Talouskuluista

avovaimo

Talouskuluista

Meidän taloudessa menee talouskulut siten että auto on yhteinen vaikka mies on sen maksanut.
Mies myös maksaa kaikki autokulut koska hän sillä ajaakin. Kulutusluoton maksaa mies vaikka se ei ole hänen. Vuokran maksaa mies. Ruokakulut maksetaan puoliksi. Sähkön maksaa mies. Henkilökohtaiset kulut maksaa kumpikin omansa
Mies on ansiosidonnaisella ja hänen liiton korvauksensa ohjautuu minun tililleni.
Mies on valittanut minua rahankäytöstä ja siitä kun hänen tulot ei riitä mihinkään. Onko mieheni pikkusieluinen ja itsekeskeinen narsisti.

7

471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jösses

      Jätä se S. Ei arvosta sua yhtään.

    • hkhkhkl

      Jos mies pelkästään ajaa autolla, on ihan ok että hän myös sen kokonaisuudessaan maksaa. Kulutusluoton pitäisi taas maksaa sen kenen kuuluukin, ei siis miehesi koska ei hänen luottonsa ole. Vuokra kannattaa aina maksaa puoliksi.
      Miehesi liiton korvaus (ansiosidonnianen) pitäisi ehdottomasti ohjautua hänen omalle tililleen.

      Mitäs itse teet/maksat yhteisen talouden hyväksi?

    • Voi taivas

      Eli käytännössä maksat elämisestäsi vain puolet ruokakuluista ja hlökohtaiset menosi. Itsekeskeinen narsisti taidat olla sinä. Miehen rahat tulevat sinun tilillesi? Miksi? Käytätkö niitä rahoja omiin menoihisi? Miten mies saa rahaa käyttöönsä, pyytämällä sinulta vai? Voi pyhä jysäys...

    • jotain rajaa

      Pitäkää AINAKIN rahanne erillään. Sun tilille ei pitäisi tulla miehen liiton korvauksia TODELLAKAAN. Vaan sulle tulee omat rahat muualta. Anna miehen pitää rahansa, hän on aikuinen ihminen. On todella väärin että sinulle tulee hänen rahoja. Hänen pitää hallita omia rahojaan omalla tilillään ja oppia siihen. Voisihan joku muu viedä kaikki rahat jos hän antaa toisten hoitaa jatkossakin raha-asiansa... Auton kuluihin miehellä ei ole varmaan varaa kauheasti, mutta hänen asiansa. Jos paperissa on hänen nimensä, auto on hänen. Teidän pitäisi maksaa omat ruokakulut ainoastaan, hän syö enemmän kuin sinä huomattavasti, kun on mies. Voit toki auttaa häntä jos hänellä on pieni raha, tai toisinpäin.

      Kulutusluotto ajaa konkurssiin taloutenne. Luopukaa siitä. Joko rahaa on tai sitä ei ole. Luotto on velkaa aina. Vuokra ja sähkö puoliksi. Hän maksaa kaiken melkein ja sinusta hän on pikkusieluinen? Ehkä käytökseltäänkö? Rahassa tuskin. Ja on hänellä syytäkin kysyä rajojensa perään, jos ne ovat tililläsi. Päästä hänet vapaaksi päättämään omista asioistaan. Kai voit hankkia omaa rahaa tukina tai sitten koulu/työ. Omistusasumista ette ilmeisesti ole voineet vielä miettiä, ja tuossa ongelmatilenteessa tuskin vielä kannattaakaan. Ellei erikseen kumpikin.

    • troulli

      Turhaa te tähän vastaatte, selvä trollihan tämän ketjun aloittaja taas on!

    • "avovaimo" vaihtoon

      Eihän aloittajan kaltaisen avuttoman talousasioiden hoitajan kanssa tervepäinen mies elelisi kimpassa päivääkään.

    • Mies.

      Hyvä yritys, mutta ei mene läpi :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      134
      1383
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      103
      1085
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      26
      983
    4. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      954
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      308
      842
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      813
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      38
      702
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      666
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      56
      648
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      144
      614
    Aihe