Tuulipukua halveerataan suotta. Se on Suomen oloihin sopiva vaate. Olen lämpimän ja mukavan pukeutumisen, ja siis myös tuulipuvun kannalla. Pukeudun itse lämpimästi, välittämättä muiden mielipiteistä. Olen pitänyt turkkia kesä-, heinä- ja elokuunkin päivinä - kun sateli lunta. Mieluummin hiestä punertava kuin vilusta sinertävä.
Tuulipuku
Juntti
3486
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
puhut asiaa
Juu, samoin, tuulipuku on ihan hyvä vuate, ja alle kun laittaa villasta niin pyssyy lämpimänä. Ite tykkään pitää vielä kesäkuussakin pitkiä kalsareita tuulipuvun alla, heinäkuun sit voi mennä pelkillä verkkareilla (ilman alushousuja). Ei se lämpö niitä luita riko , vaan se kylymä. Ja aika edukkaasti saa tuulipukuja nykyjään. Tietenkin kun käyn isommassa kaupungissa kuten Varkaudessa tai Mikkelissä niin laitan farmarihousut, tosin tuulipuvuntakki kyllä on takkina. Ja lippis myös on hyvä lakki.
Jokainenhan päättää itse,mitä päälleen pistää,mutta minun mielestä tuulipuku sopii vain lenkkipolulle,sienimetsään tai mökillile.Samoin verkkarit.Talvella tietenkin pitää pukeutua sään mukaan ja kesällä,kun on kuuma.Tuulipuku pitää kyllä hyvin tuulta,,mutta minä pistin sen päälleni viimeksi pikkulapsena.Tietysti olen käyttänyt tuulipuvunhousuja liikuntatunnilla,kun olin koulussa.