Vaikka nykyiset kaksoiskytkentävaihteistot, ja etenkin kuivakytkimiset versiot, ovat osoittautuneet aivan täydeksi fiaskoksi, ei heitetä kirvestä kaivoon. GM on kehittämässä momentinmuuntimellista versiota siitä. Myös Honda on lähtenyt mukaan kehitystyöhön.
http://drivelinenews.com/transmission-insight/gm-explores-torque-converter-dct/
http://www.motorauthority.com/news/1088567_honda-new-turbo-engines-8-speed-dct-with-torque-converter
Olisivatkohan ne ensimmäiset, jotka eivät tuo täysin keskeneräisiä DCT-vaihteistoja markkinoille? Myös VAG olisi varmasti kiinnostunut hankkimaan toimivaa tekniikkaa omien huonosti toimivien, lyhytikäisten vaihteistojensa tilalle.
http://drivelinenews.com/transmission-insight/gm-explores-torque-converter-dct/
http://www.motorauthority.com/news/1088567_honda-new-turbo-engines-8-speed-dct-with-torque-converter
Olisivatkohan ne ensimmäiset, jotka eivät tuo täysin keskeneräisiä DCT-vaihteistoja markkinoille? Myös VAG olisi varmasti kiinnostunut hankkimaan toimivaa tekniikkaa omien huonosti toimivien, lyhytikäisten vaihteistojensa tilalle.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kuulostaa tosi hyvältä ja voisi olla ihan oikea vaihtoehto perinteiselle automaatille.
MInkälainen ratkaisu tämä DCT (DSG) on momentinmuuntimella varustettuna?
VW ilmoittaa vielä kehittelevänsä 10-vaihteista kaksoiskytkin vaihdelaatikkoa. Onnea vaan . Sillähän pystyy polttamaan kytkimet jo alle vuoden ajolla.
Kuivakytkimellisen DSG:n kytkimen saa poltettua jo nyt alle vuoden kaupunkiajolla.
Siinä on kaksi kytkintä, oli vaihteita kuinka monta hyvänsä.
Isompi vaihdemäärä takaa erittäin lyhyen ykkösen mikä taas takaa sen että kytkintä ei juuri tarvi luistattaa missään tilanteessa, ei edes ryömiessä.
Kun ei kaksoiskytkinautossa ole momentinmuunninta en minä ainakaan halua ryömiä sillä ruuhkassa sen enempää kuin käsivaihteisellakaan. Hienostihan automaatti toimii, mutta tuskin se pitää kävelyvauhdista loivaan ylämäkeen.
Koneet on ihmisten valmistamia, käyttöikä lyhenee vääränlaisella käytöllä.
Mikä on vääränlaista käyttöä ? Tukholman takseissa meni 1-3 laatikkoa takuuseen 2 vuoden aikana, minkä jälkeen VW lopetti niiden myynnin.
Miksi ei myydessä kerrota, että laatikko kestää todellisuudessa vain sunnuntaiajelua jossakin hiljaisilla sivuteillä. Kun esim. allekirjoittanut asuu kaupungin keskustassa, niin olisi valtava riski ostaa sellainen auto, missä laatikko todennäköisesti hajoaa jo alkuvuosina tai sitten nokkaketju lurpahtaa, vaikka valmistaja väittääkin vian jo korjatuksi.
Kyllä pitäisi volkkarin valmistaa kokonaan toisenlainen laatikko. Olihan jo siinä Audissa ja Exeossakin luotettava portaaton vaihteisto.
Olet ensimmäinen ihminen maailmassa, jonka mielestä moniongelmainen Multitronic on luotettava. Se ei ole yhtään luotettavampi kuin DSG:kään. Minulla on ollut molempia.
>>Mikä on vääränlaista käyttöä?
Ryömintä ilman kierroksia, jarrulla hidastaminen. Sitä ei tehdä käsivaihteisella, joten sitä ei pidä tehdä kytkimellä varustetulla automaatillakaan.
Itse siirryin momentinmuunninmallisesta ja ihmeen hyvin tuo DSG-tyyppinen laatikko toimii, mutta koska se ei perustu hydrauliikkaan ei sitä pidä ajaa samalla tavoin. Tai en minä ainakaan aja samoin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Momentinmuunnin
Tuli juuri ajettua ihan uutta (1,5kk vanhaa) autoa jossa oli 8 vaihteinen automaatti, toteutettu varmaankin normaalista vaihteistosta...
Täsä on semmonen hauska toiminto että heti kun päästää kaasun, alkaa auto ryömimään eteenpäin.... tämä se vasta luulisi kytkinlevyjä polttavan
Lisäksi tässä peruutusvaihde aivan törkeän iso, eli ahtaaseen paikkaan peruutus on todella tarkkaa puuhaa.... en ymmärrä miksi peruutusvaihde ei voisi olla välityksiltään semmoinen että menisi esim talla pohjassa vain 5km/h... ei siinä vielä kaikki lisäksi autosta löytyy toine peruusuvaihde minkä saa painamalla viahdekpin plussaa peruuttaessa... se vasta onkin hyödyllinen... tosi usienhan tarttee peruttaa 50km/h
Mutta joku 8/10 vaihteinen kaksoiskytkentävaihteisto momenttimuuntimella voisi olla jo ihan fiksu... noi vanhat "öljylämmittimet" ei vain ole ttä päivää enää
Nojaa mun 6kk vanhan Bemarin 8v öljynlämmitin toimii oikein hyvin eikä kulutus ole isompi kuin manuaalilla eikä tuo aski syö edes suorituskykyä.
Onpahan vaan unelma peruutella kärryn kanssa verrattuna aikaisempaan eri merkkiseen 6v DSG:hen. No kulutuskin on litran pienempi vaikka painoa ja kokoa auoilla hyvinkin tarkkaan saman verran.
Missä mielessä tuo Bemarin 8v aski ei ole tätä päivää? Pitäisikö siihen lisätä pari kallista tyyppivikaa vai mikä siitä tekisi modernin?