Renkaat+vanteet Saksassa

eli mistä kannattaa ostaa autonhakureissulla aluvanteet talvigummit Saksassa (Hampuri-Hannover-Frankfurt-Munchen akselilla)? Kaupan nimi ja osoite auttaisi paljon. Kiitoksia!
52122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Talvirenkaat(kitkat) ovat vuosia vanhalla kuviolla, ns. vanhalla muotilla tehty. Nastoja ei myydä.

Kokenut kuski pärjää saksan kitkoilla suomessa talven tai pari, mutta älä tule samalla kaistalla vastaan.

Äänestä
  • saanko tulla samalla kaistalla vastaan nastarenkailla?

    Äänestä

Saksan talvikumit. Ne on tehty kestämään kovia nopeuksia, joten kumiseos on kovempaa laatua. Se tietää huonoa pitoa suomen talvikeleillä. Minulle riitti yhdet kitkat Saksasta - en arvannut vuodenvaihteessa lähteä luistelemaan kesärenkailla Tanskan ja Ruotsin läpi kotiin.
Viime reissulla yksi kauppias sanoi korealaisissa halparenkaissa olevan pehmeämmän seoksen, tiedä häntä.
Kohta puoleen ostan itsekin taas Bridgestonet (tai Nokiat) suomesta.
Ne vanteet kannattaa kyllä ostaa Saksasta. ATU:n (Auto Teile Unger) liikkeissä on nytkin erikoistarjousta vanteista ja liikkeitä löytyy kaikista suuremmista kaupungeista. Katso ATU:n nettisivuilta, sieltä löytyvät erikoistarjoustavarat ja myös liikkeiden sijainnit karttoineen. Toinen vaihtoehto on ostaa ne vanteet postimyynnistä. Saa kätevästi kotiin, mutta samalla tulisi tietysti kätevästi myös ne kumit - mutta mieluummin ei talvikumeja (itsepähän päätät)!

Äänestä

Täältä:
http://www.atu.de/
Renkaita ja vanteita läjäpäin varastot täynnä, jopa pikkupaikkakunnilla... Liikkeitä todella useassa paikassa. Itse ostin etelä-saksasta auton ja kesärenkaat vanteet omaan bemariini. Myyjä puhui vielä kakenlisäksi englantia ja antoi vielä takuun etelä-saksa --> Rostock, jos jotain ongelmia renkaitten suhteen olisi tullut... Ois voinu vaihtaa jos en ois ollu tyytyväinen.

Palvelu oli erinomaista. Enpä ollut koskaan ennen rengasasentajan hymyilevän!

Tämmöset ostin 17/45/225 uusilla kumeilla. Kokosatsi 780€.
http://www.ts-alurad.de/details.html?id=416

Ostin siis ko replikat...

Äänestä
  • tuo ATU näyttää niin kattavalta että eiköhän sieltä löydä vanteet. Kitkoja pitää vielä harkita jos hommaisi vasta Ruotsista jos kelit ovat huonot.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hakureissu2004 kirjoitti:

eli mistä kannattaa ostaa autonhakureissulla aluvanteet talvigummit Saksassa (Hampuri-Hannover-Frankfurt-Munchen akselilla)? Kaupan nimi ja osoite auttaisi paljon. Kiitoksia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu