Hei. Olen 18 vuotias tyttö Rovaniemeltä ja koko elämäni olen elänyt huumeiden,rikoksien,väkivallan ja mt-ongelmien keskellä.
Syntyessäni olin keskonen ja huumeriippuvainen. Äitini käytti amfetamiinia koko raskausajan. Minut ja 6 vuotta vanhemmat kaksois-isoveljeni huostaanotettiin ja sijoitettiin sijaisperheeseen minun ollessa vain muutaman kuukauden ikäinen. Ollessani 5 vuotias pääsimme takaisin biologisen äitimme luo. Hän oli käyny läpi katko-hoidon,mennyt töihin jne muka kunnostautunut. Minulla ja veljilläni on eri isä ja omani kanssa äiti ei ole koskaan edes seurustellut. Veljieni isä, siis äidin edelleen mustasukkainen ex mies kävi/käy edelleen säännöllisesti hakkaamassa äitiämme, ja tämän kyseisen miehen suusta olen myös pienestä asti saanut kuulla olevani " epäonnistuneen pirihuorauksen tulos". Äiti puolestaan ei todellakaan ollut kunnostautunut vaan huumepiikkejä ja piripusseja olen kotoa löytänyt jo 6 vuotiaana. Kodissamme muutenkin pössyteltiin päivät pitkät, sekä käytiin huumekauppaa ja ainoastaan ennen soskutätien käyntiä puunattiin ja siistittiin paikat, ja isoveikat uhkasivat hakata jos sanaakaan hiiskun millaista elämämme oikeasti oli. 2 luokalla minulle diagnosoitiin keskittymishäiriö ja sain conserta-lääkityksen. Tästähän riemu syntyi kotona ja äitini napsikin lääkkeitäni aina pahemman puutteessa. Tälläistä elämää sitten vietin 12 vuotiaaksi asti kunnes oma huumeiden käyttöni alkoi. Ensin vain kannabiksen polttelua silloin tällöin tiettyjen vanhempien kavereiden kanssa,alkoholia jne. 13 vuotiaana tuli lääkkeet, diapamit,xanorit,tenoxit jne. 14 vuotiaana piri johon jäin samantien koukkuun ja 15 vuotiaana olin varmasti jo kokeillut suurimmanosan huumeista. Nyt olen siis 18 vuotias ja läpi olen käynyt 3 katkohoitoa ja 2 psykiatrista hoitojaksoa. Puolitoista vuotta sitten sain diagnoosin kaksisuuntaisesta mielialahäiriöstä. Toinen veljistäni istuu tällä hetkellä vuoden vankilatuomiota ja toinen on jaksottain psykoosissa. Äitini luota muutin vuosi sitten poikaystäväni luo ja olen enään vain harvoin yhteydessä häneen. Minulla on enään vain huumeita käyttävä kaveripiiri ja poikaystäväni joka on subutexin korvaushoidossa. Itse olen käyttänyt piriä suonensisäisesti 14 vuotiaasta asti mutta nyt olen pikkuhiljaa siirtynyt itsekkin subutexiin. Homma on kuitenkin niin että olen kyllästynyt tälläiseen elämään!! Haluan eroon kaikista huumeista,huumeihinliittyvästä ja huumeitakäyttävistä ihmisistä! Mutta miten helvetissä kun katko ei auta minua itseäni mitenkään, poikaystäväni jota kuitenkin rakastan on korvaushoidossa ja sielläkin vain lisämausteena muille aineille, ei siis aikeitakaan lopettaa! Äitini on narkkari,veljeni ovat narkkareita, ja kaikki vähäiset ystävänikin ovat. Kertokaa minulle onko teillä muilla mitään vastaavanlaisia tarinoita tai mitään ratkaisua/neuvoja tähän tilanteeseen..Olen itse aivan loppu enkä nyt muuta tähän iltaan keksinyt kun tänne kirjoittaa kun hellukin on jo toista yötä putkassa, ja mitään ei ole kuulunut niin pelottaa että vangitaan ja skitsot päällä...
Huumeiden viemää..auttakaa!
4
341
Vastaukset
- Henna
En tiedä miksi meni tänne kaukosuhteet- palstalle!!
- pyydä_enkeliltä_apua
Sinun täytyy hakea itsellesi apua. Olisiko mahdollista, että hakeutuisit esim. toiselle paikkakunnalle opiskelemaan? Pääsisit pois siitä piiristä, jossa olet, voisit aloitella puhtaalta pöydältä ja tehdä elämästäsi sellaisen, mitä sinä haluat.
- Rohkeutta
Minusta sinun on pelastettava itsesi. Muuta kauas pois paikkakunnaltasi, katkaise suhteet lähipiiriisi ja aloita elämä alkeista alkaen uudestaan.
- Hanki työ ja asunto
- Heräät, aamiainen, menet töihin, tulet töistä, teet ruoan
- Harrastat liikuntaa useamman kerran viikossa
... ja kun palapelin nämä palat on asetettu, niin sitten avaat sosiaalista elämääsi, muttet ilta/yöelämällä vaan esimerkiksi harrastetoiminnan kautta. Huumeet mukaanlukien alkoholi jätät kokonaan, 100% tähän entiseen elämääsi.
Aloita laittamalla ne perusasiat kuntoon.
Ehkä Rovaniemen sosiaalitoimi voisi auttaa sinua ottamaan oikeat askeleet. Liata heidät näkemään totuus.
Rohkeutta. Pystyt siihen.- Henna jälleen..
Suuri kiitos teille vastanneille! Poikaystäväni,kuten jo aavistelinkin, vangittiin ja luultavasti saa vähän pitemmän tuomion..Olin niin peloissani yksin jäämisestä, ja kun poikaystävällä on velkoja ja vihamiehiä yms että jouduin lähtemään Kempeleeseen serkkutyttöni luo,kun pyysi ja se tuntui ainoalta hyvältä vaihtoehdolta paeta edes hetkeksi tätä. Aluksi tuntui hirveältä, kun kaupunki on täysin tuntematon, ystäviä ei ole ja niin edelleen, mutta nyt harkitsen vahvasti jo muuttoa tänne :) Ihana pieni,rauhallinen paikka ja jos mieli tekee vähän hälinään niin Oulu löytyy läheltä. Serkkuni käy jumppatunneilla ja harrastaa lenkkeilyä, sai minutkin raahattua yhdelle kahvakuula tunnille ja ehkä innostun tästä jatkossakin. Eise elämä vielä hymyile, mutta kyllä tämä tästä! Huomenna katsomaan yö-elämää Ouluun serkkuni ja muutaman hänen ystävänsä kanssa. Kaikki fiksuja,työssä käyviä jne, eli huomisen kuvioihin ei kuulu mitään huumehommia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942553- 195954
- 53733
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119662- 49562
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?14496Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484- 48477
- 55455
Auto katolleen Huhtalantiellä
Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit11450