Moi!
Olen 14-vuotias musiikkia harrastava tyttö ja haluaisin levyttää oman levyn. En vain tiedä onko se mahdollista, koska en ole millään tavalla julkisuuden henkilö.
Keikkaa olen jonkin verran heittänyt milloin minkäkin bändin kanssa ja muutaman kerran itse säestämällä. Levyttämisestä mulla ei siis ole minkäänlaista käsitystä.
Miten teen demon?
Minkälaisen demon teen?
Kenelle sen lähetän?
Olen ihan pihalla! Auttakaa mua pliis
Kuinka levyttää oma levy?
8
1532
Vastaukset
- itunes.......
esim. Yksi nuori nainen teki itse säveltämän/sanoittaman akustisen biisin ja laittoi sen myyntiin nettiin,. Tosi-tv ohjelman tuottaja kuuli biisin ja laittoi sen kyseiseen ohjelmaan ja sen jälkeen 600000 amerikkalaista latas sen 0,99 dollarin hintaa, ja levy-yhtiö teki levytyssopimuksen tytön kanssa. Riittää siis 1 hyvä omatekemä biisi ja loppu on hyvää onnea.
- Xenobeat
Levyn äänitys on helppoa. Varaat sopivan studion (Esim. http://muusikoiden.net/linkit/?cat_id=76 ) haluamaksesi ajaksi, ladot rahat tiskiin ja käyt äänittämässä biisit purkkiin. Studiolla osataan auttaa miksausten ja masteroinnin kanssa.
Tee demo, joka kuvaa omaa tatsiasi ja tyyliäsi. Et maininnut oletko laulaja, soittaja vai laulaja-soittaja. Yleensä kannattaa samalla vaivalla äänittää 2-3 erilaista biisiä.
Sitten kun kädessäsi on valmis masteri, voit vaikka ladata biisit nettiin ja mainostaa niitä eri puolilla internettiä. Voit myös latoa lisää rahaa tiskiin ja teettää parisataa omaa CD:tä, joita tyrkytät musaliikkeisiin myyntiin ja jaat eri paikkoihin.
Easy as that. - vaiettäcdlevylol
Ilmaisella Audacity ohjelmalla ja 60€ USB-mikrofonilla teet jo musiikkia. Jos laulu onnistuu, niin netistä karaoke kappale Audacityyn ja lauluosuudet päälle.
Audacityllä luot MP3 musiikkibiisin. Sen voi lähettää maailman joka kolkkaan.
Unohda cd levyt ym höpinät. Nyt eletään 2014......, ei 90-lukua. - ulkomailla
Musiikin jakelu (tarvii englanninkielen osaamista)
https://spinnup.com - muistakaa ISRC koodi
Kun laitatte nettiin myyntiin omia m-kappaleita esim iTune niin ISRC-tallennekoodia tarvitaan masterointivaiheessa (alan asiantuntiat tietää miten) ja joka yksilöi artistin/tuottajan kyseiseen musiikkiin ja näin tekijänoikeuden ohjautuvat oikeaan osoitteeseen, eli sinulle. Jos ISRC koodi puuttuu (mp3) musiikistasi niin kuka tahansa voi omia biisisi ja laittaa oman ISRC-koodin omistamaasti biisiin ja rahat ohjautuvat väärään osoitteeseen, sekä kunnia sanoista/sävellyksestä ym....
- SpinUdenrgroundRecords
ISRC-koodit tullee kyllä omakustanteen hintaan mukaan mm. Record Union -palvelun kautta:
https://www.recordunion.com/
Eli ei tarvitse ostaa omaa ISRC-koodin tunnistetta täältä:
http://www.ifpi.fi/
- Elastikainen
Mulla on aika sama ongelma. Oon 14v tyttö, soitan pianoo ja tykkään laulaa. Mut haluisin tehä levyn yhelle tietylle julkkikselle synttärilahjaksi..
- SpinUdenrgroundRecords
https://www.recordunion.com/
Record Unionin kautta pientä vuosimaksua vastaan saat tehtyä levyn haluamiisi onlineportaaleihin myyntiin.
Fyysisten levyjen painatus on taas niin kallista, että niitä ei kannata omakustanteena tehdä jos ei ole varma, että saa kaikki esim. 300 kpl myyntyä mikä yleensä on mm. 12" Vinyylin minimipainatusmäärä ja CD:tä taas minissä painetaan 100 kpl.
Sitäpaitsi fyysisten levyjen painatukseen tarvitsee luvan NCB:tä.
http://www.ncb.dk/fi/
Digitaaliseen jakeluun ei tarvise mitään lupia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömän työnhakijan pääasiallinen tehtävä on työnhaku
Ja uusi työnhaun malli korostaa sitä. ”Tavoitteena on nopea työllistyminen”, sanoo TE-toimiston johtaja. Ja tässä hän aivan oikeassa, koska työttömyys3933031Stefan Thermanin käräjät on 16/6. On jännät ajat miehellä edessään.
Neljä syytettä on nyt edessä, laittomasta uhkailusta liikenneturvallisuuden vaarantamisesta törkeästä kotirauhan rikkomisesta ja ampuma-aserikoksesta861737Mitä kummaa tapahtui, että Suomalaiset yhtäkkiä Natoon haluaisivat?
Ulkomailla ihmetellään, "mikä teihin rauhanomaisiin suomalaisiin oikein meni kun, yht'äkkiä sotahulluiksi muutuitte"? Erittäin hyvä kysymys joka pitäi7081665No niin.. nyt ihan vakavasti..
Haluisitko mies nähdä ja jutella ihan oikeasti? Kun mä haluisin.. voisitko antaa jonkun vihjeen. Tiedän että oot täällä, mut en tiedä että miksi sä tä841133Ajatus on nähdessä
Jutella ja sopia ajankanssa keskustelu edes kerran, selkiyttäisi asioita. Vain kasvotusten, vain sinulle. Katoamalla päätät toisin, oletko ihan varma52836- 46807
Pääsikö Martti
Esittelemään velaka mersua ja hyyryä hienostoalueella lippisjonnelle🤗😜😎90704Noniin tänään on ensimmäinen päivä
Jolloin aion keskittyä muuhun ja ajatella vähemmän sinua! Ei tosin alkanut kovin vahvasti. 😅 Pakko nyt vaan irrottaa ja unohtaa. Toivoa on vasta sitt45675