Medialla on hauskaa kun puhuvat 63 tonnin kevan johtajan "ökymersusta" hahah. Suomessa taksissa on sitten ilmeisesti kanssa "ökymersuja kun melkee kaikki taksit on noita 60-80 tonnin E-mersuja:) ja niissä ei mitään ökyä ole. 60 tonnin auto on ihan normaali auto ja varsinkin mersuksi aikalailla niitä alkaen malleja. A ja muita lastensarjan "mersuja" ei lasketa mukaan. Onko suomalaiset tyhmiä vai kateellisia? Todella moni ajaa loppujen lopuksi tuon hintaisella autolla...jos siis omaat ihan ok duunipaikan.
63 tonnia muka ökymersu:)) hahah
Naurattaaaaa
673
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olet varmaan joku SDP-jäsenkirjaa kantava ökyilijä, selalinen joka on täysin erkaantunut tavallisen kansan realiteeteista ja autoilun tasoista.
Suomessa rekisteröidään vuosittain noin 115.000 uutte autoa. Noista kyseisiä autoista E-sarjan mersuja on vain 1233 kappaletta, eli noin 1% autokannasta.
http://www.aut.fi/tilastot/ensirekisteroinnit/vuosittain/2012/henkiloautojen_ensirekisteroinnit_malleittain_%28kaikki_mallit%29
Halvin autoverollinen E-mallin bensamersu maksaa noin 53.000€.
http://www.veho.fi/fi/uudetautot/mercedes-benz/Sivut/E-sedan.aspx
Olkoot sitten "normaalit" taksiautot mitä merkkiä tahansa. Mutta automerkki johon vain 1% väestöstä on varaa, sellainen on kyllä ilman muuta ökyautojen hintaluokassa.
Eläkeyhtiön SDP-käsenkirjaa kantava johtaja joka ajelee tällaisella ökyautolla, ei enää ansaitse tulal kutsutuksi palkansaajien tai työväen edustajaksi.
Jutta Urpilainen SDP-porukoinensa on aikoja sitten lakannut tietämästä miltä kaupan kassatytön taikka terästyöläisen duunarihiki haisee. Tuo haisu ei noihin 1% ökymersuihin sisälle kantaudu.
Ja median pompotettavissa mennen tullen! Se nyt on vaan niin, että ökymersu mikä ökymersu, samoin bemari kun kerran media niin sanoo. Ja on ihan sama, vaikka ajaisivat tonnin ladalla johon on asennettu lisävalot, sekä sisätilanlämmitin lohkolämmittimen lisäksi. Niin media kun alkaapi "paljastukset" ja kirjoittaa pomon ajelevan hulppeilla lisävarusteilla varustetulla ökyladalla ja pitää tuota uutista esillä jokusen päivän, niin me kansa, joka kiinnitämme huomiota vain lähinnä sanoihin öky, hulppea, sekä työsuhde ja etuus, pöyristymme!!! Ja alamme pitämään tuota kaikkea koruptiona ja vaatimaan jopa ko. johtajan eroa! Kiinnittämättä ollenkaan huomiota siihen, miten tuo johtaja on onnistunut varsinaisessa työssään!
Joskus tuntuu, että kurillaanko tekevät toimittajat moista ja lyövät keskenään vetoja miten onnistuvat! Kun sitten menee kuitenkin läpi todella suuret , miljardi puhallukset, kuten elopin nokia touhu, median reagoimatta juuri mitenkään!
Todella moni ajaa myös paljon halvemmalla autolla, vaikka tulojen puolesta olisi varaa ajaa paljon kalliimmallakin.
On miljonäärejä, jotka ajavat 30000e:n autolla.
>> Ja on ihan sama, vaikka ajaisivat tonnin ladalla johon on asennettu lisävalot, sekä sisätilanlämmitin lohkolämmittimen lisäksi.
Älä höpise pehmoisia. Ostakoot omilla rahoillaan ihan millaisia maastureita vaan huvittaa, ei kukaan siihen puutu. Kyse on nimenomaan siitä että leppoisan Eläkeyhtiön tyyppisen firman rahoilla ostellaan johtajilel noita reilusti keskihinnan ylittäiä autoja.
>>Ja alamme pitämään tuota kaikkea koruptiona ja vaatimaan jopa ko. johtajan eroa! Kiinnittämättä ollenkaan huomiota siihen, miten tuo johtaja on onnistunut varsinaisessa työssään!>>
Tässäkin olet väärässä. Ailuksen työt ja toimet KEVA:ssa käydään nyt entistä tarkemmin lävitse. Holtiton ja hankintalakien vastainen rahankäyttö asunto- ja autoasioissa herättä äepäilyksen että ei niitä Eläkeyhtiön virkatoimiakaan ole hoidettu yhtään sen paremmalla pieteetillä.
Mitä sisäpiirin osakekauppoja tuoltakin alkaa paljastua, kun kuokalla hiukan kuopaistaan päältä.
Kyllähän se jonkun Iltasanomien persaukisen ubervelkaisen toimittajanilkin mielestä voi olla ökymersu, muiden ei.
Ostitko Audisi omalla rahalla? KEVA:n pomot ei ostaneet.
Ne osti kasalaisten rahalla.