Ambientia?

Onko kokemuksia tällaisesta Ambientia-firmasta?

Vaikuttaa vain suoraan sanottuna hieman erikoiselta lafkalta.
85130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Olen kuullut joskus nimen. Mikäs siinä niin erikoiselta vaikuttaa?

Äänestä

Joskus hain kyseiseen lafkaan töihin, en päässyt. Harmittaa.

Äänestä
  • Olemme saaneet erittäin paljon hakemuksia kaikkiin hakuihin viime vuosien aikana, joten kaikkia emme voi palkata vaikka haluaisimmekin. Työntekijöidemme määrä on kasvanut jatkuvasti ja nytkin on aloittamassa useampi ihminen. Tällä hetkellä meillä työskentelee 90 henkilöä.

    Meillä on useita toimistoja ympäri Suomea, jotka olemme hankkineet, jotta ihmisille olisi sijainnin puolesta helppo työskennellä ja suosimme erittäin paljon myös etätyötä.

    Uratasinoita löytyy videoituna:
    http://www.mytech.fi/yritykset/tietotekniikka/ambientia?gclid=CKaN2Pjh-LwCFYoNcwoddZ0Acw

    Tietoa kasvavasta ja kannattavasta asiantuntijayrityksestä http://www.ambientia.fi

    Äänestä

Yks kaveri on ollu siellä muutaman vuoden. Kuulemma parempi kuin ei mitään.

Äänestä

Olet ihan oikassa, erikoinen ollaan koska olemme monella tavalla haastajayritys: tuotteet, teknologiat ja perinteisten toimintatapojen haastaminen.

Olemme parhaimpien Atlassian-osaajien (JIRA, Confluence ja Dev Tools) joukossa maailmassa. Lisäksi ensimmäinen Liferayn Platinum -kumppani Suomessa. Näiden tuotteiden ja tekniikoiden käyttö on lisääntynyt maailmassa ja Suomessa huimasti viime vuosina.

Yritys on perustettu 1996 ja kasvanut siitä lähtien komeasti Suomessa. Asiakkaistamme yli 95 % suosittelisi meitä ja työntekijät tutkimusten mukaan tyytyväisiä.

Tervetuloa kahville ja tutustumaan!

Äänestä
  • Olen paljon onnellisempi kun en ole teidän kaltaistenne kanssa missään tekemisissä. Jotkut vain eivät ole kivoja ja mukavia vaikka miten yrittäisivät sellaista esittää.

    Äänestä

Jos hakee sinne nykyään testataan hakijoden taitoa, että osaatko x tai y juttua. He antavat ohjeistuksen, että luot tunnukset jopa aws, azure tai google cloud:iin, ja seuraat kuin ohjeistuksia. Tai jos on tämmöiset full stack hommia niin antaa valmiin koodin, että eskaloit ja purkaat sen palan palalta.

Inhottavin testauksessa ei koskaan voi tietää mitä yrityksen tarkoituksena on testata ja ymmärtää sielussa oikein haetaan ja luetaan.. noh aina harjoitus tekee aina mestariksi.

Vaikka pääsis testauksesta läpi, nii he haastavat hakijan ja loppu peleissä pääsee jatkoon tai ei. Haastattelussa kuitenkin paskin todennäköisyys on se paska runoilu "emme valitettavasti jatka..." & sekä ei suosi muita työtehtävän roolia, josta ehkä voi olla hyötyä tai ehdota sopivaa tehtävää.

Äänestä

lisäys edelliseen kommenttiin, että useissa firmoissa on haastatellaan, mikäli tuntuu oikeasti pääsisis sisään nii vasta testaa hakijoiden taitoa. Silti ne testaukset on vaikeita ymmärtää ja vaikea lukea mitä ne esimiehet oikein mietii ja tajuta heidän sielua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hämmentynyt kirjoitti:

Onko kokemuksia tällaisesta Ambientia-firmasta?

Vaikuttaa vain suoraan sanottuna hieman erikoiselta lafkalta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu