Rehupirkot

Centleman

Naisten pukeutuminen täällä Suomessa ottaa pataan eikä ihan vähän, kun ollaan Pietarissa tai vaikkapa rahvaanomaisemmassa Tallinnassa niin siellä nainen on NAINEN eli minihame, piikkarit, manikyyri myös 10 sekä viimeisen päälle huoliteltu ulkonäkö, mutta WHAT THE HELL? Täällä Suomessa nää rehupirkot on ku kaatopaikalta kaivettuja, perseet on kuin laarditynnyreitä, luonnekin liian monella todella weemäinen, tyylitajuttomuus on luokkaa 10 ja ulkonäköön panostaminen ei vois vähempää kiinnostaa....

HEI HALOO, mikä teitä Suomalaisia akkoja oikein pännii?

8

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • plusmiinus 0

      Suomalainen nainen kuvittelee olevansa niin ruma, ettei asialle ole mitään tehtävissä. Niinpä hän yrittää olla mieliksi olemalla hyvä jätkä, eikä siinäkään onnistu yhtä hyvin kuin miehet. Hän on ihan ulalla.

      • Södermalm

        Tässä on ehkä jotain itua. Mutta mistä se johtuu? Eräs syy on varmaan myöhäinen kaupungistumiskehitys ja maan äärimmäinen syrjäisyys ja elämän karuus, köyhyyskin. Niin että jos pitää suomalaisia naisia rehupirkkoina, sitä he ovat olleetkin. Vielä 1950-luvulla Suomi oli agraarimaa, ja maalaisuuskin oli pientilojen köyhää maalaisuutta. Täällä eivät yläluokka ja suurtilalliset ole mallia näyttäneet. Kaupunkikulttuuri on ollut mitä on: vähäistä. Me olemme metsäläiskansa ja metsäkin on syrjässä kaikesta.

        Joskus esitetään, että suomalainen nainen on niiiiin tasa-arvoinen, ettei laittaudu. No, sanoisin, että ruotsalainen nainen ja mies (ja kaikki siltä väliltä) ovat vähintään samalla tasolla tasa-arvokehityksessä ja feminismi on itse asiassa Ruotsissa koko kansan aatesuunta, mutta kyllä länsinaapurissakin ollaan paljon tyylitajuisempia kuin täällä. Eli välitetään siitä, miltä näytetään. Oikeastaan ero näkyy historiassakin: onhan Ruotsissa oikeasti rikkaita ja yläluokkaa, paljon enemmän historiaa ja perinteitä tapakulttuurissa edellisestä johtuen ja kaupungitkin alkoivat kasvaa aikaisemmin. Ja rahaa on ollut enemmän. Täällä ei ole edes maalattu torppaa punamullalla.

        Tällaisen provoaloituksen olisi voinut ehkä laittaa Naisten muotiin.


      • Södermalm

        Ai niin, tupsahdin tähän keskusteluun, kun etsin tietoa sanasta "Rehu-Pirkko" tai jotain sellaista jota sukulaiseni käytti. Olen asunut 13 vuotta Tukholmassa eikä minulla ollut siniharmaata aavistustakaan mikä se voisi olla.


    • sisalta kaunis

      TL:DR

    • DA_DA_DA

      DDR pukeutumista ja MOCBA pukeutumista suomalaisilla naisilla :)

      • auferstanden_aus_Ruinen

        DDR:ssä oltiin itse asiassa kohtuullisen muodikkaita. Siis ihan perussettiä joskus 60-70-luvuilla, ei tietenkään mitään länsimerkkejä, ellei niitä lännestä ollut saatu. Mutta yleensä ottaen ihmiset näyttivät suurin piirtein samalta kuin muuallakin. Länsi-Saksan televisio näkyi suurimmassa osassa maata, joten ihmiset olivat siten ajan tasalla. Tarjontaa ja oloja sai jopa kritisoida ja ehdottaa parannuksia, sosialistisen toverillisessa hengessä tietenkin. DDR:ssä oltiin tarkkoja vain siitä, että pitää olla sosialistisen yhteiskunnan kannattaja, siis lojaali DDR:lle. Suhtautuminen esim. kirkkoihin oli aika liberaalia, tai välinpitämätöntä, kunhan eivät sotkeutuneet politiikkaan. Nudismia, pitkää tukkaa miehillä yms. ei paheksuttu tai vainottu kuten Neuvostoliitossa. Rakentaminen ja kunnossapito paljon parempaa kuin Neuvostoliitossa. Ruokapulaa ei ollut, mutta valikoimat olivat suppeat - tosin kaksikymmentä eri makkaralaatua oli tietysti neuvostolittolaiselle taivas maan päällä. Monet potevat "ostalgiaa" noita aikoja kohtaan.

        Venäläiset taas ovat pompöösejä, puoliasiaattisia. Olivat silloin kaikessa surkeudessaan ja ovat itseään täynnä nykyäänkin. Ja konservatiivisia, taantumuksellisia. Sen takia ne sukupuoliroolitkin ovat niin jyrkät ja bimbot hoipertelevat korkkareilla vaikka kylänraitin mutavellissä koiranpaskoja väistellen. Heillä on kulttuura semmottinen.


      • Jihuuuuuu

    • Oligarkkiko

      Kysynnän ja tarjonnan laki pätee, jos miehen saa vähemmälläkin vaivalla ja kun täällä ei saa yleensä ökyrikasta vaikka miten tälläisi, niin hukkainvestointia.
      Hääkakun leikkaamisen jälkeen homma tasaantuu entisestään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      195
      954
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      752
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      672
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      14
      496
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      493
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      465
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      450
    Aihe