Kysymys tuli ylhäällä, en siis etsi itse laulunopettajaa, vaan haluaisin juurikin Sinun mielipiteesi, kokemuksesi ja kommenttisi siitä, millainen on ollut sinun mielestäsi hyvä laulunopettaja.
Ja tietenkin päin vastoin, jos on jotain kommenttia. Rakentavassa hengessä, muiden mielipiteitä kunnioittaen, ei mainoksia eikä haukkuja nimillä/tunnistettavasti, kiitos.
Jos itsestäsi voit tai haluat kertoa, niin olisi mukava tietää ikä, kauanko olet laulanut tai jos vasta harkitset laulutuntien aloittamista, millaista opettajaa etsit, oletko nainen vai mies, ja myös jos olet käynyt mies- tai naislaulunopettajalla, onko eroja/yhtäläisyyksiä/toiminut sinulle.
Millainen on hyvä laulunopettaja?
4
346
Vastaukset 4
- Vasta-alkaja
Olen vain alkeita opetellut (ehkä yhteensä parikymmentä ryhmäoppimiskertaa takana), joten hankala kysymys. Itse haluan samaa sukupuolta edustavan opettajan, etenkin kun en mataliin ääniin pääse, äänialani on kapeahko ja laajenee ilmeisesti hitaasti ylöspäin. Opettajassa on tärkeintä, että 1) löytyy yhteinen kieli (tajuan, mitä opettaja ajaa ohjeillaan takaa), 2) opettaja ei pakota minua sellaiseen, mitä en millään hyväksy (haluan valita itse omat kappaleeni tietyissä rajoissa ja haluan myös mahdollisuuden kappaleen transponointiin), 3) vaikka edistystä ei tapahtuisikaan, niin ko. opettajan ohjauksessa ääneni ei saa ainakaan heiketä (eli oletan takapakin olevan merkki siitä, että opettaja johtaa minua jotenkin "väärille raiteille").
Tässä vaiheessa olen osallistunut ja taas tammikuussa menen ryhmätunneille, joilla muut seuraavat ja jokaisella on oma lauluhetkensä. Järjestelmä on hyvä, sillä muidenkin seuraamisesta voi oppia. Ja samalla voi myös kriittisesti arvioida opettajan opetustapaa ja -taitoja ollessaan itse katseluvuorossa.- Ylläs
Kiva, että olet viihtynyt ryhmätunneilla! Ja että kommentoit.
Tuosta kappaleiden valinnasta, semmoista, että mietin sitä, miten se sitten on sinun mielestäsi, että jos et osaakaan valita itsellesi kappaleita, mitkä kehittävät sinua? Jos joku kappale, mitä opettaja ehdottaisi, olisi tosi hyvä tekniselle kehityksellesi, mutta ei varsinaisesti kappale, mistä ainakaan ensi alkuun olisit kiinnostunut, voisitko laulaa kappaletta vain kehittyäksesi?
Mikä olisi joku mitä et millään hyväksy, siis olisiko se väärä tyylilaji tai korkeus (kun mainitset transponoinnin)? - Ammattitaito ja
Ylläs kirjoitti:
Kiva, että olet viihtynyt ryhmätunneilla! Ja että kommentoit.
Tuosta kappaleiden valinnasta, semmoista, että mietin sitä, miten se sitten on sinun mielestäsi, että jos et osaakaan valita itsellesi kappaleita, mitkä kehittävät sinua? Jos joku kappale, mitä opettaja ehdottaisi, olisi tosi hyvä tekniselle kehityksellesi, mutta ei varsinaisesti kappale, mistä ainakaan ensi alkuun olisit kiinnostunut, voisitko laulaa kappaletta vain kehittyäksesi?
Mikä olisi joku mitä et millään hyväksy, siis olisiko se väärä tyylilaji tai korkeus (kun mainitset transponoinnin)?viitseliäisyys.
Hyvä ope voi antaa parikin hyvin erityyppistä lauluvaihtoehtoa, jossa pääpaino on kuitenkin jossakin tietyssä teknisessä haasteessa.
Laulunopiskelijan taas kannattaa kehityksensä kannalta kokeilla reippaasti eri kieliä, eri tempoisia kappaleita, eri tunnelmaisia lauluja. Ja kuten Ylläs kirjoittikin, joskus joku laulu miellyttää vasta kun sitä on kotona uudelleen kuunnellut ja kokeillut. Biisejä voi ja kannattaa myös sovittaa omannäköisiksi.
- Luovajakannustava
Keksii just mulle hyviä harjotuksia (jopa just niistä biiseistä, joita sillä tunnilla laulan) ja osaa säestää hyvin että pääsee tekemään musiikkia eikä vaan sitä laulutekniikkaa. On hauska ja lämminhenkinen, auttaa saamaan keikkoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131403
- 45921
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r133704- 70676
- 67626
- 53607
- 55565
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.115525Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20500Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e101485Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32478- 34477
- 55468
- 5468
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118466Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 49447
- 52413
- 42410