakin on lääkäri.

      • Enkerro

        Mitäs se lääkäri muuta tekun arvailee, mutta paras kuitenkon mennä


    • Oikea osoite...

      No voihan kristuksen takajalat, se lääkäri voi arvailujensa tueksi otattaa vaikka verikokeita, testata keuhkojen toimintaa, laittaa lähetteen gastroskopiaan, tsekata onko helikobakteeria. Siis aluksi lääkäri tietty vain arvailee, mutta tutkimusten edetessä kuva rupeaa hahmottumaan. Täällä pohtiessa asia ei etene mihinkään.

      • Kidutettu

        Kyllä täältä hyviä vinkkejä saa ,suorastaan mahtavia. Netti on pelastanut minunkin henkeni . Netistä oli paljon enemmän hyötyä kun tk.käynnistä tai keskussairaalaasta vaikka erikoislääkärit oikein asialla ja olivatkin todella ERIKOISIA


      • Kiukkuinen
        Kidutettu kirjoitti:

        Kyllä täältä hyviä vinkkejä saa ,suorastaan mahtavia. Netti on pelastanut minunkin henkeni . Netistä oli paljon enemmän hyötyä kun tk.käynnistä tai keskussairaalaasta vaikka erikoislääkärit oikein asialla ja olivatkin todella ERIKOISIA

        Sama juttu, lääkäreillä voi ravata vaikka puoli vuotta ja itse kuitenkin netistä sai selville mikä sairaus oli. Sitten kun huomauttaa lääkärille pitkistä odotusajoista vaikka hengenvaarallinen sairaus niin tokaistaan vaan et oireet on niin monimuotoisia että on vaikea aina todeta..


    • Rrefluksi

      Ei mitään apua Gastronlelista eikä mistään muustakaan ihmepilleristä.

      Nexium auttaa vähän mutta aika tulossa tähystysleikkaukseen josta sitten lopullinen apu tulee.

      Kirurgin veitsi ainoa apu, näin sanoi lääkäri.

      Haponestolääkkeitä olen syönyt kourakaupalla 20 vuotta joten tietoa ja kokemusta asiasta on.

      • Leikkaukseen menossa

        Näin se totuus vaan on. Leikkaus on ainoa vaihtoehto!

        Myös erittäin tiukka ruokavalio hoitaa närästyksen pois. Esim. kahvi, suklaa, sipuli,,, ja monet muut herkut on ehdottomasti KOKONAAN jätettävä LOPULLISESTI pois.


    • 3+3

      Reseptivapaiden närästyslääkkeiden jatkuva käyttö on yleistynyt. Suolahappoa neutraloivien ja sen tuotantoa ehkäisevien lääkkeiden päivittäinen käyttö sotkee kuitenkin helposti mahalaukun luonnollisen toiminnan. Lääketilastojen mukaan vuonna 2010 mahan liikahappoisuuden hoitoon on korvattu yli puoli miljoonaa lääkitystä.

      - Ei ole suotavaa käyttää närästyslääkkeitä pitkään ilman lääkärin tarkempaa tutkimusta. Erityisen tarkkana kannattaa olla reseptilääkkeiden ja käsikauppalääkkeiden yhteiskäytön kanssa, ettei tulisi turhaa päällekkäisyyttä.

      - Tilapäisesti käytettynä närästyslääkkeet ovat toki melko vaarattomia, mutta pitkäaikaisessa käytössä ne voivat peittää joitakin oireita ja vakaviakin tauteja, jotka kaipaisivat lääkärihoitoa.

      Närästyslääkkeiden ahkera käyttö sotkee helposti mahalaukun luonnollisen, aseptisen tehtävän.

      - Lääkkeet vaikuttavat mahalaukun vastustuskykyyn bakteereja kohtaan, joita saamme ruuan mukana. Mahahappojen tehtävä olisi niiden torjuminen ja tappaminen ja kun maha tehdään hapottomaksi lääkkeillä, kasvaa suoliston tulehdusten riski ja ravintoaineiden imeytymättömyys ruuasta.




      Ennen apu ruokavaliosta, nyt lääkekaapilta

      Suomalaisista 10-15 % kärsii päivittäisestä närästyksestä. Useimmiten syynä ikävään vaivaan ovat väärät ruokailutottumukset, stressi, tupakointi ja runsas alkoholinkäyttö.

      - Refluksitauti liittyy usein myös ylipainoon. Annoskokojen kasvaminen ja raskas ruoka ovat myös suurimpia syitä taudin taustalla. Kun aiemmin lääkkeitä ei vaivaan ollut, apu oli pakko saada ruokavalion muutoksesta.

      - Ennen mahavaivoja koitettiin selättää löytämällä parempi ruokavalio, mikä on paljon terveellisempi tapa. Nyt otetaan vaan lääkettä, mikä on helpompaa. Ei tarvitse luopua kahvista, runsaasta viljan ja sokerin syömisestä, prosessoiduista maitotuotteista tai runsaasta kasvisrasvapohjaisesta ruuasta.

      - Parempi olisikin keventää syömistä ja välttää ruoka-ainetta, jonka epäilee närästystä aiheuttavan.
      http://pullapoliisi.blogspot.fi/2013/06/narastaako.html



      Viisi minuuttia närästyslääkkeiden mahdollisista riskeistä
      http://sundqvist.blogspot.fi/2011/08/viisi-minuuttia-narastyslaakkeiden.html


      Lähes poikkeuksetta mahan "liihappoisuus" on seurausta siitä, että hapon tuotto on liian niukkaa silloin, kun sitä tarvittaisiin eli ruokaillessa ja ruokailun jälkeen. Lue lisää: Luontaisterveys-lehti nro 4/2013 sivu 78 (löytyy kirjastosta)


      Linkissä ohjeita vatsahappojen toimintahäiriöihin.
      http://www.terveydentukipilarit.fi/terveysinfo/terveyden_avaimet/kysymykset_ja_paulan_vastaukset/73/

    • Anonyymi

      Kuulostaa oireilevalta refluksivaivalta. Kokeile Valmarin sitraattivalmistetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      131
      3099
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      223
      2971
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1926
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      77
      1559
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1427
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1148
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1041
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      972
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      58
      968
    10. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      11
      880
    Aihe