Olen hommannut karaokemikserin, mikin, kaiuttimet ja 3.5mm-RCA -adapterin. Saako laulun kuulumaan tietokoneesta, jos kytken tietokoneeseen kajarit, ja kytken karokemikserin 3.5mm-RCA -piuhalla tietokoneeseen? Vai tarvitseeko vielä jotain muita johtoja? Vai pystyykö karaokemikseriä ollenkaan edes kytkemään tietokoneeseen? Kyseessä on siis tällainen karaokemikseri:
http://www.clasohlson.com/fi/Karaokemikseri/Pr383427000?gclid=CPqW-9HT8boCFQhZ3godsHkAjg
Ja kone on ihan tavallinen Acerin läppäri.
http://www.clasohlson.com/fi/Karaokemikseri/Pr383427000?gclid=CPqW-9HT8boCFQhZ3godsHkAjg
Ja kone on ihan tavallinen Acerin läppäri.
Vastaukset 12
Vanhimmat
http://www.clasohlson.com/fi/Kaiuttimet-Creative-Inspire-A60/38-3656
kaiuttimet ovat siis tällaiset
Laita outputtiin kunnon aktiivikaiuttimet ja tietokoneen kaiutinliitännästä piuhat inputtiin, sitten karaokekappaleet soimaan joko mpg tiedostoina tai dvdltä. Nuo pikkukaiuttimet ei karaokeen sovellu, jos kohta kyllä niistä jotaki kuuluu.
No joo, sinulle tuntuvat inputit ja outputit olevan selvää
pässin lihaa. Itse en kyllä vielä selvää saanut miten karaokemikseri
kytketään läppäriin mukana tulevalla scart-sovittimella ja RCA-kaapeleilla.
Eli mihin nuo kaapelit tungetaan esim. Lennovo läppärissä
jossa on 2 x USB 3.0, USB 2.0, HDMI, LAN kuuloke/mikrofoni-yhdistelmäliitin ja VGA ?
yritäppäs ny käyttää vähän järkeä!, eihän sulla oo mitään muuta liitintä kun tuo
kuuloke(kaiutin) / mikrofoni liitin mihin voit "mikserin" ne liittää, ( kuten Veka66 jo aiemmin neuvoi) HOKS ,,HOKS! ja jos et osaa niin pyydäppä joku asiasta tietävä kytkemään!
Niin ja tarviit oikeenlaisen piuhan ,,, toiseen päähän 3.5mm insertti (3os, uros) "yhdistelmäliitin" jossa 2 kajari 1mikki . sekä nuo Rca uros liittimet 1 mikille ja 2 (Stereo R ja L ) kajareille sekä pätkän inserttipiuhaa , tinaa ja kolvin! Juotos/kytkentäohjeet löydät yhtä kätevästi netistä kuin kaiken muunkin.
Heleppoo kuin heinänteko!
Jopa on vaikea näiden "pässinpäiden" ymmärtää, että kaikki eivät ole elektroniikan ammattilaisia, ei edes puoliammattilaisia.
Siksihän tuo Wookiee täällä kyselee, että joku asiallisesti auttaisi.
Tämä Suomi24 tuntuu olevan sellainen perussuomalainen rääväsuiden palsta, jossa saa hakemalla hakea ihmismäisiä vastauksia. Yleensä vastaus on "etsä v...tu tajua".
Eli teepäs näin:
1. Tarvitset Stero to RCA adapterin eli 3.5mm kuulokeplugi to 2*rca plugit eli yleensä noin 1,5 metrinen kaapeli tai 3/5m riippuen sun mixerin sijainnista jne.
2. Sitten nuo sinun aktiiviset logitech kiaiuttimet kiinni mahdollisen adapterin kanssa mixeriin ulostuloon. Eli siihen jossa lukee output. Monissa mixereissä on output RCA liittimellä joten tarvitset rca2stereo adapterin eli male 2*RCA to female 3.5mm stereo plugi.
Homma toimii mixerin kanssa siten että se on rajapinta tietokoneen ja kaiuttimien välissä. Et siis enää toista musiikkia suoraan tietokoneelta vaan varsinainen toisto tapahtuu mixerin kautta tietokoneen toimiessa vain toistimena. Eli kun avaat karaoke DVD:n tietokoneella ääni siirtyy mixeriin jossa mixaat tietokoneesta tulevan ja mikistä tulevan äänen ja se siirtyy mikserin ulostuloon. Mikseri nimitys tulee englanninkielestä Mix music->Mixer Mix = sekoita. Eli audiot sekoitetaan yhteen.
Mikäli havittelet asetusta jossa siirrät mikin tietokoneella ja toistat tietokoneella olevista kauittimista laulua niin tulet huomaamaan siinä olevan viivettä joka ei sovellu lauluun. Syynä tähän on tietokoneen sisääntuloissa olevan analog2digital muuntimet jotka syövät aikaa jolloin tietokoneen digitaalinen maailma synnyttää analogiseen audioonkin viivettä. Tästä syystä esimekrkiski musiikkimaailma on lähes poikkeuksellisesti edelleen analoginen, koska ääni on niin kriittinen tekijä ettei viivettä saa olla.
Eli sun oikea kokoonpano on:
Läppis->Mikseri->Kaiuttimet.
Mikki--------/\
Väärä kokoonpano:
Läppis->Mikseri->Läppis->Kaiuttimet
Mikki-------/\
Löytyyhän täältä asiallisia ja selkeitäkin vastauksia. Hienoa Karaokemies!!!
Mulle jäi vielä auki se, notta onko transponointimahdollisuutta tässä kokoonpanossa?
jos sellainen löytyy läppäriltä, muuten ei.
Suosittelen rinnalle vielä toiset aktiivikajarit. Näin voit vielä saada laulunkin erottuun musiikin seasta. Elikkä musiikki toisista ja laulu toisista. Sanosko tätä karvalakki hifistelyksi :)
Itsellä kuulokkeet ja pikku mikseri ..levy läppäriin ja toimii ...siihen päälle audacityn äänitys ohjelma saat ikuisteetua äänesi lähes studioäänityksellä.
Tietokoneelta äänikortista (Kortti: Sound Blaster X-FI XTreme Fidelity)
ja ladattu EAX-consoli, jonka saa näytölle klikkamalla hiirellä,jossa on musiikin säätö ominaisuuksia.
Kortista piuha mikseriin MadBoy Remix-32.
Mikseristä johto vahvistimeen Skytronic AV-340 2x180 w ja 3x 50 w .
Piuhat vahvarista kajareihin Pure Acoustics 2x250 w ja Behringer 3x40 w
Mikki johto mikseristä MadBoy U-Tube 20 langaton systeemi ja Karaoke kappaleet ladattu tietokoneelle, josta hiirtä likkaamalla helposti laulettavaksi omaksi iloksi tai kimpassa.