Taas on edessä

14+6

juhlamekon hankinta. Pikkujouluihin. Viimevuotista pidin kerran.

Mitäs sanoisitte sellaisesta, jos perustettaisiin sellaisia juhlavaatteiden "lainauspäiviä", voitaisiin lainailla toistemme juhlavaatteita, ettei joka vuosi tarvitsisi ostaa uutta.

2

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lulu-Lei

      Ei kannata ostaa yksiosaista asua ,minä olen hankinut hyvän laatuiset hameen ja suorat housut.Näihin yhdistän erilaisia ylä osia ,on toppia erilaisia jakkuja väljästä istuvaa. kevyt ohut nahkajakku ,liehuva paitajakku ,bleiseri ,pari kivan mallista tunikaa. Läillä pärjään kaikissa tilanteissa.

    • ideoita

      niitä vaatteita voi tuunatakkin, ja tosiaan kun ostaa useamman vaatekappaleen jotka sopivat toisiinsa, niin on useammaksi kerraksi päälle pantavaa, eikä kuitenkaan aina sitä samaa. esim. pari nättiä toppia (yksivärinen ja kirjava) ja bolero, housut ja hame boleron väriset, hameitakin voi hommata kaksi eri pituutta, ja esim. kirjavan ja yksivärisen.
      Musta ei aina hoikenna, eli siihenkään ei aina pidä luottaa. Minulla on mustat bolero, hame ja housut, paitoja vaihtamalla saa vaihtelua, ja bolero käy myös yksivärisen mekonkin kanssa. bolero on 3/4 osa hihainen, joten peittää allit hyvin, ja joko sen voi pitää auki tai solmia edestä rintojen alta.
      Itse olen ostanut vaatteeni lähinnä Ellokselta, Plus Collection ja Taillisime, mutta myös muilta "valmistajilta" . alennuksia kantsii aina hyödyntää, normihintaisena ovatkin aika hintavia.

      erilaisilla liehuilla huiveilla, koruilla, kangaskukilla saa eri ilmeitä jos haluaa. siihen vanhaan pikkujoulumekkoonkin voi käsin ommella punaisen ruusukkeen tai rusetin olkapäälle tai vyötärölle, kietoa punaisen nauhan vyöksi tai hommata punaisen jakun/boleron väriä tuomaan (jos mekko on musta). Tuskin kukaan muistaa, että sama mekko oli päällä jo viime pikkujouluissa...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      64
      5110
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2319
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      256
      2303
    4. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      2277
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1494
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      219
      1428
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      49
      998
    8. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      986
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      917
    10. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      909
    Aihe