Voiko goretext kenkiä lankata?

Kysyn vaan

Joku kertoi ettei niitä saa, kalvo menee pilalle. Miten niistä sitten saa tyylikkäät kun ne alkavat kulahtaa vai pitääkö heittää roskiin ja ostaa uudet? Tavallisista nahkakengistä saa tyylikkäät kun ne lankkaa, vanhastakin tulee hienot.

6

1618

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse käyttänyt

      Käsittääkseni niihin voi laittaa esim. mehiläisvahaa, mutta ei mitään lankkia.

    • ei se goretex siinä kengän pinnassa ole.

      • dfhahdöna

        Ei niin, mutta ei sitä pintaa kannata millään lankilla tukkia. Luonnontuotteet, kuten mehiläisvaha, hengittävät paremmin.


    • ei ongelma

      On olemassa goretex-kengille tarkoitettuja voiteita. Ainetta saa kenkä- ja erätarvikekaupoista. Tätä lankkia käytettäessä nahan huokoset eivät tukkeudu, joten goretexin mahdollistama hengittävyys säilyy.

    • hyvät kengät

      Hoida kenkäsi jo uutena, ennen kuin käytät niitä. Käytä materiaalille sopivaa suoja-ainetta runsaalla kädellä. Sitten kun kenkäsi nuhraantuvat, voit puhdistaa ne kevyellä suihkulla tai kostealla liinalla ja ne säilyvät pitkään hyvänä. Muista myös käyttää lestejä. Itse toimin näin ja kengät pysyvät aina siistin näköisinä.

    • ei ongelma

      Itselläni nuo goretex-kengät sattuvat olemaan parinsadan euron mustat pintanahkaiset vaellusjalkineet. Kun on rämpinyt kosteassa metsässä tai suossa, ei kiillotusliina riitä. Kenkälestistäkään ei ole hyötyä, koska pohja on jäykkä siinä olevan metallilevyn ansiosta.

      Muuten noiden jalkineiden ulkonäöllä ei olisi paljoa väliä, mutta ne palvelevat myös kovan pakkaskelin talvikenkinä. Sopivia käsittelyaineita ovat esimerkiksi Grangers, Collonil Waterstop tai Meindl Sportwax. Sivumennen sanottuna suomalaiset ovat aika avuttomia kenkien hoidossa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      91
      11886
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      106
      9020
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      108
      4896
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      36
      4125
    5. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      100
      4114
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      6
      3906
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3699
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      26
      3539
    9. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      69
      3526
    10. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      5
      3504
    Aihe