Kreationisti tällä kertaa kiristäjänä

"Rikollisjengin jäsenenä esiintynyt saarnamies uhkaili ja kiristi perheitä tekstiviesteillä ja nimettömillä kirjeillä."

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013121117820509_uu.shtml

Toisaalta uskonlahkot muistuttavat sen verran rikollisjengejä jo valmiiksi, että hyppäys uuteen rooliin ei varmaan ollut vaikea.

Mitäpä tuosta. Äijähän uskoo Luomiseen, saa syntinsä anteeksi ja riekkuu aikanaan Taivaan iloissa.

6

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liperissä 1760-luvulla mellasti kirkkoherra, joka kiristi, uhkaili, hakkasi ja potki seurakuntalaisiaan sekä alaisiaan. Selvisi parista oikeudenistunnosta syyttömänä, mutta lopulta tuomittiin ja kuoli pari vuotta myöhemmin tyrmässä. Ei tietenkään ollut Oikea Kristitty, kuten ei varmaan tuo tyyppikään tuossa uutisessa, joten Lopun Aikoja eletään. Vieläkin.

      • huutonaurua

        Lopunaikoja eletään maailman tappiin asti. Eli todella kauan.


    • Totuudentorvettaja

      Lahkolaisuskovaisuus on portti muuhun rikollisuuteen

      Jos on tottunut saamaan rahaa pelottelemalla ihmisiä (helvetillä), niin tämähän on vain luonnollista jatkumoa sille. Saarnamieshän pelotteli ihmisiä jälleen helvetillä saadakseen heiltä rahaa. Tällä kertaa kyse oli vain maanpäällisestä helvetistä, kun lahkolaiset yleensä pelottelevat vasta kuoleman jälkeisellä vastaavalla.

    • xxxxx Toisaalta uskonlahkot muistuttavat sen verran rikollisjengejä jo valmiiksi, että hyppäys uuteen rooliin ei varmaan ollut vaikea.

      Mitäpä tuosta. Äijähän uskoo Luomiseen, saa syntinsä anteeksi ja riekkuu aikanaan Taivaan iloissa xxxxxxx

      Kaikki muut rikosjengiläiset olivat ilmeisesti sitten evolutionisteja?
      Tämä viittaa siihen, että evoluutioteoria kasvattaa rikollisuutta.

    • Totuudentorvettaja

      On mielenkiintoista seurata, miten kreationistit suhtautuvat uutiseen. Päävaihtoehtoja lienee kaksi. Joko kreationistit väittävät kyseessä olevan uskonnollisen vainon, jossa viaton saarnaaja on joutunut väärinkohdelluksi tai sitten he vetoavat siihen, ettei hän mikään uskovainen edes ollut, vaikka vain päivää ennen uutista olisivat olleet valmiita sokeasti luottamaan häneen.

      • Totuudentorvettaja

        Ilmeisesti he valitsivatkin kolmannen vaihtoehdon, eli vaikenevat asiasta ja yrittävät saada sen unohtumaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      34
      8754
    2. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      37
      4744
    3. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4733
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      198
      3674
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3003
    6. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      42
      2808
    7. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2726
    8. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2443
    9. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      65
      2166
    10. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      171
      2134
    Aihe