Rehupirkot

Centleman

Naisten pukeutuminen täällä Suomessa ottaa pataan eikä ihan vähän, kun ollaan Pietarissa tai vaikkapa rahvaanomaisemmassa Tallinnassa niin siellä nainen on NAINEN eli minihame, piikkarit, manikyyri myös 10 sekä viimeisen päälle huoliteltu ulkonäkö, mutta WHAT THE HELL? Täällä Suomessa nää rehupirkot on ku kaatopaikalta kaivettuja, perseet on kuin laarditynnyreitä, luonnekin liian monella todella weemäinen, tyylitajuttomuus on luokkaa 10 ja ulkonäköön panostaminen ei vois vähempää kiinnostaa....

HEI HALOO, mikä teitä Suomalaisia akkoja oikein pännii?

8

335

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • plusmiinus 0

      Suomalainen nainen kuvittelee olevansa niin ruma, ettei asialle ole mitään tehtävissä. Niinpä hän yrittää olla mieliksi olemalla hyvä jätkä, eikä siinäkään onnistu yhtä hyvin kuin miehet. Hän on ihan ulalla.

      • Södermalm

        Tässä on ehkä jotain itua. Mutta mistä se johtuu? Eräs syy on varmaan myöhäinen kaupungistumiskehitys ja maan äärimmäinen syrjäisyys ja elämän karuus, köyhyyskin. Niin että jos pitää suomalaisia naisia rehupirkkoina, sitä he ovat olleetkin. Vielä 1950-luvulla Suomi oli agraarimaa, ja maalaisuuskin oli pientilojen köyhää maalaisuutta. Täällä eivät yläluokka ja suurtilalliset ole mallia näyttäneet. Kaupunkikulttuuri on ollut mitä on: vähäistä. Me olemme metsäläiskansa ja metsäkin on syrjässä kaikesta.

        Joskus esitetään, että suomalainen nainen on niiiiin tasa-arvoinen, ettei laittaudu. No, sanoisin, että ruotsalainen nainen ja mies (ja kaikki siltä väliltä) ovat vähintään samalla tasolla tasa-arvokehityksessä ja feminismi on itse asiassa Ruotsissa koko kansan aatesuunta, mutta kyllä länsinaapurissakin ollaan paljon tyylitajuisempia kuin täällä. Eli välitetään siitä, miltä näytetään. Oikeastaan ero näkyy historiassakin: onhan Ruotsissa oikeasti rikkaita ja yläluokkaa, paljon enemmän historiaa ja perinteitä tapakulttuurissa edellisestä johtuen ja kaupungitkin alkoivat kasvaa aikaisemmin. Ja rahaa on ollut enemmän. Täällä ei ole edes maalattu torppaa punamullalla.

        Tällaisen provoaloituksen olisi voinut ehkä laittaa Naisten muotiin.


      • Södermalm

        Ai niin, tupsahdin tähän keskusteluun, kun etsin tietoa sanasta "Rehu-Pirkko" tai jotain sellaista jota sukulaiseni käytti. Olen asunut 13 vuotta Tukholmassa eikä minulla ollut siniharmaata aavistustakaan mikä se voisi olla.


    • sisalta kaunis

      TL:DR

    • DA_DA_DA

      DDR pukeutumista ja MOCBA pukeutumista suomalaisilla naisilla :)

      • auferstanden_aus_Ruinen

        DDR:ssä oltiin itse asiassa kohtuullisen muodikkaita. Siis ihan perussettiä joskus 60-70-luvuilla, ei tietenkään mitään länsimerkkejä, ellei niitä lännestä ollut saatu. Mutta yleensä ottaen ihmiset näyttivät suurin piirtein samalta kuin muuallakin. Länsi-Saksan televisio näkyi suurimmassa osassa maata, joten ihmiset olivat siten ajan tasalla. Tarjontaa ja oloja sai jopa kritisoida ja ehdottaa parannuksia, sosialistisen toverillisessa hengessä tietenkin. DDR:ssä oltiin tarkkoja vain siitä, että pitää olla sosialistisen yhteiskunnan kannattaja, siis lojaali DDR:lle. Suhtautuminen esim. kirkkoihin oli aika liberaalia, tai välinpitämätöntä, kunhan eivät sotkeutuneet politiikkaan. Nudismia, pitkää tukkaa miehillä yms. ei paheksuttu tai vainottu kuten Neuvostoliitossa. Rakentaminen ja kunnossapito paljon parempaa kuin Neuvostoliitossa. Ruokapulaa ei ollut, mutta valikoimat olivat suppeat - tosin kaksikymmentä eri makkaralaatua oli tietysti neuvostolittolaiselle taivas maan päällä. Monet potevat "ostalgiaa" noita aikoja kohtaan.

        Venäläiset taas ovat pompöösejä, puoliasiaattisia. Olivat silloin kaikessa surkeudessaan ja ovat itseään täynnä nykyäänkin. Ja konservatiivisia, taantumuksellisia. Sen takia ne sukupuoliroolitkin ovat niin jyrkät ja bimbot hoipertelevat korkkareilla vaikka kylänraitin mutavellissä koiranpaskoja väistellen. Heillä on kulttuura semmottinen.


      • Jihuuuuuu

    • Oligarkkiko

      Kysynnän ja tarjonnan laki pätee, jos miehen saa vähemmälläkin vaivalla ja kun täällä ei saa yleensä ökyrikasta vaikka miten tälläisi, niin hukkainvestointia.
      Hääkakun leikkaamisen jälkeen homma tasaantuu entisestään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      61
      3238
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      88
      3055
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      175
      2985
    4. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      129
      2321
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      205
      2211
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      15
      1963
    7. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1714
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      396
      1626
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      95
      1129
    Aihe