Ajattelin tosiaan kirjoittaa tänne, että jos aiot lähettää demon levy-yhtiölle, pitääkö se olla oma säveltämä ja sanoittama kappale vai voiko laulaa/soittaa coverin toisen biisistä?
Kiitos. :d
Minkälainen demo?
2
397
Vastaukset 2
- hyväitsetunto......
Jos sulla on artistina jotain annettavaa, eli todella erikoinen ja omaperäinen lauluääni ja osaat tietysti laulaa "biisin kuin biisin", muistat sanat ym, niin voi tehdä cover-biisin... tosin lupa säveltäjältä/sanoittajalta tai valmiin musiikin CD-tekijältä on oltava.
Idols koelaulukisat on nykyaikaa jos haluat äänesi kuuluville. Idols on siitä hyvä ohjelma että siellä erottuu jyvät akanoista. Pelkkä lauluääni ei riitä, jos laulaja on muuten epävarma "jännittäjä" tyyppi. Kokonaisuus ratkaiseen.
Levy-yhtiöt on kiinnostuneita artisti/sanoittaja/säveltäjä lahjakkuuksista! - teeseitse diy
Moni lahjakas laulaja on myös näyttelijä, ja toisinpäin. Suuren joukon edessä esiintyminen laulajana on 50% näyttelemistä ja 50% itse laulamista.
Nykyaikana voitte itse tehdä helposti musiikin software ohjelmilla ja USB-mikrofonilla tietokoneeseen liitettynä. Valmis kappale iTunesiin kaikkien ladattavaksi n. 1€ hintaan. Ette tarvitse levy-yhtiöitä siihen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1681838Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1541340Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset221985- 71897
- 55816
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus63757- 46755
- 89731
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200677Martinan alamäki jatkuu
Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”150632