Suomessa suurtyöttömyys! Missä uutiset? Miksi kukaan ei huuda? Kokkareissa vaan pyöritään ja lohiterriiniä maistellaan. Miksi?
Suomessa erittäin vaikeaa työllistyä tällä hetkellä
Ennustus
27547
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Katso uutisia ja kuuntele politikkoja, niin tiedät että;
Hallitus ja isot hallinto- puolueet haluaa lisätä työvoiman tajontaa !
- siis se ongelma on työvoimapula - edelleen !!
Töitä on, jos vain tekemisen halua löytyy! Kyse on omasta asenteesta ja viitseliäisyydestä, ei kukaan tule hakemaan sinua töihin kotoa!
Työttömyyskorvaus on vastikkeellista, jos työtön ei ota vastaan tarjottua työtä tai koulutusta, niin työtön ei saa työttömyyskorvausta.
Ja koskahan sitä työtä tarjotaan?
Voisi vaikka kursailla ja kieltäytyä eka tarjouksesta! Niinhän ennen muorit kielsi ensin kahvinkeiton, koska se oli jotenkin huonotapaista sanoa kyllä kiitos!
Ei ole eikä tule. Töitä ei enää tarjota vaan työtön etsii tai on etsivinään ihan itse oman alan ja työkokemusta vastaavaa työtä. Ei ole enää pelkoa karenssista kun homma on omissa käsissä.
jokainen voi itselleen järjestellä millaiset pidot tahansa.Työtön tässä olen minnäi mutta hirvipaistia, nimenomaan paistia,on kyllin monta kiloa jotta syödä voi milloin haluttaa, eikä lopu ennen ensi syksyä, karpaloita on ja kanttarelleja, lohta, oikeaa merilohta on, konjakkia kaappi täysi....mitä pitää valittaa jotta joku jotain sellaista syö mitä ei itsellä.... hankkikaa samanlaista tai parempaa, mistä kukin tykkää... ei se valittamalla ainakaan parane.
Töitä on, mehän olemme EU:ssa jossa on työvoiman vapaa liikkuvuus ja ei työttömyyttä tunneta
niinpä, sitä voi menna epsanjaan tiskaamaan vähän halvemmalla kuin paikalliset,,, niinhän nää kaikki virulaiset ym tekee täällä... vuoroin vieraissa.
Isot päälliköt /poliitikot pitäisi pudottaa lasitorneistaan alas normi-ihmisten joukkoon näkemään mikä on todellinen tilanne! Esimerkiksi porukka joka ei käy äänestämässä kusee vaan omaan saappaaseensa, koska hyväosaiset käyvät äänestämässä AINA ja he äänestävät niitä jotka ajavat HEIDÄN asioitaan (kokoomus, keskusta). Kokoomus on vallassa koska HYVÄOSAISET ovat heidät sinne äänestäneet, ei heitä tosissaan kiinnosta työläiset vaan halpa työvoima, jolla voidaan polkea minimipalkkoja. Äänestämättä jättäminen parantaa AINA hyväosaisten asioita.
Isojen päälliköiden öky palkkoihin pitäisi puuttua (kuntapäälliköillä yli 120ke/vuosi edut) nuo pitäisi puolittaa ja palkata ylijäämällä lisää opettajia ja lääkäreitä kuntaan. Kuntalaisten pitäisi päättää kohtuullisesta palkkatasosta ei niin että pomot itse nostavat omaa palkkaansa vailla vastiketta.
Kiakkoviaraat hakkamaan vähän lasitorneja.
Mikään ei ole niin helppoa kuin työn saanti tällä hetkellä. Jos töitä ei saa, niin se tarkoittaa vain kahta asiaa:
- ammattitaito OLEMATON
- mielenterveys, alkoholi ym. ongelma
Jos ammattitaito on kohdallaan, töitä löytää HETI.
Kerro se niille sadoille tuhansille akateemisillekkin, jotka on potkittu ulos yt-neuvottelujen seurauksena.
Monilla takana vuosien vankka työkokemus ja uutta työpaikkaa ei vaan saa, vaikka kuinka lähettelee hakemuksia.
Kaikkihan on heistäkin niitä luusereita, juoppoja ja hulluja?
Herää sinäkin ystävä todelliseen elämään vuonna 2013.
Eikös akateeminen ole synonyymi ihmiselle, joka käy yliopiston vain päästäkseen mukaan riehakkaaseen viinan- ja seksinkatkuiseen opiskelijabile-elämään? Opinnoista ei sitten jääkään päähän yhtään mitään, gradut sun muut lopputyöt tehdään copy-paste -menetelmällä ja varsinainen työn teko jää pelkäksi hämäräksi käsitteeksi. Töihin mennään pääasiassa suhteilla ja töissä ei juuri muuta tehdäkään kuin nostetaan korkeaa palkkaa tekemättä mitään tuottavaa.
Tällaiset joutaakin lentää kortistoon ja pysyä siellä.
Olen aina saanut helposti töitä, mutta en tällä hetkellä.
Haastatteluissa sanotaan, että minulla on hyvä ja monipuolinen työkokemus, siis missä vika ? Pääsen siis haastatteluihin, mutta siihen se jää. Ei ole yllämainittuja ongelmia, mutta ikää kyllä on 46 mittarissa. Tosin, haastatteluihin on kutsuttu.
Olen akateemisesti koulutettu ja hyvässä kunnossa.
No, haastatteluihin minunkin työnhakuni törmää eli joku on parempi t mukavampi haastateltava kuin minä! Tai sitt vaan nätimpi katseltava kuin minä..
Työkokemusta on liki 30 vuotta ja ikää yli 50v.
Haastatteluun pääsy on sinänsä jo pieni lottovoitto. Itse en onnistunut edes haastatteluun pääsemään. Tosin töitä sain sitten oman verkostoni kautta. Avoimia paikkoja ei kannata nykypäivänä hakea, ellei ole jotain kontaktia kulissien taakse.
etkö sä pässi tajua että ihmisillä on TASOEROT älykkyydessä ja kyvyissä' !!
EI kaikki pääse yliopistoon eivätkä kaikki ratko laajan matematiikan tehtäviä.
Toiset on MYÖS sitkeempiä treenaamaan urheilua,on pitkäjänteisempiä ja muutenkin parmepia ihmisiä.
Jaksavat ponnistella vastoinkäymisistä huolimatta,ja punnertavat huipulle. Mikä esimerkiksi sun cooperin tulos on ?????
Sittne kun on ansioita ja meriittiä, sitten on varaakin valita kunnon työpaikka.....
ei sinne yliopistoon jokajamppa pääse, tuskin sinäkään ikinä..
homppeli :D
Coopperin tulos oli 12 minuuttia, niin kuin niilläkin jotka ravasivat yli 3 kilometriä. Viisas pääsee vähemmälläkin.
Ja minulla se törmää jo siihen että ei pääse edes haastatteluun. Takana yksi ainut haastattelu vuosien hakemisesta. Ilmeisesti työkokemusta liikaa ??
Mitä? Tarvitsiskos tässä vielä hyvät haukiverkot ostaa? wtf. :I
Hyvä ja monipuolinen työkokemus = Olet aivan liian vanha
onn nin vaikeaa töllistyä
Kiinalaiset on tällä hetkellä säätämiensä tullien/rahan vaihdon haittojen takia hyvää vauhtia toimittamassa itseään pois markkinoilta. Ans kattoo ny..
jotkuu saa kenkää ja jotkuu saa uusia töitä.... ei kaikki kenkää saaneet työttömiä ole... miksi luulette niin.
Juuri näin, työpaikan vaihto virkistää.
Mikael Jugnerin sanoin: 99.92 prosenttia ajattelusta suoritetaan ulkomailla.. Ei täällä mitään sinänsä tarvi tehdä, varsinkaan, jos jotain pitäisi ajatella töissä.