Jarruton peräkärry talvella?

Miten käyttäytyy jarruton kevytperäkärry talviliukkailla, kun siinä on ikivanhat (kovettuneet) kesärenkaat?

Pitääkö ajaa todella hitaasti?
159898
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kyllä se perässä tulee siinä missä kesälläkin. Vapaasti pyörivä rengas pitää yleensä hyvin, vaikkei olisi pitoakaan.

Mutkissa kannatta vilkuilla peileihin, jotte tule liiaksi rinnalle. Ei muuten mutta jos sattuu vastaantulijoita olemaan samassa mutkassa samaan aikaan.

Äänestä

Jos et tiedä miten kärry käyttäytyy, on aina viisasta ajaa todella hitaasti.

Äänestä

Tuleeko kuusen haku maalta halvemmaksi kuin torilta ostamalla?

Äänestä
  • Ostokuusilla ei tee mitään. Ovat ensinnäkin liian pieniä ja harvaoksaisia. Pakkasen kiduttama, ylensä suonlaidasta löytyvä, tiheäoksainen ja -neulainen on paremman näköinen joulukäyttöön.

    Äänestä

Ei mitään syytä huoleen kärryn suhteen. Ei se sieltä perästä mihinkään luistelemaan lähde. Ei edes jyrkässä liukkaassa mutkassa. Siinä kun muutenkin täytyy hiljentää, ettei luistele ulos tieltä. Meillä on kolmisenkymmentä vuotta vanha peräkärry. Renkaat siihen on vaihdettu joskus kymmenen vuotta sitten. Silloinkin renkaat haettiin rengasliikkeen hylkyrengaskasasta. Sillä on kesät talvet kuskattu kaikki tarpeellinen, joka on kärryä vaatinut ilman mitään ongelmia.

Äänestä
  • "Siinä kun muutenkin täytyy hiljentää, ettei luistele ulos tieltä."

    Joo, parasta hiljennellä hyvissä ajoin sillä jos hiljentää vasta mutkassa, kärry liiraa sivulle helposti ja jos on kuorma päällä voi vetää autonkin luistoon. Riippuu tietysti vetoauton painosta mutta paras ottaa nopeutta pois ennen mutkaa.

    Äänestä

Ensin ylinopeussakko 80 ylityksestä ja se vie lopuksi ojaan!

Äänestä

Eipä siitä haittaa ole... "turvaväli" autoon on millin luokkaa, eli kun auto jarruttaa, ja kärry tekee törmäyksen koukkuun, ei sitä törmäystä edes huomaa, koska "turvaväli" on niin pieni...

Eli ei ole pahaksi tuo

Äänestä

Jos vetoautossa on talvirenkaat, niin eikös peräkärryssäkin pitäisi olla samanlaiset kitka tai nasta, riippuen vetoauton rengastuksesta?, vai saako tosiaan joulukuun alusta - helmikuun loppuun vetää peräkärryä jossa on kesärenkaat.

Äänestä

"saako tosiaan joulukuun alusta - helmikuun loppuun vetää peräkärryä jossa on kesärenkaat. "

Saa vetää tammikuun alusta joulukuun loppuun. Kyllä nämä asiat on autokoulussa kerrottu.

Äänestä
  • Miten sen nyt ottaa...

    Jos autossa on kitkarenkaat tai peräkärryn massa korkeintaan 750 kiloa, niin kesärenkain varustettua peräkärryä saa vetää.

    Jos autossa taas on nastarenkaat ja peräkärryn massa yli 750 kiloa, pitää kärryssäkin olla nastarekaat. Tämä siis vaikka marraskuussa vetelisi.

    Äänestä

  • old_profile_34673 kirjoitti:

    Miten sen nyt ottaa...

    Jos autossa on kitkarenkaat tai peräkärryn massa korkeintaan 750 kiloa, niin kesärenkain varustettua peräkärryä saa vetää.

    Jos autossa taas on nastarenkaat ja peräkärryn massa yli 750 kiloa, pitää kärryssäkin olla nastarekaat. Tämä siis vaikka marraskuussa vetelisi.

    Ei jarruton perävaunu saa painaa yli 750 kiloa. Keskusteluketjun aiheeseen liittyvissä perävaunutyypeissä saa olla aina kesärenkaat. Vetoauton rengastuksella ei ole mitään merkitystä.

    Äänestä

  • raskas jarruton kirjoitti:

    Ei jarruton perävaunu saa painaa yli 750 kiloa. Keskusteluketjun aiheeseen liittyvissä perävaunutyypeissä saa olla aina kesärenkaat. Vetoauton rengastuksella ei ole mitään merkitystä.

    Rotta yritti taas päteä, mutta hukkaan meni tuokin "heitto".

    Kaupungin metsästä saa hakea kevytperävaunulla vaikka siinä olisi nastarenkaat.
    Siis yöllä tietenkin.

    Äänestä

Ilman kuormaa tai kevyellä kuormalla pyrkii jäällä helposti auton rinnalle esim. risteyksissä ja liikenneympyröissä, niihin tarkkuutta nopeuksiin. Suoralla se tulee yleensä kiltisti perässä.
Nyt puhun jarruttomasta, alle750kg kevytperävaunusta jota ei talvirangaspakko tietenkään koske.

Äänestä

Jarruttomaan perävaunuun saa toki laittaa nastarenkaat, mutta ei ole pakollista.
Jos on alle 750kg painava jarrullinen perävaunu, niin siinä pitää olla nastarenkaat, jos autossa on sellaiset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuusenhakureissu? kirjoitti:

Miten käyttäytyy jarruton kevytperäkärry talviliukkailla, kun siinä on ikivanhat (kovettuneet) kesärenkaat?

Pitääkö ajaa todella hitaasti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu