Vauva tulossa ja mies vankilassa

Linnaleski..

Heippa, toivon välttyväni ilkeiltä vastauksilta vaikka eiköhän niitä tänne helposti tule. Meillä siis kävi niinkin surkeasti että muutama viikko sen jälkeen kun saimme tietää raskaudestani, niin mieheni läksi lusimaan. Eikä tule olemaan ainakaan vuoteen kotona ellei sitten jollakin lomalla tms.. Olimme molemmat vauvauutisesta enemmän kuin iloisia, mutta samaan aikaan mieheni oli elänyt peläten että tuleekohan hänelle lähtö.. Ja niin tuli. Sen jälkeen meni muutama viikko itkiessä ja selvitellessä ajatuksia. Tunsin vuorotellen surua ja vihaa. Nyt on kulunut vajaat 7kk ja olen oppinut iloitsemaan elämästä ja siitä, että saan seurakseni lapsen, oman lapsen! Tämä on siis esikoisemme. Ikävöin miestäni kovasti ja ajan kanssa olen osannut antaa hänelle anteeksi mitä ehkä harvat ymmärtävät.
Jos täällä pyörii muita joiden mies on/on ollut vankilassa niin ilmottautukaa ihmeessä.. Olisi kiva kuulla muiden kokemuksia; miten selvisitte arjesta yksin, onko teillä lapsia.. Jne.. On hankalaa kun omat ystävät eivät voi ymmärtää mitä käyn läpi, vaikka kovasti yrittävät tukea mutta joskus ahdistun enkä osaa ottaa tukea vastaan kun tuntuu että he eivät vain tajua. Mikä on ihan luonnollista.

2

505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen linnaleski

      Moi!! Sama tilanne mulla mutta vielä en tiedä kauan mies joutuu istumaan. Ota yhteyttä sähköpostitse: [email protected]

      Oon myös raskaana pian 7kk ja vaikeaa on. Itselläni on jo yksi lapsi aiemmasta liitosta.

      Toivottavasti kuulen susta :)
      Asutko missä päin? Itte oon pk seudulta.

    • 15 raiskattu nyt 20

      Voih en siis ollut ainut.

      No minulla on raaka tarina olemassa tästä, joten en rupee kertoo asiasta kummenmin.
      Olen aika nuori ja ex mieheni on istunut vankilassa mun raiskauksesta, kun lapseni syntyi.
      Sain pojan ja se täyttäisi tänä vuonna 5 vuotta, mutta poika kuoli sisäisiin vammoihin jotka se oli saanut raiskauksesta, 5 päivää syntymänsä jälkeen sitä ei enää ollut.

      exsänikään ei istu enää linnassa, koska se kuoli sitten puolivuotta sitten masennukseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3129
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2487
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2126
    4. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1942
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      1892
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1574
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1540
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1243
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1158
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1073
    Aihe