-97 poika ois kiinnostunu au pair elämästä

97 halukas au pairiksi

Hei! Olen vuonna 1997 syntynyt poika, joka olisi kiinnostunut lähtemään au pairiksi mieluiten keski-Eurooppaan, vaikka kyllä muutkin maat käyvät kuten USA. Tykkään urheilusta, laulamisesta, leipomisesta ja ruoanlaitosta. olen ollut lasten kanssa paljon, sillä sisaruksillani on lapsia yhteensä yhdeksän, jotka sijoittuvat ikähaitarille 0,5-6v. Jos sinulla on tarjota minulle perhettä, ota yhteyttä: [email protected]

6

492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juupsis

      Ikäraja on kyllä yleensä 18-vuotiaasta ylöspäin...

    • entinen au pair

      Tosiaan ikäraja on 18 varsinkin, jos USA:han haluat. Ja Jenkkeihin et edes saa lähteä au pairiksi, muuten kuin järjestön kautta. Hakuprosessi on aina iso homma. Sulla pitää olla ajokortti, väh. 3 suosittelijaa (ei perhe/sukulaiset), kirje host perheelle ym ym ym.
      Jos kuitenkin vielä 18-vuotiaana haluat lähteä niin tässä pari au pair järjestöä:

      http://www.asse.fi/aupair-ohjelmat
      http://www.culturalcare.fi/

      Euroopan maihin voit lähteä ilman järjestöä, mutta silloin sinun täytyy hoitaa kaikki itse; lennot, vakuutus, kunnollinen ja selvä sopimus perheen kanssa jne. On mahdollista, että tälla tavoin voit päästä au pairiksi jo ennen kuin olet 18.
      Kuitenkin, ilman järjestöä lähteminen on aina oma riskinsä siinä mielessä, että perhe, johon olet yhteydessä, ei ole "tarkistettu" ja he voivat puhua sinulle ummet ja lammet, mutta todellisuus on aivan muuta.

      Tässä mielestäni kaksi toimivinta ja luotettavinta sivustoa perheen etsintään:

      http://www.kangarooaupair.com/en
      http://www.aupair-world.net/

      Lue myös entisten ja nykyisten au pairien blogeja (google haku), jotta saat oikean käsityksen työstä, ennen kuin lähdet. Au pairin elämä ei aina ole yhtä ruusuilla tanssimista, kokemuksella kerron.

      Onnea kuitenkin matkaan, jos lähdet!

    • nea1

      Moikka! Usahan jos haluat iin tosiaan 18 ikäraja, mutta hakuprosessi ei ole niin suuri ja hankala uin annetaan ymmärtää. Kyllä he tarvitsevat kaikenlaista, mutta niistä selvii kyllä helposti ja he auttavat. Heillä on yleensä lista jotka pitää hoitaa ja siitä sitten vaan tilailemaan ja scannailemaan todistuksia, passikopioita jne.. Usassa on palkkakin yleensä noin 500e / kk, mutta siellä täytyy olla min 12k.

      Eurooppaan jos lähdet niin palkka voi olla 150e-300e / kk. Itse oli saksassa ja sain 300e kuntaas kaverini teki tuplasti enemmän hommia ja sai 150e/kk. Minulla oli kylläin suomalainen host öiti perheessä.

      Nyt on paljon haettu perheisiin aupairiksi, jossa on toinen parent suomalainen. Tälläistä suosittelen, mikäli pelottaa mennä uuteen paikkaan ja muutenkin koko kokemus.

    • ida1980

      Ei kai ne nyt sentään poikia ot au paireiksi? Jotain valoja päälle hei!

    • yojanedoe

      Pojat hyväksytää auppareiksi ihan yhtä hyvin. Au pairilla pitää kuitenkin olla 18v ikää, ajokortti ja tarpeeksi kokemusta hommista.
      Blogiini tulee lisätietoja koko prosessista, olen lähdössä au pairiksi syksyllä :) koko prosessi on vasta lähtenyt rullaamaan. Cultural Caren kautta olen lähdössä, ja vaikuttanut moitteettomalta tähän asti!
      http://janesweetescape.blogspot.fi/

    • ...

      ida1980: Kerro yksikin hyvä syy miksi poika ei voisi lähteä au pairiksi. Omana au pair vuonna tutustuin kahteen poika au pairiin ja hyviä au paireja olivatkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      370
      2302
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      59
      1787
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      155
      1389
    4. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1368
    5. 154
      1345
    6. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1182
    7. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1181
    8. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      85
      1122
    9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1077
    10. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      1032
    Aihe