Miksi mulla ei tipu paino kunnolla paastossa?

Laihemmaksi

Olen nyt kymmenettä päivää paastolla ja painoa tippunut vain 3, 8 kg. Noin 4-6 päivinä päätä särki tosi paljon, sitten se meni pois. Eilen ja tänään on särkenyt päätä, tosin ei liikaa.
Tänään oli painoa tippunut vain 200 grammaa. Tarkoittaako tämä sitä, että paasto kannattaa lopettaa vai alkaako sitä painoa tippumaan enemmän jossain vaiheessa?

3

639

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älä paastoa

      Miksi paastoat? Jos haluat laihtua, niin paastoaminen on älyttömintä, mitä voit tehdä. Paastolla (ja sama koskee vähähiilihydraattisia dieettejä) aineenvaihdunta hidastuu. Viidestä ensimmäisestä pudotetusta kilosta 3,5kg on vettä, 1kg rasvaa ja puoli kiloa lihaksia! Kun lihasmassa pienenee, vähenee se kudos, joka polttaa rasvaa. Samalla elimistö saa erilaisia puutoksia. Viiden kilon jälkeen paadtolla tai vähökalorisella dieetillä voi painoa pudottaa läskistä max. 60%, kun sr hitaalla, järkevällä laihduttamisella voi olla 90-100%. Paasto ei ole terveellistä.

      Näännytysdieettien seurauksena paino tulee liki 100%:lla varmuudella takaisin, mutta sen seurauksena kehon rasva-lihassuhde on huonontunut, lihasta on suhteessa vähemmän kuin ennen ja se on korvaantunut läskillä. Sillä kalorimäärällä, millä ennen paastoa/näännytysdieettiä paino pysyi tasapainossa, lihoo. Jokaisen jojotuksen jälkeen joutuu pysyvästi syömään entistä vähemmän. Painon kontrollointi on aina vaikeampaa.

      Jos haluat laihtua pysyvästi, tee se hitaasti pudottamalla kaloreita 500-1000kcal /vrk kulutuksestasi. Sen voit arvioida netissä olevilla energialaskureilla esim. Sydönliitonsivustolla on sellainen. Älä kuitenkaan mene alle 1500 kilokalorin.

      Tärkeintä laihduttamisessa ja elinikäisessä painon hallinnassa on noudattaa säännöllistä ateriarytmiä. Syö joja päivä aamiainen, lounas, päivällinen ja pari välipalaa. Näin verensokeri pysyy tasaisena, pidät nälän poissa ja vältyt makean himolta ja ahmimisrepsahduksilta. Jokaisella aterialla olisi oltava peoteiinia, rasvaa ja hyviä hiilihydraatteja. Huonoja ja vältettäviä ovat nopeasti imeytyvät hiilihydraatit kuten sokeri, valkoinen leipä,leivonnaiset, peruna, valkoinen riisi, pasta jne. Kasvisten määrää ruokavaliossa on syytä lisätä. Vesi on paras juoma. Mehuista, jopa täysmehuista, limsoista ja oluesta ym. alkoholijuomista saa huomaamattaan erittäin paljon kaloreita. Kaikkea voi syödä, mutta kohtuudella ja herkkujakin välillä.

      Mene kirjastoon tai kirjakauppaan hakemaan lisää ohjeita siihen, miten laihdutat terveellisesti, hitaasti, mutta kärsimättä ja pysyvästi. Esim. ravitsemustutkija ja -terapeuttiPatrik Borgilla on hyviä kirjoja. Hän pitää myös netissä blokia.

      • Juuri noin.

        Asiakirjoitus.

        Eipä tuohon ole lisättävää.


    • Näin on

      Alun runsaan nesteen pudotuksen jälkeen 200gramman pudotus on kova vauhti. Sehän tekee 1,4kg viikossa ja 6kg kuussa! Enempää on laihdutukselta turha toivoa. Ja mitä enemmän painoa on pudonnut, sitä hitaammaksi tahti menee. Etenkin kun säästöliekki stoppaa laihtumisen. Koskee paastoa ja VLCD-dieettejä.

      Luepa tästä vähän elimistön fysiologisista reaktioista laihduttamiseen:
      http://www.metaboliceffect.com/how-to-maintain-weight-loss/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1043
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      20
      955
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      504
      821
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      48
      776
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      702
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      180
      589
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      59
      558
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      550
    Aihe