Työskentely huoneessa jossa koko ajan tunkkainen ilma

ilmaongelma

Työpaikalla minut on laitettu työhuoneeseen, jossa on jatkuvasti tunkkainen huono ilma huolimatta hyvin tehokkaasta tuulettimesta. Tuuletin on niin tehokas, että sen joutuu joskus välillä sammuttamaan koska muuten alan palella. Vein huoneeseen ilmanraikastimen, johon laitoin tuoksuöljyä muutaman tipan, mutta mitään tuoksua ei tunkkaisuuden seasta havaitse. Jos kyseinen ilmanraikastin olisi kotonani, niin varmasti täällä tuon määrän tuoksuöljyä nenä havaitsisi. Työhuoneessa nenäni on koko ajan tukkoinen, mutta ei niin paljon etteikö huoneen ummehtunut kellarimainen ilma haisisi nenään.

Jos työni on sen laatuista, että sen voi suorittaa etänä kotoa, niin voiko työnantaja vaatia että minun täytyy tehdä työni huoneessa, jossa voi olla kosteusvaurio tms? Olen vuokrafirman työntekijä ja hetken vielä koeajalla. Onko minut vuokratyöntekijänä laitettu testaamaan terveyttäni? Pääasiallisesti firmamme muut työntekijät ovat kokonaan eri kerroksessa kuin minä.

Eikö kosteusvaurion tms. seurauksena voi pidemmäkin ajan kuluessa sairastua? Tällä hetkellä olen aika hyväkuntoinen, koska terveyteni on melko hyvä, mutta jonkinlaista kurkkukipua tälläkin hetkellä tuntuu. Minulla on jo parikymmentä vuotta ollut ulkona rasituksessa yskää, sellaista rasitusastman kaltaista oiretta. Astmaa minulla ei ole todettu, joskus on tutkittu. Minulla on hiukan nenä tukossa jatkuvasti ja tämä yskä vaivaa ulkona.

2

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yhdyssana....

      Mikäli työskentely huoneessa on hankalaa, niin ei ole kai muuta mahdollisuutta kuin työskennellä huoneen ulkopuolella, esim. ulkona.

    • Ota hatkat?!

      Jos sulla alkaa tulla päänsärkyä, lievää lämpöilyä, yms sisäilmaongelmaoireilua, niin mieti pari kertaa jäätkö koko paikkaan. Koeaikana voi ottaa myös itse hatkat paikasta ja perusteeksi riittää se, ettei paikka sovellu sinulle - kuten työnantajan tekemissä koeaikapuruissa käytetään verukkeena "ei sovellu tehtävään"...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4925
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      150
      4730
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      207
      4686
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4551
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3630
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2334
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2118
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1637
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      22
      1330
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      184
      1179
    Aihe