Kaapelikanavat pätkii iltaisin

Onko kukaan muu huomannut iltaisin ja öisin VLPn kaapelikanavat pätkivät ja pikselöityvät jopa niin pahoin ettei ohjelman katsomisesta tule mitään? En tarkoita maksukanavia vaan noita perus FOX, Jim jne.
23533
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Eilen illalla huomasin saman ja oliskohan juuri Fox kanava ollut jossa jäi rakeinen kuva paikalleen, ei auttanut kanavan vaihto. Piti nypätä johto seinästä niin alkoi pelittää.

Äänestä

Tuntuu koskevan vain kanavia Fox, Vitonen ja Kutonen ja nimenomaan iltaisin.
Ollut samaa jo pidemmän aikaa eli jostain loppukesästä alkaen.
Jimin ja muiden kanssa ei ole ollut ongelmaa.

Äänestä

Oikeastaan koko foxin olemassa olon ajan se on pätkiny kaapelilla iltaisin. Mikäköhän siinä on vikana?

Äänestä
  • ONko vaihtoehtoja?

    Äänestä

Nuo 'loppupään' kanavat ovat pätkineet varmaan jo alusta alkaen ja nimenomaan iltaisin. Liekö VLP rajoittaa niiden kaistaa niin paljon säästösyistä ja siksi ne eivät toimi kunnolla. Välillä tosiaan ohjelman katsomisesta ei tule mitään, kun pitkiä pätkiä jaa näkemättä tai kuulematta.

Äänestä
  • Tuttu on jo vuosien ajan.

    Äänestä

..vai olisiko syynä "Hifistelijöiden" hankkimat 80" digihifiledi-tv.t jotka vaativat kait muunlaista signaalia mitä meidän vanhaniiton töllönktsojien laatikot?

Äänestä

Mulla on 20" wanha putkitelkku ja ihan samaa ongelmaa Foxin, Kutosen ja TV5:n kanssa iltaisin. Päivällä kyllä pelaa.

Äänestä
  • Mulla taas eniten pätkii lähinnä AVA-kanava ... ei siis usein iltaisin

    klo. 21 n jälkeen pysty kattoon ollenkaan !

    Äänestä

  • Mulla on 21" kuvaputkitelkku ja silläkin pätkii just noi ko. kanavat, iltasella ei oikein tule katselusta mitään. Ei meillä ole tuon isompaa, ei varsinkaan mitään 80".
    Mun mielestä noi on pätkinyt jo tosi pitkään, olen sitä ihmetellytkin että mikä siinä on vikana kun aina juurikin iltaisin ne ei meinaa toimia kun taas päivällä ei ole ongelmaa.

    Äänestä

Eilen kanavat kyllä pelasi ilman ongelmia ja kaapelikortin takana olevan Showtimen tekstityskin näkyi ilman ongelmia. Ilmeisesti joku Anvian julkikuvasta vastaava henkilö lukee tätäkin palstaa. :)

Äänestä

Pätkii myös antennitaloudessa. Kanavahaun jälkeen ei listalla oo enää foxia, avaa eikä ylen kanavia.. Jimi löytyi mutta kuvaa ei signaalin puututtua ole..

Äänestä

Tänään taas pikselipuuroa. Meillä juurikin siinä alkuillasta, sitten helpottaa. Vika nimenomaan kaupallisen kanavanipun kanavissa eli mtv & nelonen euroshopperkanavineen (ava, jim jne) fox, kutonen/vitonen. Toinen kanavanippu (yle) näkyy moitteetta.

Välittäiskö joku viestiä jos tuntee jonkun Anvialta. Eihän sinne muuten mitään yhteyttä saa muuta kuin jonottamalla tunnin luurissa.

Äänestä

Joo, Ylet on toiminut aina hyvin, niissä ei ole ollut ongelmia.

Äänestä

Vika ei aina ole lähetyksessä vaan vanhentuneessa laitteessa. Itsellä pätki ja pikselöityi Ava ja joku toinen kanava. Naapurilla ei kuitenkaan ollut lähetyksessä mitään ongelmaa. Vaihdoin kymmenen vuotta vanhan digiboxin uuteen ja johan häiriöt katosivat.

Äänestä
  • Ei taida noi uusimman Topfieldit enää tukea TAPeja? Ja tietysti vastaavia ei enää ole uusia malleja, jotka tukisi TAPeja kuten tuo 10 vuotta vanha laite, tai olisi yhtä monipuolinen automaattiajastusten jne. suhteen kuin tuo. Tekniikka ei digiboxien suhteen ole mennyt eteenpäin vaan taaksepäin.

    Äänestä

  • Pianhan se nähdään kun pukki tuo uuden telkkarin, notta katoaako viat. Epäilen silti että se tuosta olisi kiinni...

    Äänestä

Tenaville jo pari samaa Tilt lähetystä tallentanut ja jokainen katselu kelvoton pätkimisen takia. Eräässä kohdassa mainoskatkojen välisessä lähetyksessä ei ollut mitään muuta kuin pätkimistä, itse ohjelmaa ei kuullut ollenkaan. Mainokset sen sijaan pyörii hyvin ja mainostaa lasten ohjelmassa aikuisten tuotteita. Ne ei pätki ollenkaan.

Äänestä
  • uusilla ja vanhoilla laitteilla ja monella naapurilla sama vika. Anvialle lähetetty vikailmoituksia yksityisesti ja taloyhtiön isännöitsijän kautta. Mitään ei tapahdu, Anvia väittää ettei heidän laitteissaan mitään vikaa. Pitäisköhän porukalla mennä johtajan puheille? Maksut kyllä peritään moitteettomasti...

    Äänestä

  • Pätkii jatkuvasti kirjoitti:

    uusilla ja vanhoilla laitteilla ja monella naapurilla sama vika. Anvialle lähetetty vikailmoituksia yksityisesti ja taloyhtiön isännöitsijän kautta. Mitään ei tapahdu, Anvia väittää ettei heidän laitteissaan mitään vikaa. Pitäisköhän porukalla mennä johtajan puheille? Maksut kyllä peritään moitteettomasti...

    Jotain pitäisi tehä, ei noi ole tehnyt mitään vaikka asiasta on laitettu ilmoituskin. Mikään ei ole muuttunut ja tuosta ekasta ilmoituksesta on jo 1,5 vuotta.

    Äänestä

Joo... ei oo laitteista kiinni, koska mulla pätkii n. 1 ja 8 vuotta

vanhat tv:t ihan samalla tavalla (uudempi led-tv ja ja toinen

erillisellä Humax-Dboxilla) ja sama juttu myös, että jos netti

yhteys (siis kiinteä) on luvattua jopa huomattavasti hitaampi

tai ei toimi lainkaan, niin heti vika on asiakkaan laitteissa !

Vaan sainpahan todistettua ettei näin ollutkaan !!!

ps. siis minulla pätkii iltaisin lähinnä AVA, onneksi ei juurikaan

muut.

Äänestä

Pätkii ja pahoin. Menee elokuvista katsomisen fiilis tuon takia vaikka se ei koko ajan pätkisikään, koska silloin kun pätkäsee niin pätkäsee oikein kunnolla.

Eikö ne osaa tarjota pätkimätöntä kaapelitvtä, kun eivät osaa tarjoka pätkimätöntä kiinteää laajakaistaakaan?
Osaamatonta sakkia, raha kelpaa kyllä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mietaranta kirjoitti:

Onko kukaan muu huomannut iltaisin ja öisin VLPn kaapelikanavat pätkivät ja pikselöityvät jopa niin pahoin ettei ohjelman katsomisesta tule mitään? En tarkoita maksukanavia vaan noita perus FOX, Jim jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu