Olen teille melkein katteellinen. Sprinttihiihtojen aikana piipahdan tässä koneella "elpymässä".
Vaimoni on intohimoinen penkkiurheilija ja nytkin, minun ollessa paikalla, selostaa melkeinpä enemmän kuin toimittaja ja kommentaattori yhteensä.
Muutenkin, puolen tunnin hiljaisuus valveilla on mahdotonta ja jos sellainen joskus esiintyisi niin kyse olisi vakavamman laatuisesta häiriöstä.
Vaimoni on intohimoinen penkkiurheilija ja nytkin, minun ollessa paikalla, selostaa melkeinpä enemmän kuin toimittaja ja kommentaattori yhteensä.
Muutenkin, puolen tunnin hiljaisuus valveilla on mahdotonta ja jos sellainen joskus esiintyisi niin kyse olisi vakavamman laatuisesta häiriöstä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jaa,meillä ei juuri miehen kanssa puhuta mitään keskenämme,mikä minua häiritsee kyllä. Kun tulee kotiin,huudetaan heipat..niin siinä se melkein olikin,sohvalle telkun ääreen loppuillaksi tai tabiä naputtelemaan. Minä yritän aina kysellä,millainen päivä jo jne,ja kyllä siitä jutellaan muutaman lauseen verran..mutta ärsyttää kyllä,mihin se aiempian vuosien puhuminen? Mitä on tapahtunut,en tiedä..
Ole onnellinen! Minä katsoin juuri joukkuemäen ensimmäisen kierroksen keiyyiön pulelta, tosin samasta töllöstä, sen vuoksi, etten ollut vaimon näkökentässä eikä hän näin ollen selostanut.
Jep, se on kyllä ärsyttävää jos ei saa rauhassa edes telkkaria katsoa.
Minä pidän formuloiden sun muiden aikana suuni supussa, että toinen saa rauhassa katsoa. Mutta muuten puhun kyllä lähestulkoon aamusta iltaan, toki taukoja on kun on omaa puuhailtavaa.
Mieheni on melko hiljaisen sorttinen ollut aina ja jos minä en puhuisi, meillä olisi toooodella hiljaista. Ja koska minä puhun, niin miehenikin puhuu, eli siis kommunikoimme. Mieheni mielestä onkin hyvä, että olen tällainen papupata, koska hän ei muuten oikein osaisi alkaa keskustelemaan mistään. Luonnekysymys.
Onneksi hän on sellainen, että tykkää keskustella kovastikin kun vetäisen aiheen pöytään. Muutoin saa olla kyllä rauhassa jos ei ole asiaa. Ja katsella vaikka niitä formuloitansa :)
Televisiota mies saa katsella rauhassa, mutta muuten kyllä puhun paljon, etenkin, kun työpäivän jälkeen nähdään. Mies suorastaan huolestuu, jos en ala "sirkutusta", koska siitä hän tietää, että olen hyvällä tuulella. Siitä se vähitellen laantuu, ja usein on kiva olla lähekkäin hiljaa. Ei tarvitse keksiä puhumista puhumisen takia. Tärkeistä asioista keskustellaan saunassa tai illalla lasten mentyä nukkumaan.