-97 poika ois kiinnostunu au pair elämästä

97 halukas au pairiksi

Hei! Olen vuonna 1997 syntynyt poika, joka olisi kiinnostunut lähtemään au pairiksi mieluiten keski-Eurooppaan, vaikka kyllä muutkin maat käyvät kuten USA. Tykkään urheilusta, laulamisesta, leipomisesta ja ruoanlaitosta. olen ollut lasten kanssa paljon, sillä sisaruksillani on lapsia yhteensä yhdeksän, jotka sijoittuvat ikähaitarille 0,5-6v. Jos sinulla on tarjota minulle perhettä, ota yhteyttä: [email protected]

6

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juupsis

      Ikäraja on kyllä yleensä 18-vuotiaasta ylöspäin...

    • entinen au pair

      Tosiaan ikäraja on 18 varsinkin, jos USA:han haluat. Ja Jenkkeihin et edes saa lähteä au pairiksi, muuten kuin järjestön kautta. Hakuprosessi on aina iso homma. Sulla pitää olla ajokortti, väh. 3 suosittelijaa (ei perhe/sukulaiset), kirje host perheelle ym ym ym.
      Jos kuitenkin vielä 18-vuotiaana haluat lähteä niin tässä pari au pair järjestöä:

      http://www.asse.fi/aupair-ohjelmat
      http://www.culturalcare.fi/

      Euroopan maihin voit lähteä ilman järjestöä, mutta silloin sinun täytyy hoitaa kaikki itse; lennot, vakuutus, kunnollinen ja selvä sopimus perheen kanssa jne. On mahdollista, että tälla tavoin voit päästä au pairiksi jo ennen kuin olet 18.
      Kuitenkin, ilman järjestöä lähteminen on aina oma riskinsä siinä mielessä, että perhe, johon olet yhteydessä, ei ole "tarkistettu" ja he voivat puhua sinulle ummet ja lammet, mutta todellisuus on aivan muuta.

      Tässä mielestäni kaksi toimivinta ja luotettavinta sivustoa perheen etsintään:

      http://www.kangarooaupair.com/en
      http://www.aupair-world.net/

      Lue myös entisten ja nykyisten au pairien blogeja (google haku), jotta saat oikean käsityksen työstä, ennen kuin lähdet. Au pairin elämä ei aina ole yhtä ruusuilla tanssimista, kokemuksella kerron.

      Onnea kuitenkin matkaan, jos lähdet!

    • nea1

      Moikka! Usahan jos haluat iin tosiaan 18 ikäraja, mutta hakuprosessi ei ole niin suuri ja hankala uin annetaan ymmärtää. Kyllä he tarvitsevat kaikenlaista, mutta niistä selvii kyllä helposti ja he auttavat. Heillä on yleensä lista jotka pitää hoitaa ja siitä sitten vaan tilailemaan ja scannailemaan todistuksia, passikopioita jne.. Usassa on palkkakin yleensä noin 500e / kk, mutta siellä täytyy olla min 12k.

      Eurooppaan jos lähdet niin palkka voi olla 150e-300e / kk. Itse oli saksassa ja sain 300e kuntaas kaverini teki tuplasti enemmän hommia ja sai 150e/kk. Minulla oli kylläin suomalainen host öiti perheessä.

      Nyt on paljon haettu perheisiin aupairiksi, jossa on toinen parent suomalainen. Tälläistä suosittelen, mikäli pelottaa mennä uuteen paikkaan ja muutenkin koko kokemus.

    • ida1980

      Ei kai ne nyt sentään poikia ot au paireiksi? Jotain valoja päälle hei!

    • yojanedoe

      Pojat hyväksytää auppareiksi ihan yhtä hyvin. Au pairilla pitää kuitenkin olla 18v ikää, ajokortti ja tarpeeksi kokemusta hommista.
      Blogiini tulee lisätietoja koko prosessista, olen lähdössä au pairiksi syksyllä :) koko prosessi on vasta lähtenyt rullaamaan. Cultural Caren kautta olen lähdössä, ja vaikuttanut moitteettomalta tähän asti!
      http://janesweetescape.blogspot.fi/

    • ...

      ida1980: Kerro yksikin hyvä syy miksi poika ei voisi lähteä au pairiksi. Omana au pair vuonna tutustuin kahteen poika au pairiin ja hyviä au paireja olivatkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      181
      2556
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      189
      2098
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      177
      1955
    4. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      122
      1761
    5. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      161
      1706
    6. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      31
      1655
    7. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      179
      1265
    8. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      72
      1237
    9. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      171
      1225
    10. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      80
      1171
    Aihe