En saa tehtyä mitään kun mies on kotona

laiskuus tarttuu

Tulen aina helkutin laiskaksi kun mies on kotona. Ei vaan jaksa eikä huvita tehdä mitään kotitöitä. Hoidamme imuroinnin, ruoanlaiton, tiskit ja pyykit puoliksi, mutta muuten mieheltäni puuttuu oma-aloitteisuus täysin muihin kotitöihin. Kaipa se miehen laiskuus tarttuu minuunkin.

Kun asuin vielä yksin, kotini oli aina tiptop, siivosin sotkut sitä mukaa kun sitä tuli. Nyt olen aina ahdistunut nykyisen kotimme sotkusta ja likaisuudesta. Käännän vain katseeni pois, päätän siivota joskus myöhemmin, ja työnnän asian pois mielestä.

Kun mies on poissa ja minä yksin kotona, energiaa ja motivaatiota siivoamiseen löytyy. Ärsyttää vaan siivoilla toisen sotkuja. Joskus pyydän miestäni esim. pyyhkimään omat murusensa pöydältä, ja se on toiminut vähän aikaa, mutta sitten se taas jää häneltä unohduksiin. Kerran sovimme että putsaamme lieden aina käytön jälkeen, vähän aikaa toimi, nyttemmin sopimus on taas kuin sitä ei olisi tehtykään.

1

524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pienet on ongelmat

      Yksin asuminen onkin täysin eri asia kuin kodin jakaminen toisen ihmisen kanssa.
      Toisaalta, yhteen muuttamisen yhteydessä elämään tulee yleensä paljon muuta ajateltavaakin, kuin vain kodin pitäminen "tip top" siistinä.
      Ehkä siis onkin kyse vain sopeutumisvaikeuksista uuteen elämäntilanteeseen. Vanhat rutiinit tulisi muuttaa tai soveltaa uuteen tilanteeseen ja ottaa käyttöön myös suurpiirteisyys, jota ei ehkä tullut käytettyä yksin eläessä.
      Kyllä sitä saa päänvaivaa vaikka mistä, kun hiuksia tarpeeksi halkoo....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      84
      5870
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3507
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      157
      2023
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      227
      1959
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      174
      1721
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1475
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1011
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      67
      991
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      980
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      917
    Aihe