Evoluutio on epätieteellinen uskomus

Evolutionistit on harhautettu uskomaan, että evoluutio olisi tiedettä, vaikka kyseessä on Jumalfobiasta johtuva uskonto. Se on uskonto siksi, että se käsittelee menneisyydessä tapahtuneita asioita, joita kukaan ei ole ollut havainnoimassa ja todistamassa, vaan kaikki on uskonvaraista.

Tiede toimii aivan toisin. Se perustuu havaintoihin, jotka voidaan testata. Siksi se voi toimia ainoastaan nykyajassa. Se voi saada menneisyydestä enemmän tai vähemmän luotettavaa tietoa vain siltä osin, kuin minkä entisajan ihmiset ovat havainnoineet ja jättäneet jälkipolville arkeologisina merkkeinä, historiallisina kirjoituksina tai perimätietoina. Menneisyydestä voidaan saada siten tietoa vain ihmisen olemassaolon ajalta. Kaikki muu on uskonvaraista tai arvailua.

Kaikki tieteelliset tutkimukset ja kokeet tapahtuvat aina nykyisyydessä. Ne kertovat, mikä on tilanne tutkimushetkellä, eikä sitä, mitä tapahtui menneisyydessä.
Siksi evoluutioteoria on uskonvarainen filosofia, joka on kokeellisen tieteen ulkopuolella, eikä sitä pidä tästä syystä koskaan rinnastaa tieteeseen.

8

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jessen iskä

      Montako tieteellistä havaintoa siitä jumalastasi on?

    • Älä valehtele

      Laita aina uskonto evoluution tilalle, kun kirjoitat. Menee huomattavasti lähemmäs totuutta sillä tavalla.

    • myötähäpeää

      Sinulla tuskin on kompetenssia määritellä, mikä on tiedettä ja mikä ei. Eikö sinulle kotikassa ollut samaa lajia kuin leijona?
      Älä viitsi valehdella.

      "Kaikki tieteelliset tutkimukset ja kokeet tapahtuvat aina nykyisyydessä. Ne kertovat, mikä on tilanne tutkimushetkellä, eikä sitä, mitä tapahtui menneisyydessä"

      Historia?
      Astronomia?
      Kosmologia?
      Laattatektoniikka?
      Jääkausitutkimus?
      Paleontologia?

      Mikään näistä ei siis ole kressun mielestä tiedettä.

      • Unohdit teologian. ;)


    • Marraskuussa 2012 Kotkassa surmattiin asianajaja. Aihe on pyörinyt mediassa pitkään. Surmapaikalta löytyi monia todisteita, mm. epäillyn kengänjälki ja osittain juotu limupullo, josta saatiin epäillyn DNA. Epäilty tallentui myös huoltoaseman valvontakameran nauhalle ostamassa vastaavaa limupulloa hetki ennen murhaa.

      En tiedä missä juridinen prosessi tällä hetkellä etenee, lieneekö kaveri tuomittu jo, mutta joka tapauksessa Jaakob-logiikalla epäilty on USKONNON uhri. Kukaan ulkopuolinen ollut havainnoimassa tapahtumaa eikä kukaan ole kiivennyt vuorelle ja vastaanottanut jumalallista ilmoitusta siitä, miten kaikki todella meni. Siispä epäilty ei voi olla murhaaja. Häntä epäillään ihan vain poliisin, tutkijoiden ja oikeuslaitoksen uskonnollisen näkemyksen vuoksi. Voi raukkaa.

    • +++++++++++++

      "Evolutionistit on harhautettu uskomaan, että evoluutio olisi tiedettä, vaikka kyseessä on Jumalfobiasta johtuva uskonto. "

      Tämä on aika uskomatonta kun on olemassa paljon kristittyjä, jotka myöntävät evoluutioteorian selittävän evoluutiota parhaiten.

      Voisi melkein luulla, että puhut täyttä potaskaa ja olet todellisuuden kieltäjä ja viestisi vuodesta 2006 asti ellei jopa aiemmin tukevat tätä väitettä.

    • Pakko tuolle jaakobille on hattua nostaa, sitkee elukka, ja kirjoittaa es omalla nimimerkillä.

      • uyfgluyfg

        Pakkomielteistä sitkeyttä sanotaan henkiseksi sairaudeksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      202
      6973
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4622
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      36
      4191
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      71
      3229
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1945
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1686
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1670
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1573
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1439
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1227
    Aihe