Voiko goretext kenkiä lankata?

Kysyn vaan

Joku kertoi ettei niitä saa, kalvo menee pilalle. Miten niistä sitten saa tyylikkäät kun ne alkavat kulahtaa vai pitääkö heittää roskiin ja ostaa uudet? Tavallisista nahkakengistä saa tyylikkäät kun ne lankkaa, vanhastakin tulee hienot.

6

1794

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse käyttänyt

      Käsittääkseni niihin voi laittaa esim. mehiläisvahaa, mutta ei mitään lankkia.

    • ei se goretex siinä kengän pinnassa ole.

      • dfhahdöna

        Ei niin, mutta ei sitä pintaa kannata millään lankilla tukkia. Luonnontuotteet, kuten mehiläisvaha, hengittävät paremmin.


    • ei ongelma

      On olemassa goretex-kengille tarkoitettuja voiteita. Ainetta saa kenkä- ja erätarvikekaupoista. Tätä lankkia käytettäessä nahan huokoset eivät tukkeudu, joten goretexin mahdollistama hengittävyys säilyy.

    • hyvät kengät

      Hoida kenkäsi jo uutena, ennen kuin käytät niitä. Käytä materiaalille sopivaa suoja-ainetta runsaalla kädellä. Sitten kun kenkäsi nuhraantuvat, voit puhdistaa ne kevyellä suihkulla tai kostealla liinalla ja ne säilyvät pitkään hyvänä. Muista myös käyttää lestejä. Itse toimin näin ja kengät pysyvät aina siistin näköisinä.

    • ei ongelma

      Itselläni nuo goretex-kengät sattuvat olemaan parinsadan euron mustat pintanahkaiset vaellusjalkineet. Kun on rämpinyt kosteassa metsässä tai suossa, ei kiillotusliina riitä. Kenkälestistäkään ei ole hyötyä, koska pohja on jäykkä siinä olevan metallilevyn ansiosta.

      Muuten noiden jalkineiden ulkonäöllä ei olisi paljoa väliä, mutta ne palvelevat myös kovan pakkaskelin talvikenkinä. Sopivia käsittelyaineita ovat esimerkiksi Grangers, Collonil Waterstop tai Meindl Sportwax. Sivumennen sanottuna suomalaiset ovat aika avuttomia kenkien hoidossa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      205
      2029
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      48
      1176
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      173
      1075
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      966
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      861
    6. 69
      772
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      772
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      727
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      338
      677
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      26
      661
    Aihe