Työtä tarjolla

Oletko ammatti-ihminen alallasi? Osaat, tiedät ja sinulla on taitoa.

Onko taloutesi kunnossa? Asuntolainaa saa olla, mutta ei maksuhäiriöitä tai muuta epäilyttävää.

Onko sinulla ideoita, miten hommat toimisivat paremmin?

Onko sinulla suhteita?

OLETKO MIETTINYT OMAN YRITYKSEN PERUSTAMISTA?
- Suomessa on tekemätöntä työtä ja tervejärkiselle ahkeralle töitä on, kunhan ei heti herraksi rupea
- Jos olet työtön, käy TE-toimiston nettisivuilla ja lue lisää starttirahasta.
- Mieti mitä työkaluja tarvitset työssäsi, jotta homma hoituu, tarvitsetko halli/toimisto/myymälätilaa vai hoituuko homma esim autotallistasi?
- Tee laskelma, paljonko rahaa kuluisi, jotta voisit tehdä työtä jossa olet hyvä.
- Mistä rahat? Pankki antaa lainaa, valtio ym antavat jopa takauksia, TE-toimisto voi antaa starttirahaa muutaman satasen kuussa, silläkin pärjää vähän matkaa.

Kun olet vähän hahmotellut asiaa, keskustele mitä mieltä puolisosi on ja varaa aika TE-toimistoon, he neuvovat miten starttirahaa saat jne. Monessa kunnassa on elinkeinotoimisto tai kehittämiskeskus vai millä nimellä onkaan, sieltä saat lisätietoja miten edetä, he myös tarkastavat laskelmiasi ja pudottelevat myös alas pilvilinnoista. Älä lannistu vaan ota opiksi, heillä on kokemusta. Yrittäjä saa nenilleen lähes joka päivä.

2

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jospa kuitenkin

      Mikähän takia sitä oikein tätä yrittäjyyttä tuputetaan joka paikassa. Työvoimatoimistossa tätä on kyllä kovasti mainostettu minullekin. Itse olen sellaisella alalla, että ainoa mahdollinen liiketoimintaidea suoraan ammattialallani olisi konsultointi. Suuria tehtaita on kovin vaikea perustaa ja pienet tuskin kannattaa, kun suuretkaan ei tahdo pärjätä. Tarvittavat välineet yrittäjyyden autuuteen minulla siis jo olisi.

      Konsulttina tekisin melko tarkkaan sitä mitä olen työkseni aikoinaan tehnyt. Todellisen bisneksen kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.

    • Moi, kirjoitappa ammattisi googleen ja katso millaisia yrityksiä sieltä tulee vastaan. Konsultointiyritykset ovat yleensä pieniä,1-3 miehen firmoja. Ajattele, konsultointi ei vaadi suuria investointeja, alle kymppitonnin panostuksella saisit uuden työpaikan.

      Mutta jos ei kiinnosta, ei sitten. Mutta ahkeralle ja tekevälle hommia on kyllä alalla kuin alalla. Veteliä, tahdottomia massoja tarvitaan ostamaan tuotteita ja tekemään työtä.

      Yrittäjyys on kovaa työtekoa, ensin pitää etsiä asiakkaat, sitten pitää tehdä tuote, sitten pitää myydä tuote mahdollisille asiakkaille. Kyllä palkkatyö on todellakin paljon helpompaa. Mutta yksi osa yrittämisessä onnistumista on taloudellinen menestyminen.

      Toki kannattaa myös muistaa se, että suomessa on yli 100000 yrittäjää, jotka tienaavat käteen alle 2000€ kuussa.Alle 1000 euroa kuussa tienaavia on 65000, eli ei tämä homma aina paljoa naurata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      157
      5854
    2. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      190
      3355
    3. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      3151
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      50
      2855
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      91
      2606
    6. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      22
      2199
    7. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      23
      1938
    8. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1709
    9. Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna

      Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:
      Euroviisut
      49
      1651
    10. Bussipysäkki katos!

      Mitäpä mieltä uudesta katoksesta?
      Suomussalmi
      73
      1638
    Aihe