Hei! Minulla on n. 7-9luokasta lähtien punoittaneet silmät aamuisin, öisin ja esim urheillessa. Eli silmän verisuonet tulevat tällöin näkyiin. Minulla myös silmät tuntuvat usein kuivilta ja vetistävät. Mikähän avuksi?
Terv. Lukion 2. Luokalla opiskeleva fyysisesti hyväkuntoinen poika
Terv. Lukion 2. Luokalla opiskeleva fyysisesti hyväkuntoinen poika
Vastaukset 1
Vanhimmat
Joillain voi olla kuivat silmät ilman sen kummempaa syytä. En väitä, että sun oireet johtuisi siitä, mutta toi on yksi mahdollisuus. Toisaalta, esim. omalla 20v. pojallani on aina aamuisin silmäluomet turvoksissa ja silmät punottaa ja verestää. Näin on ollut ihan murrosiästä lähtien. Silmät ikään kuin "kirkastuvat" kun aamukaffet on juotu.
Apteekissa on myytävänä tuotteita silmien kostutukseen. Googlaa "silmien kostutus" niin pääset selaamaan yliopiston apteekin valikoimaa. Noita on siis myynnissä muissakin apteekeissa, mutta tuosta näkee vähän tarjontaa. Mut koska käyt lukiota, voisitko harkita terkkarikäyntiä? Olis aina parasta käydä henkilökohtaisesti näyttäytymässä, että saisit taatusti oikeita neuvoja. Voihan terkkari varata sulle vaik ajan koululääkäriltä, jos häntä asia epäilyttää.