Millainen on hyvä laulunopettaja?

Ylläs

Kysymys tuli ylhäällä, en siis etsi itse laulunopettajaa, vaan haluaisin juurikin Sinun mielipiteesi, kokemuksesi ja kommenttisi siitä, millainen on ollut sinun mielestäsi hyvä laulunopettaja.
Ja tietenkin päin vastoin, jos on jotain kommenttia. Rakentavassa hengessä, muiden mielipiteitä kunnioittaen, ei mainoksia eikä haukkuja nimillä/tunnistettavasti, kiitos.

Jos itsestäsi voit tai haluat kertoa, niin olisi mukava tietää ikä, kauanko olet laulanut tai jos vasta harkitset laulutuntien aloittamista, millaista opettajaa etsit, oletko nainen vai mies, ja myös jos olet käynyt mies- tai naislaulunopettajalla, onko eroja/yhtäläisyyksiä/toiminut sinulle.

4

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vasta-alkaja

      Olen vain alkeita opetellut (ehkä yhteensä parikymmentä ryhmäoppimiskertaa takana), joten hankala kysymys. Itse haluan samaa sukupuolta edustavan opettajan, etenkin kun en mataliin ääniin pääse, äänialani on kapeahko ja laajenee ilmeisesti hitaasti ylöspäin. Opettajassa on tärkeintä, että 1) löytyy yhteinen kieli (tajuan, mitä opettaja ajaa ohjeillaan takaa), 2) opettaja ei pakota minua sellaiseen, mitä en millään hyväksy (haluan valita itse omat kappaleeni tietyissä rajoissa ja haluan myös mahdollisuuden kappaleen transponointiin), 3) vaikka edistystä ei tapahtuisikaan, niin ko. opettajan ohjauksessa ääneni ei saa ainakaan heiketä (eli oletan takapakin olevan merkki siitä, että opettaja johtaa minua jotenkin "väärille raiteille").

      Tässä vaiheessa olen osallistunut ja taas tammikuussa menen ryhmätunneille, joilla muut seuraavat ja jokaisella on oma lauluhetkensä. Järjestelmä on hyvä, sillä muidenkin seuraamisesta voi oppia. Ja samalla voi myös kriittisesti arvioida opettajan opetustapaa ja -taitoja ollessaan itse katseluvuorossa.

      • Ylläs

        Kiva, että olet viihtynyt ryhmätunneilla! Ja että kommentoit.

        Tuosta kappaleiden valinnasta, semmoista, että mietin sitä, miten se sitten on sinun mielestäsi, että jos et osaakaan valita itsellesi kappaleita, mitkä kehittävät sinua? Jos joku kappale, mitä opettaja ehdottaisi, olisi tosi hyvä tekniselle kehityksellesi, mutta ei varsinaisesti kappale, mistä ainakaan ensi alkuun olisit kiinnostunut, voisitko laulaa kappaletta vain kehittyäksesi?
        Mikä olisi joku mitä et millään hyväksy, siis olisiko se väärä tyylilaji tai korkeus (kun mainitset transponoinnin)?


      • Ammattitaito ja
        Ylläs kirjoitti:

        Kiva, että olet viihtynyt ryhmätunneilla! Ja että kommentoit.

        Tuosta kappaleiden valinnasta, semmoista, että mietin sitä, miten se sitten on sinun mielestäsi, että jos et osaakaan valita itsellesi kappaleita, mitkä kehittävät sinua? Jos joku kappale, mitä opettaja ehdottaisi, olisi tosi hyvä tekniselle kehityksellesi, mutta ei varsinaisesti kappale, mistä ainakaan ensi alkuun olisit kiinnostunut, voisitko laulaa kappaletta vain kehittyäksesi?
        Mikä olisi joku mitä et millään hyväksy, siis olisiko se väärä tyylilaji tai korkeus (kun mainitset transponoinnin)?

        viitseliäisyys.

        Hyvä ope voi antaa parikin hyvin erityyppistä lauluvaihtoehtoa, jossa pääpaino on kuitenkin jossakin tietyssä teknisessä haasteessa.

        Laulunopiskelijan taas kannattaa kehityksensä kannalta kokeilla reippaasti eri kieliä, eri tempoisia kappaleita, eri tunnelmaisia lauluja. Ja kuten Ylläs kirjoittikin, joskus joku laulu miellyttää vasta kun sitä on kotona uudelleen kuunnellut ja kokeillut. Biisejä voi ja kannattaa myös sovittaa omannäköisiksi.


    • Luovajakannustava

      Keksii just mulle hyviä harjotuksia (jopa just niistä biiseistä, joita sillä tunnilla laulan) ja osaa säestää hyvin että pääsee tekemään musiikkia eikä vaan sitä laulutekniikkaa. On hauska ja lämminhenkinen, auttaa saamaan keikkoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4353
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      1996
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      61
      1657
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1353
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1337
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      959
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      913
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      889
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      696
    Aihe