Olemme olleet yhdessä tyttöystäväni kanssa 6 vuotta ja olemme menossa naimisiin keväällä. Meillä on reilu 2 vuotias lapsi ja toinen on tulossa. Tyttöystäväni on ollut jokseenkin haluton seksiin ensimmäisestä raskaudesta lähtien. Seksiä meillä kylläkin on mutta korkeintaan pari kertaa kuussa ja silloinkin se tuntuu kumppanini puolelta väkinäiseltä suorittamiselta. Toisinsanoen jännitys puuttuu lähes kokonaan. Tiedän kyllä että joillakin naisilla raskaana ja synnytyksen jälkeen seksihalut voivat kadota. Olemme puhuneet asiasta ja olen kertonut kuinka paljon haluaisin tuntea itseni taas halutuksi hänen toimestaan, mutta tilanne ei ole muuttunut lainkaan ja hän tuskin voi tällä hetkellä haluttomuudelleen mitään. Olin jokin aika sitten kavereideni kanssa baarissa ja seuraamme liittyi kavereideni tuntema mutta minulle tuntematon viehättävä nainen. Tämä nainen kertoi illan päätteeksi haluavansa minut luokseen nussimaan häneltä aivot pellolle ja kertoi vielä miten sen haluaisi tehdä. Ajatus kiihotti minua suuresti, mutta kieltäydyin koska en missään nimessä halua satuttaa tulevaa vaimoani ja pilata lasteni elämää pettämällä. Haluaisin kihlattuni voivan herättää minussa juuri tämänlaisia tunteita ja jännitystä. Pelkään että jos tilanne pysyy samanlaisena vielä pitkään, enkä enää seuraavalla kerralla pystykkään vastustamaan kiusausta kännissä lähteä toisen mukaan, joka herättää minussa sellaisia tunteita joita kaipaan suhteessamme mutten niitä saa. Onko kenelläkään kokemusta vastaavasta ja onko muuta vaihtoehtoa, kuin tukahduttaa tällaiset halut kunnes tilanne muuttuu, jos muuttuu? Erota en halua tällaisen takia koska rakastan kihlattuani kovasti ja tiedän että hänkin minua.
voiko tehdä muuta kuin odottaa?
P.H
7201
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
"olen kertonut kuinka paljon haluaisin tuntea itseni taas halutuksi hänen toimestaan"
Onpa itsekästä! SINUN kuuluisi kertoa naisellesi, miten haluttava HÄN on mielestäsi!!!
"Haluaisin kihlattuni voivan herättää minussa juuri tämänlaisia tunteita ja jännitystä."
Olet varsinainen sovinistisika! SINUN kuuluisi herättää naisessasi haluja, eikä odottaa pienen lapsen raskaana olevalta äidiltä miehen palvelemista!!!
Ei ihme, ettei naisesi halua sinua, kun olet itsekäs kusipää!!!
Täysin alaarvoista roskaa.
Mielestäni molemmilla on oikeus saada tuntea itsensä halutuksi. Mulla ei ole kokemusta haluttomuudesta, mutta ystävien kokemusten perusteella voisin sanoa, että ei kannata jäädä liian pitkäksi aikaa odottelemaan tilanteen korjaantumista itsestään.
Mutta kannattaa myös tutkailla omia odotuksiaan ja niiden realistisuutta. Uuteen ihmiseen tutustuminen on jännittävää, tietyllä tapaa myös peliä, viettelyä. Eikö ole luonnollista, että suhteen vakiintuessa jännitys vähenee ja tilalle tulee tuttuutta? Tietty kipinä ja pohjavire voivat silti säilyä, mutta ei sitä alkuaikojen huumaa enää siinä muodossa saavuta. Voisko siis keskittyä siihen, mitä on saanut tilalle?
Jos on epävarma, pystyykö vastustamaan kiusausta, on paras välttää kiusauksia. Mutta jos oikeasti rakastaa eikä halua erota, vastustamisen ei pitäisi olla ylivoimaisen vaikeaa. Riittää, kun tekee päätöksen (perusteluthan ovat jo selvillä) ja pysyy siinä. Tunteet tulevat ja menevät, mutta teot ja tekemättä jättämiset ovat omassa vallassa. Ihminen ei vain ajaudu tilanteisiin.
Tuskinpa osaat "nussia" kenenkään "aivoja pellolle" jos et edes omalle naiselle kelpaa. Nainen kuin nainen kyllä haluaa seksiä, mikäli mies on kiihottava ja nainen saa mieheltä kunnon tyydytyksen.
En kyllä ymmärrä alkuunkaan, että oman lapsen äitiä nimitetään tyttöystäväksi. Nykyään jopa nelikymppiset äijät nimittää samanikäistä naisystäväänsä tyttöystäväksi.
Tuohan ei ollut se ongelma, johon hait näkökulmia. Olen kuitenkin sitä mieltä, että kun asioista puhuu oikeilla nimillä ja valitsee sanat tarkkaan, niin ajattelu ja ongelmatkin selkiytyvät.
Aivan,teetätetään jopa lapset menemättä vihille eli olematta sen verran tosissaan,antamatta toiselle varmuutta ja rakkautta,juostaan baareissa ja ihmetellään kun toinen ei enää halua "antaa" ja mennään vieraisiin.Selvitelkää ne asiat siellä kotona saakelin hiirulaiset.Oikea mies joka on tehnyt tarpeellisen verran töitä perheensä eteen ja saa naisensa sukat pyörimään jaloissa nauttii vaimon kanssa ihanasta rakastelusta. nyhviäisiä kuin ap. otetaan jos ei muita saada.
Oon ihe eläny siin haluttomassa tilanteessa. Voin sanoo siulle a.p. et se on ohimenevä vaihe just raskaana oleva ja pienen lapsen äiti ei välttämättä jaksa tai kiinnostu seksistä. Eikä varmaan ole ees sinut vartalonsa kansaakaan. Vähättelee mielessään omaa viehättävyyttään ja kiihottavuuttaan. Itelläni ei tehnyt mieli mitään seksiin liittyvää tukalan olinkin takia. Mutta vinkiksi voin sanoa että Kos haluat naisesi herättävän sinussa kiihottavuutta aloita itse hänen hellä härnäämisensä. Ja kosiskelu pienillä viattomilla suukoilla hellällä hieronnalla ynnä muulla ei suoraan seksiin johtavalla läheisyydellä saat hänet ensin tuntemaan olonsa mielekkääksi ja vähitellen halukkaaksi.. pelkästään halaus ilman taka-ajatusta tuntuu raskaana olevasta paremmalle huomioimiselle kuin seksi..