Työtä tarjolla

Oletko ammatti-ihminen alallasi? Osaat, tiedät ja sinulla on taitoa.

Onko taloutesi kunnossa? Asuntolainaa saa olla, mutta ei maksuhäiriöitä tai muuta epäilyttävää.

Onko sinulla ideoita, miten hommat toimisivat paremmin?

Onko sinulla suhteita?

OLETKO MIETTINYT OMAN YRITYKSEN PERUSTAMISTA?
- Suomessa on tekemätöntä työtä ja tervejärkiselle ahkeralle töitä on, kunhan ei heti herraksi rupea
- Jos olet työtön, käy TE-toimiston nettisivuilla ja lue lisää starttirahasta.
- Mieti mitä työkaluja tarvitset työssäsi, jotta homma hoituu, tarvitsetko halli/toimisto/myymälätilaa vai hoituuko homma esim autotallistasi?
- Tee laskelma, paljonko rahaa kuluisi, jotta voisit tehdä työtä jossa olet hyvä.
- Mistä rahat? Pankki antaa lainaa, valtio ym antavat jopa takauksia, TE-toimisto voi antaa starttirahaa muutaman satasen kuussa, silläkin pärjää vähän matkaa.

Kun olet vähän hahmotellut asiaa, keskustele mitä mieltä puolisosi on ja varaa aika TE-toimistoon, he neuvovat miten starttirahaa saat jne. Monessa kunnassa on elinkeinotoimisto tai kehittämiskeskus vai millä nimellä onkaan, sieltä saat lisätietoja miten edetä, he myös tarkastavat laskelmiasi ja pudottelevat myös alas pilvilinnoista. Älä lannistu vaan ota opiksi, heillä on kokemusta. Yrittäjä saa nenilleen lähes joka päivä.

2

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jospa kuitenkin

      Mikähän takia sitä oikein tätä yrittäjyyttä tuputetaan joka paikassa. Työvoimatoimistossa tätä on kyllä kovasti mainostettu minullekin. Itse olen sellaisella alalla, että ainoa mahdollinen liiketoimintaidea suoraan ammattialallani olisi konsultointi. Suuria tehtaita on kovin vaikea perustaa ja pienet tuskin kannattaa, kun suuretkaan ei tahdo pärjätä. Tarvittavat välineet yrittäjyyden autuuteen minulla siis jo olisi.

      Konsulttina tekisin melko tarkkaan sitä mitä olen työkseni aikoinaan tehnyt. Todellisen bisneksen kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.

    • Moi, kirjoitappa ammattisi googleen ja katso millaisia yrityksiä sieltä tulee vastaan. Konsultointiyritykset ovat yleensä pieniä,1-3 miehen firmoja. Ajattele, konsultointi ei vaadi suuria investointeja, alle kymppitonnin panostuksella saisit uuden työpaikan.

      Mutta jos ei kiinnosta, ei sitten. Mutta ahkeralle ja tekevälle hommia on kyllä alalla kuin alalla. Veteliä, tahdottomia massoja tarvitaan ostamaan tuotteita ja tekemään työtä.

      Yrittäjyys on kovaa työtekoa, ensin pitää etsiä asiakkaat, sitten pitää tehdä tuote, sitten pitää myydä tuote mahdollisille asiakkaille. Kyllä palkkatyö on todellakin paljon helpompaa. Mutta yksi osa yrittämisessä onnistumista on taloudellinen menestyminen.

      Toki kannattaa myös muistaa se, että suomessa on yli 100000 yrittäjää, jotka tienaavat käteen alle 2000€ kuussa.Alle 1000 euroa kuussa tienaavia on 65000, eli ei tämä homma aina paljoa naurata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      144
      14417
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      40
      6033
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      164
      5617
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4417
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      57
      4235
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3702
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      21
      3670
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      29
      3617
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      68
      2693
    10. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      18
      2159
    Aihe