Urpilainen vihaa yrittäjiä!

http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/suomeen-tulossa-julkinen-verovelkarekisteri/649966/


"hölmöläinen


19 minuuttia sitten

Julkisesta häpeärangaistuksesta on luovuttu sukupolvia sitten joten ei voi kuin ihmetellä tämän ministerin arvomaailmaa. Mikäli verovelkaa on lähinnä päättäneillä yrityksillä niin mitä järkeä on laittaa niitä julkisesti näkyville. Tämäkin idea lisää vain valtion kustannuksia kun rekisteriä pitää ylläpitää."
14142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Aika huomaavaista sanoisin, tavallinen kansalainen joutuu ulosottoon veroveloista. Olisiko parempi että verottaja hakisi 30 000 yritystä heti konkurssiin?

Yritysten ei pidä antaa jättää lakisääteisiä maksuja tilittämättä verottajalle, näin se vaan on.

Äänestä

Kannattais heti hakea nämä 30 000 yritystä konkkaan niin loppuu se veronkierto.

Sillähän ei ole mitään väliä että kyseessä on muuten toimiva pulju joka saattaa jopa työllistää ulkopuolisiakin mutta on tilapäisesti maksuvaikeuksissa punikkien keksiessä koko ajan uusia maksuja ja sääntöjä.

Ainoastaan tämä turvonnut taikinapallo on niin tyhmä että menee teurastamaan lypsylehmänsä.

Äänestä
  • Niin no mitä sitten jos se on siellä rekisterissä, eihän se sen yrityksen toimintaa mitenkään lopeta, eihän yrityksen tarvitse siitä rekisteristä vain välittää.

    Eli miten se nyt sitten mitään teurastaa???

    Ja jos joku toinen yritys niitä tietoja sieltä katsoo, niin tuskinpa joku 10000e:n verovelka vielä minkään yrityksen mainetta tuhoa.

    On hyvä että saadaan kuitenkin veronmaksumoraaliin jotakin rotia.

    Jos Sauli Niinistö olisi aikoinaan ehdottanut tätä sama, niin kaikki olisivat todenneet, että tosi hyvä ehdotus.

    Äänestä

  • dsölkfajdfl kirjoitti:

    Niin no mitä sitten jos se on siellä rekisterissä, eihän se sen yrityksen toimintaa mitenkään lopeta, eihän yrityksen tarvitse siitä rekisteristä vain välittää.

    Eli miten se nyt sitten mitään teurastaa???

    Ja jos joku toinen yritys niitä tietoja sieltä katsoo, niin tuskinpa joku 10000e:n verovelka vielä minkään yrityksen mainetta tuhoa.

    On hyvä että saadaan kuitenkin veronmaksumoraaliin jotakin rotia.

    Jos Sauli Niinistö olisi aikoinaan ehdottanut tätä sama, niin kaikki olisivat todenneet, että tosi hyvä ehdotus.

    Sepä onkin julkinen nolaus. Yrityksen velka on yrityksen ja sen sijoittajien oma asia. Keskiaikainen jalkapuu on historiaa ja sen tilalle on tullut moderni häpeärangaistus. Ei muille ihmisille pitäisi kuulua toisten velka. Ei nettiin julkaista Maija ja Matti Meikäläisenkään velkoja, joten miksi ihmeessä yritysten velat pitäisi julkistaa?

    Äänestä

Ei kai tältä Kana-Aivolta kukaan enää muuta odotakkaan kuin jatkuvaa ryssimistä.
Nyt hän on HUOLISSAAN kun ihmiset ovat valmiita pimeisiin töihin. Kohta ollaan kypsiä pimeyden töihin.

Äänestä

"Suomeen on tulossa julkinen verovelkarekisteri.
Rekisteriin kootaan yritykset, joilla on vähintään
5.000 euron verovelka. Yrityksen nimi poistetaan
rekisteristä, kun velat on maksettu."

Taaskin SDP Urpilaisen Valtiovarainministeriö kaataa verorahoja suoraan viemäriin.

Kehittää tähän tarkoitukseen yhden uuden Tieto Oy:n kehittelemän IT-järjestelmän. Hintalappu varmasti satoja tuhansia, ellei miljoonia euroja. Se valmistuu joskus v. 2015, ja toimii vain pätkittäin. Tai Valtionhallinnon IT-projektihistorian huomioon ottaen se ei valmistu tai ei toimi lainkaan.

Vaatteiden osteluun ja kaikenlaiseen tuhlaavaisuuteen tykästynyt typerys Urpilainen vähät välittää siitä että tällainen yritysten julkinen häpeäpaalu eli Protestilista on jo olemassa. Sitä ovat vuosikymmeniä ylläpitäneet ja sen tietoja julkaisseet yksityiset firmat.
http://www.taloussanomat.fi/yritykset/protestit/
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/protestilista/

Jostakin syystä vesipää Urpilainen haluaa rakennuttaa ministeriönsä toimesta rinnalle toisen, oman "Urpan häpeäpaalu" IT-järjestelmänsä. Ikään kuin se firman häpeä siitä jotenkin vielä lisääntyisi, kun saman firman tiedot on jo sitä ennen esitelty Kauppalehden ja Taloussanomien protestilistalla.

Ihan oikeasti, Valtion pitäisi laittaa perintään ja ulosottoon nuo 30.000 firmalla olevat saatavansa. Peintätoimi on olemassa oleva järjestely, ja sen kautta saadaan *oikeasti* niitä maksamattomia verorahoja Valtion kassaan.

Tuo Urpilaisen ministeriön kehittelemä "uusi häpeäpaalu" on typerimmistä typerin IT-hanke. Se ei tule tuomaan lantin lanttia lisää Valtion kassaan, jos Urpilainen, peruskoulun opettajana niin on asiaa järkeillyt.

Äänestä
  • Ihanko luulet, että Jutta Urpilainen on tämän ehdotuksen yksin suunnitellut, kyllä siellä on iso liuta VM:n virkamiehiä takana.

    Äänestä

  • Protestilista on Asiakastiedon järjestelmä.

    Näkyykö siellä mitkään verovelat?

    Eikös niitä verovelkoja sitten laiteta ollenkaan perintään?

    Kai niitäkin laitetaan perintään.

    Äänestä

  • Ei tuo itse asiassa ole edes mikään häpeäpaalu, siellä rekisterissä on vain mainittu yrityksen nimi jos verovelka on yli 5000e, mutta ei edes velan suuruutta.

    Jos velan suuruudet olisi mainittu, niin sitten tuosta rekisteristä olisii enemmän iloa.

    Äänestä

Hyvä idea tää rekisteri, Urpilaiselta kerrankin hyvä konkreettinen idea.

Harmaa talous ja veroparatiisien kautta tapahtuva veronkierto pitäisi vain saada kuriin, siellä pyörii rahaa miljariditolkulla.

Äänestä
  • Tyypillinen Urpilaisen per-sepäällä tehdyn ajattelun tulos. Ei ole hankkeessa järjen häivääkään.

    Mutta leukaheltta kasvaa ja väpättää ja takapuoli levii viikosta viikkoon Urpilaisella.

    Äänestä

Miksi maahanmuutosta ei leikata?

Äänestä

Kovasti näytät olevan kiinnostunut Urpilaisen ulkonäöstä ja varsinkin peräpäästä.Taidat sisimmissäsi hekumoida Jutasta sängyssä, kunnes palaat taas maan pinnalle, ja tajuat että vain käteenveto on ainoa vaihtoehto.

Äänestä

> Protestilista on Asiakastiedon järjestelmä.
> Näkyykö siellä mitkään verovelat?

No totta kai ne näkyy siellä ihan niinkuin kaikki muutkin maksamattomat velat. Jotka saatavat vain on vaivauduttu protestoiman. Tässä malliksi yksi "julkisessa häpeäpaalussa" jo nyt oleva veroperittävä: http://www.taloussanomat.fi/yritykset/protestit/protesti-283884

> Eikös niitä verovelkoja sitten laiteta ollenkaan perintään?
> Kai niitäkin laitetaan perintään.

Tämä onkin sitten oikein se saa-tanan hyvä kysymys. Miksei Urpilaisen Verohallinto laita niitä perintään! Mitä hiton hyötyä on Urpilaisen toimiston roikottaa käsiänsä tyoimettomana, ja perustaa rinnalle yksi "uusi häpeäpaalun IT-järjestelmä"?

Lähettäisi Urpa voutinsa hakemaan valtion rahat tuolta velallisilta pois. Ei tässä mitään uutta 1..2 vuoden Tieto Oy:n IT-projektia ja uutta IT-järjestelmää enää siihen tarvita.

> Ihanko luulet, että Jutta Urpilainen on tämän ehdotuksen yksin suunnitellut,
> kyllä siellä on iso liuta VM:n virkamiehiä takana.

Koko kehitteillä oleva uusi tuplana perustetava häpeäpaalun IT-järjestelmä on niin täysin läpitttensä typerä ajatus. Siinä on pakko ollut olla jotakin Mikael Jungnerin tai Jutta Urpilaisen tyyppisiä SDP-valopäitä ollut asiaa kehittelemässä.

Twiittasiko Mikael ideansa, ja Jutta twiittasi kohta takaisin, että:
"Oikein hyvä konkreettinen ehdotus Mikael.
Lupaan että tämä me SDP:ssä tullaan toteuttamaan."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja me maksamme kirjoitti:

http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/suomeen-tulossa-julkinen-verovelkarekisteri/649966/


"hölmöläinen


19 minuuttia sitten

Julkisesta häpeärangaistuksesta on luovuttu sukupolvia sitten joten ei voi kuin ihmetellä tämän ministerin arvomaailmaa. Mikäli verovelkaa on lähinnä päättäneillä yrityksillä niin mitä järkeä on laittaa niitä julkisesti näkyville. Tämäkin idea lisää vain valtion kustannuksia kun rekisteriä pitää ylläpitää."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu