Ailus eroaa

Sano yks Räty

303 000 € eroraha.

Ei paha...ei paha.
-jos ajattelee rahasummaa.
Mutta se aina jostain pois.

Vähempi kuin Halosen suihkari vuokra yhdeltä matkaltaan ( 481 000 .€)

Ennätinkö ennen Moosesta !

12

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mooseksen vuoro

      Ennätin...huh:::huh::

    • raha ratkaisee

      Normaalia ammattiyhdistyspolitiikkaa. Sovitaan, etta Ailus eroaa ja maksetaan siitä huolimatta vuoden palkka. Kukaan ei meneta kasvojaan.

      Suomi korruptiossa yhä syvemmässä.

      • 15v.n eläkkeet

        Kepuli on kepuli kepullille. Kevan hallitus erotti Ailuksen yksimielisesti.
        Eikö kevan hallituksessa ole pari kepuli jösentä.


      • KansaaKustaanSilmään

        Ei ammattiyhdistyspolitiikkaa, vaan hyvin pitkälle vietyä sekä tuottoisaa hyvä veli ja -siskotoimintaa.

        Koskahan tavallisille duunareillekin suodaan oikeus määritellä oman eronsa hinta? Moni ottaisi mielellään vuoden palkan ja vähän ylikin, mutta se on mahdotonta kun kaikki rahat on varattu ökypomoille.


      • sakaaleille verta
        15v.n eläkkeet kirjoitti:

        Kepuli on kepuli kepullille. Kevan hallitus erotti Ailuksen yksimielisesti.
        Eikö kevan hallituksessa ole pari kepuli jösentä.

        Tosin siitä yksimielisyydestä piti vääntää kättä 6 tuntia.
        Saimme oivan oppitunnin sarjasta vallan linnake.
        Poliitikot ja media elävät symbioosissa ja hyödyttävät toinen toisiaan.
        Se on itse asiassa aika epäpyhä allianssi eli rehellisyydestä ei kummankaan
        kohdalla voi puhua.
        Hyeenat päivystää tuntitolkulla saavatko he verta pakkiin kun ovat päiviä sitä
        vaatineet.
        Meillä vallitsee median ylivalta joka on asettunut kansanvallan yläpuolelle
        ja haluaa itse valita myös meidän edustajamme,eikä siinä todellakaan mitään
        puhtoisuutta vaadita.


    • Muuta ei ressu näe

      heh..heh..
      Mooseksella aina kepuli viha päällä

      Unissasikin varmaan kepuleita hyppii.

    • AhneillaAinaHyväTuur

      Mokasi itse ja se palkittiin 303 000 eurolla. Järjetön summa itseaiheutetusta erosta, mutta eihän sille rehelliset ihmiset mitään voi, että pomot voivat itse hinnoitella niitä kultaisia kädenpuristuksia. Sillä rahalla olisi maksanut todella monen vähävaraisen ja rutiköyhän joulun kustannukset. Valitettavasti raha meni rahan luo.

    • Kohtuus kaikessa

      Tämmöisen pieni palkkaisen kunnan työntekijän vuositulo n. 31.000. Töissä kunnan palveluksessa 30 vuotta. Eipä tuo kummonen eroraha ole,meikäläisen 9 vuoden palkka tuo eroraha,, että silleen..

      • Kutsumaton vieras

        Kepu syö
        Kuluttajan
        Palkansaajan
        Lapsiperheen ja
        Eläkeläisen pöydässä.


      • maksaja
        Kutsumaton vieras kirjoitti:

        Kepu syö
        Kuluttajan
        Palkansaajan
        Lapsiperheen ja
        Eläkeläisen pöydässä.

        Näin puhuu se,joka koko ikänsä on leipänsä saanut yksityissektorin kukkarosta.
        joko kunnassa tai valtionhallinnossa tai sitten työttömyyskortiston asiakas


    • Ailuksen ei sitä paitsi tarvitse kitkutella tuolla 303.000 eurolla sitä vuottakaan. Ei lähellekään. Ennen tätä show´ta harva oli kuullutkaan jostain Merja Ailuksesta. Nyt hänen nimensä tuntevat kaikki johtajia rekrytoivat yksityiset ja julkiset puulaakit.

      Lisäksi kohun sivutuotteena on uutisoitu, että Ailus on johtanut eläkeyhtiötään varsin hyvin, sillä Kevan sijoitukset ovat tuottaneet hänen aikanaan paremmin kuin muiden eläkeyhtiöiden. Ennen Ailusta Kevan sijoitusten tuotto oli muita huonompi eli bisnespuoli on alkoi kukoistaa nimenomaan Ailuksen ansiosta. Tämän täytyy siis olla terävä nainen ja johtaja, kelvollinen minne tahansa, jossa rahan tuottoa ajatellaan. Palkkapyynnön kanssa ei tarvitse kitsailla, kunhan vain on edellistä työnantajaansa tarkempi niiden auto- ja asuntoetujen takia.

    • EI ole paha summa jos vertaa edellisen kepurosvon, Markku Kauppisen ,erorahaan. Hänkin joutui lähtemään rötöstelyn takia.
      Ei ole paha summa jos vertaamme sitä siihen vahinkoon mitä nämä kaksi kepurosvot ovat saaneet aikaan pelkästään Kevassa jo esille tulleissa rikollisessa tai moitettavassa toiminnassa.

      Ei ole paha, suorastaan naurettävan pieni kun vertaamme niitä Mauri Pekkarisen heittämiin veronmaksajien rahoihin kovan luokan talousrikollisille tai konkurssikypsille yrityksille, sellaisille jota olivat tai ovat vieläkin Suomen Keskustan kuten KMS ryn, Maseudun Kukkaisrahaston ja muiden kepuleiden peitejärjestöjen kautta rahoittajia.
      Osa tästä rikollisesta, tai moitittavasta rahasta on kulkenut erilaisten keskustalaisten peitejärjestöjen kautta, osa on ollut suoraa rahoitusta jopa valituille kepuehdokkaille! Kepuleiden demokratia on vieläkin kekkoslaista stalinismiä.

      Ei ole paha summa kun vertaamme sitä maatalouden eläkkeiden, luopumiskustannusten, sairauspäivärahojen ja lomituksen aiheuttamaa kuormitukseen REHELLISILLE veronmaksijille, Nämä tekevät yli TUHAT MILJOONAA EUROA VUODESSA! Kepuloiset lähtevät siitä, etä heidät on elätettävä sanan mukaisesti kohdusta hautaan!

      Ei ole paha summa, kun vertamme sitä kepulandian tukiaisissa rypeviin kuntiin ja maakuntiin. Koko Tolliskomaa ei ikipäivänä pysty maksamaa omaa elatustaan, puhumattakaan esimerkiksi Jalasjärven kupruista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      167
      1414
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      40
      1005
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      725
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      640
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      626
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      20
      612
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      563
    Aihe