Minua kiinnostaisi tietää näin yleisesti, millaisia muutoksia olette tehneet elämässänne painon hallitsemiseksi. Onko se ollut liikunnan lisäämistä, karppaamista, kasvisruokaa, veden juontia tai vaikka paastoa? Mikä sinulla toimii, mikä ei?
Vertailun ja huvin vuoksi, kiitoksia vastauksista.
Vertailun ja huvin vuoksi, kiitoksia vastauksista.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Liikuntaa lisäsin. Se kun on hyväksi, etenkään kun työssä ei tule liikuttua. Auttaa hyvinvointiin ja kroppakin kiittää.
Ruokavaliossa rajuin muutos, minkä tein alkuun oli se, että pizzat/sipsit/yms korvasin nälän vievällä, mutta suht matalakalorisella sekä proteiinipitoisella ruualla. Yksi brabuuri oli tonnikala vedessä salsa raejuusto, menee nälkä kyllä. Monia muitakin, itseasiassa lukuisa eri variaatioita kehitin, ettei liika nälkä päässyt yllättämään.
Nämä kaksi asiaa yhdessä aiheuttivat sen, että paino lähti putoamaan 1-1.5kg/vko.
Pidemmällä tähtäimellä sitten aloin katsomaan hieman tarkemmin syömisiäni, että söisin sen mitä tarvitsen, enkä niinkään ylimääräisiä. Keho siitä kiitti, olo vaan parani ja laihtuminen senkunvaan jatkui. Muunnin lounastani terveellisemmäksi ja lisäsin rasvaa sekä hiilareita sen verran, että menee hyvin.
Laihdutuksen lopetin tuossa viime keväänä. Kilot ovat nyt samoissa lukemissa kuin keväälläkin. Noin 30kg lähti.
Ja seuraavia asioita en todellakaan jättänyt pois: Maitotuotteet, maitokahvi ( 6-10 /pvä ), pepsi max (1.5-3l/vrk), liha ( paljon, mutta vähärasvaisempaa ). Perunoitakin söin, mutta kohtuudella siten ettei päätä särje. Näkkärit tulivat kuvioon myös. Kasviksia, paljon. Porkkanoita, paljon.
Ja paino putosi, niin että ropina kävi.
Juoksun jouduin vaihtamaan uintiin, mutta kyllä se on kuormittavaa liikuntaa myös, sekä erittäin tehokas tapa polttaa rasvaa. Nesteitäkin lähti yli 1kg/laaki.
Olen laihdutuksessani tällä erää vielä alkutaipaleella. Painosta on karissut vasta 5 kg, Aloitin uuden elämäntavan 2kk sitten. Liikun joka päivä noin 1-1,5 tuntia sillä intensiteetillä, että tulee hiki kevyestä pukeutumisesta huolimatta.
Jätin pois sokerin, mutta mistään muusta en varsinaisesti ole vielä luopunut. Syön juustoa vähemmän kuin ennen. Näläntunteesta en ole kärsinyt. Olen aina syönyt terveellisesti, niin ettei minulla ole juuri mitään muuta ruoka-ainetta mistä voisin luopua. En enää edes satunnaisesti syö pullaa, keksejä, kakkua yms. mistä salakavalasti kertyy kaloreita. Kahvileivistä minun on ollut todella helppo luopua, koska näkkäri on kahvin kanssa ihan hyvää. :)
Olen siis siirtynyt syömään näkkileipää. Vaaleaa leipää en syö lainkaan, mutta en ole syönyt sitä aiemminkaan. Hampurilaisia ja ranskalaisia en ole koskaan syönyt ja pizzaa annan itselleni luvan syödä noin kerran tai kaksi kuukaudessa.
Juon vettä, en juo mehuja. Juuston syönnin korvaan juomalla joskus homogenoimatonta täysmaitoa lasillisen. Se pitää näläntunteen poissa kauan. Paastoa en edes harkitse, mutta pidän joskus päiviä jolloin korvaan lounaan tai päivällisen kevyemmin salaatilla tai keitolla. Syön niin, etten olisi nälkäinen, mutta en tankkaa.
Tärkein tavoitteeni on saada aineenvaihduntani vilkastumaan ja käsittääkseni se ei onnistu muuten kuin syömällä ja liikkumalla? Tähän asti olenkin syönyt liian harvoin eli noin 2 kertaa päivässä. Joudun siis syömään useammin, että laihtuisin.
Jätin pois perunan, riisin, sokerin, herkut, karkit, roskaruuan.
Satunnaisesti syön täysjyväpastaa ja joka päivä kaurapuuroa sekä kohtuudella pähkinöitä.
Lisäsin rasvattoman rahkan ja kasvisten syöntiä sekä veden juontia 2.5l päivässä, ennen en juonut kuin korkeintaan lasillisen
Lopetin valmisruokien syömisen, sillä haluan tietää mitä syön eli laitan ruokani itse..
Pidän herkkupäivän kerran viikossa, jolloin käyn roskaruualla tai ostan karkkia, jätskiä tms.
Aloin nollakunnosta liikkumaan ensin 2 kertaa viikossa ja nyt 4 kertaa viikossa.
Lasken kaloreita nettiohjelman mukaan.
Elokuussa aloitin, nyt kiloja pudonnut 7, nälkää ei ole tarvinnut nähdä.
Mitä nettiohjelmaa käytät? Tunnen vain kiloklubin. Onko sille hyviä vaihtehtoja?
Minäkin vain ja ainoastaan jätin sokerin pois. En siis täysin, mutta syön hyvin harvoin reilusti sokeria sisältäviä tuotteita, ei ole haluakaan enää. Pulssi kiihtyy ja pyörryttää nopea verensokerin nousu. Paino on tippunut aivan itsestään todella paljon. Normaalipainon keskivaiheilla nykyisin, ihmettelen mihin se jatkaa menoaan. Kalorimäärä ei ole pieni, lienee joku 1900-2100 per päivä aivan normaalia terveellistä ruokaa, paljon proteiinia ja kohtalaisesti eläinrasvoja. Paljon kasvisrasvaa. Ihmettelen miten vapaasti voi syödä, pähkinöitä tummaa suklaata.. En voi käsittää miten en tätä aiemmin ole tajunnut.
Unohdin mainita tosiaan, että hyviä, laadukkaita öljyjä lisäsin ruokavalioon.
Käytän kalorilaskuria.
Olen kanssa ihmetellyt sitä, että miksi joskus aikanaan kituutin itseäni nälässä tai söin jotain pussi- tai kasviskeittoja. Oli huono olo ja huimaili. Nyt voin paremmin kuin pitkiin aikoihin.
Hiljaa hyvä tulee! :)
Olen aloittanut reippaat kävelylenkit ja tanssin.
Olen hieman vähentänyt perunan, pastan ja riisin määrää, ja korvannut niitä keitetyillä vihanneksilla.
Olen vakiinnuttanut viikkoihini karkkipäivän, että ei tulisi enää naposteltua joka päivä.
Olen alkanut syömään enemmän hedelmiä, vihanneksia ja marjoja innostunut tekemään niitä sisältäviä ruokia.
Olen alkanut juomaan enemmän vettä, enkä juo enää oikeastaan lainkaan mitään sokerisia mehuja tai limuja, enkä myöskään lainkaan alkoholia.
Näillä on lähtenyt paino laskemaan aika hyvin! :)
Minulla on niin onnellisesti asiat tällä hetkellä, että karkkia ei tee edes mieli eikä herkkupäiviä tarvitse pitää. Kun kävelen marketin karkkihyllyn ohi, suorastaan "haistan" sen ällöttävän sokeri- ja lisäainemäärän, joka hyllyillä notkuu. :)
Jos ja kun painoni jossain vaiheessa lakkaa tippumasta kovasta liikunnasta huolimatta, on varmaan sitten pakko hieman pienentää annoskokoja.
Siirryin paleotyyliselle maidottomalle, gluteenittomalle ja sokerittomalle ruokavaliolle. Teen ruokani alusta itse, lopetin valmisruuat. Syön proteiinipitoisen aamiaisen, lounaan ja välipalan. Treenin jälkeisellä aterialla syön toisinaan vähän enemmän jotain hiilaripitoista. Vatsa rauhoittui, turvotus ja ilmavaivat hävisi pikkuhiljaa ja iho parani. Paino putosi 15kg.
Liikkumiseen en tehnyt muutoksia, olen liikkunut aina suht paljon. Käyn edelleen salilla noin 4krt viikossa ja lenkillä parina päivänä.
Eräs ystäväni oli laihtunut lyhyessä ajassa silmiinpistävästi ja hän kertoi, että oli jättänyt melkein kokonaan leivän syönnin pois. Pitäisiköhän kokeilla itsekkin...leipä vaan maistuu niin hyvälle :(
Muutoksia..Maito pois..Kahvi pois..karkit pois..sokerit pois, alkoholi pois,
tupakka pois, liha pois.. Mikä olisi se ratkaisevin muutos?
Nöyrtyä sen edessä, että on läski ja lähteä 7 päivänä 10-20 km
lenkille vaikka polvet ja nilkat huusi kuolemaa.