Vaimoilla ei tee mieli vierasta?

Ollaan koko ajan, vuodesta ja vuosikymmenestä toiseen niin rakastuneita ettei muita miehiä edes katso sillä silmällä? Voiko tämä todellakin olla totta, unissakin on vain oma ihana rakas, maailman komein ja paras mies?
23549
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Vaimo sentään tajuaa, että sillä silmällä katsotaan ainoastaan omaa puolisoa. Tätä voi olla vaikea käsittää, mutta näin se on. Eihän maailman komeimmasta ja parhaimmasta miehestä tarvitse unta nähdä ja uneksia, kun siinä vierellä on eli riittää, kun ojentaa käden ja jostain mukavasti rapsuttaa.

Äänestä
  • Vaikka tulisi vastaan kuinka komea mies tahansa niin se ei herätä teissä minkäänlaisia tunteita, ei edes ajatusta että "ompas komea" vaan suurinpiirtein haukottelette? Vaikka olisi ollut 20 vuotta kimpassa niin näin se on? Tuo on varmaan sitä todellista rakkautta...

    Äänestä

Varmasti monilla vaimoilla tulee välillä vieras mies mieleen ja heitä saatetaan kaukaa ihailla ja heihin tunnetaan eroottista vetoa. Sellaista tapahtuu vaikka kuinka monille. Mutta viisas vaimo osaa erottaa arkitodellisuuden ja vaaleanpunaiset haavekuvat toisistaan ja ymmärtää, ettei vaihtamalla parane kuin tilapäisesti. Uusi mies voi vähän aikaa olla kiehtova ja ihana, mutta uutuudenviehätys hiipuu aikanaan ja sitten ollaan taas samassa tilanteessa mistä lähdettiin. Viisas vaimo ymmärtää laittaa lastensa turvallisuuden ja oikeuden ehjään perheeseen oman nautinnonhalunsa edelle ja pitää jalat maassa eikä pilaa perhe-elämäänsä hetken hurmion vuoksi. Näitä viisaita vaimoja on enemmän kuin viisaita miehiä. Miehet ovat paljon enemmän heppinsä vietävissä ja saavat sillä paljon pahaa aikaan.

Äänestä

Höpö höpö. Ihminenhän vaimokin on ja samalla tavalla hänellä himot hyrrää kuin vapaillakin naisilla. Tottakai he haaveilee ja näkee unia myös muista miehistä. Kukapa näin ei tekisi? Vaimoilla vaan monesti on järki päässä, eivätkä tee unelmista totta.
Ootko ikinä ollut parisuhteessa, kun epäilet, ettei vaimo haaveile muista kuin omasta miehestään? Vai oliko tuo kakkosen provosointiyritys? Yritys syyllistää vaimoja?

Äänestä

Kieltämättä miehillä on turvallisempaa tuo avioelämä ja naiselle riittää käytännössä yksi mies jos se mies on sen arvoinen. Haaveillaan tietysti se on selvä mutta erotetaan arkitodellisuus ja haavekuvat toisistaan. Haaveilu on yleensä parempaa kuin jossen haaveensa saisi toteutettua. Mielikuva ihanasta naapurin Penasta on parempi kuin se oikea naapurin Pena. Se tiedostetaan. Mutta sitten kun vaimo suuttuu ja loukkaantuu ja pahasti pettyy niin petetyn naisen viha on pahinta maailmassa. Se kosto vaikka pitäisi sen pettäjän siinä vierellä on salakavalampi kuin uskoisikaan. Suosittelen kaikille pettäville nopeaa irtautumista vaimostaan vaikka tämä sanoisi anteeksi antavansa. Käytännössä se ei toteudu niinkuin mies toivoisi.

Äänestä

En ole 25 vuoden aikana haaveillut muista miehistä. Oikeasti. Seksi maistui enkä todellakaan pihdannut. Mutta mieheni ilmeisesti haaveili ja haaveensa toteutti myös oikeassa elämässä. Niinpä annoin sitten mennä itsekin. Ja mitä sitten? Olin tuhlannut elämästäni 25 vuotta miehen kanssa, joka on aivan SURKEA sängyssä. Kannattiko miehen käydä vieraissa? Eipä! Koska muuten en olisi koskaan tajunnut, kuinka surkea oma mieheni oli. Kiitos kulti, että avasit silmäni. En ole koskaan enää sinulle uskollinen.

Äänestä

Olen sitoutunut enkä siten ollenkaan avoin ihastumiselle. En ole koskaan pettänyt, ei olekaan edes huvittanut. Ajatus vieraasta miehestä rakastajana lähinnä etoo. Oma mies ei kunnioittanut uskollisuutta pätkääkään. Tahollaan flirttaili ja petti. Vaihdoin sitten miestä, sillä ihan turha jatkaa puolison kanssa, jonka arvomaailma poikkesikin täysin omastani. Mies ei ollut uskollisuuteni arvoinen.

Äänestä

naiset pettävät yhtä usein kuin miehetkin.

Äänestä
  • --naiset pettävät yhtä usein kuin miehetkin. --

    Näin on, tiedän sen omasta vaimostani, siis kohta ex sellaisesta.
    Rahapussista livahti vieraan miehen kuva lattialle, siinähän se vaimo sitten selitteli kaikenlaista.
    Itse olen luotettava ja arvostan aviolupausta, vaimoni moraali paljastui hieman toisenlaiseksi.

    Äänestä

Heh-heh, onpas täällä siveitä vaimoja, eivät ole edes unissaan olleet kenenkään muun kanssa, joo-joo, uskotaan. Minulla on ollut parikymmentä varmaa avo/avioliitossa ollutta naista viimeisen 10 vuoden aikana. Siihen päälle vielä ne joista en tiedä, joita varmaan on toinen mokoma, joten ei oikein vakuuta nämä naisten siveyden vakuuttelut. Se nyt vaan on niin että kun oikea mies osuu kohdalle ja etenkin jos naisella on viinaa päässä on hame korvissa.

Äänestä
  • Kaikkia ei kaltaisesi tusina-pelimiehet sytytä, eikä kaikilla ole tapana vetää päätä täyteen. Tunnet näköjään vain yhden tyyppisiä naisia, mikä kertoo aika paljon myös sinusta ja niistä piireistä ja paikoista missä liikut.

    Itse olen lähinnä sarjasuhteilija. Vaihdan kumppania, jos suhde ei toimi korjausyrityksistä huolimatta. Lapsettomalta se käy näppärästi. Tosin odotan kaikessa rauhassa uutta rakkauta, siinä välissä vietän onnelista ja eheyttävää aikaa sinkkuna. En vaihda miestä lennossa, sillä en ole läheisriippuvainen. Kahta miestä en edes halua yhtä aikaa, minä haluan omistautua 100% vain yhdelle kerrallaan ja olen silloin 100% uskollinen.

    Äänestä

Ei naiset ole yhtään miehiä parempia. Heidän vain on ollut ja on yhä oltava paljon varovaisempia, kiinnijääminen tiesi ainakin ennen suuria vaikeuksia. Eikä siitä nykyäänkään hyvä heilu, harva mies alkaa huoranaista katsomaan. Voipi lähteä purukalusto suusta ja jos huonosti käy niin henki.

Äänestä

Tapasin oman mieheni yli 10 vuotta sitten, olin tuolloin 28 vuotias.
Se olikin jalat alta samantien ja vuosi tapaamisesta menimme naimisiin, ja onnellisesti naimisissa ollaan vieläkin.

aiemmissa suhteissa myönnän että vilkuilin ympärille ja tunsin vetoa. sortumatta silti pettämään, flirtti oli se mihin sorruin.
Mutta tämän oman mieheni kohdalla en ole tuntenut mitään vetoa mihinkään suuntaan, minusta on jollain
tavoin tullut täysin " sokea". Olen muutaman kerran näiden vuosien aikana toki huomannut jokusen komean
miehen, mutta se on ollut sellasta samanlaista "ihailua" kun näkis kaupassa kauniin hameen tai kivat kengät.
Eli minkäänlaista sen kummempaa mielenkiintoa ei ole ollut, enkä usko että tilanne ihan äkkiseltään muuttuukaan.
olen todella onnekas kun olen rinnalleni löytänyt kulkemaan noinkin upean ihmisen joka mieheni on. Joten hulluhan olisin jos millään tavoin riskeeraisin sitä mitä minulla on, toivon että mies ajattelee samoin, ainakin siltä tähän asti on vaikuttanut.

toki rakkaus on muuttanut vuosien aikana muotoaan, eihän se enää ole sitä hullua ensi huumaa.. mutta siltikkin olen umpirakastunut mieheeni, joka on paras ystäväni ja kumppanini.

Muitten osalta/peuolesta en voi vastata. Mutta näin on minulla asiat. Ei kiinnosta muut sillä silmällä.

Äänestä

Hienoja vastauksia vastuuntuntoisilta ja korkean moraalin omaavilta vaimoilta!

Todettakoon vielä, kun uskottomuuspalstalla ollaan, että miesten ja naisten ero uskottomuusluvuissa ei ole kovin iso (naisista n. 25%, mehistä reilu 30%)

Tähän on sitten helppo jatkaa, että ei meillä vastuuntuntoisilta miehilläkään tee mieli vierasta.

Voin sanoa, että nimimerkkien "rapsutuksiin" ja "Hmmmmmn" sanat kuvaavat myös suurimman osan miehiä ajattelutapaa, mm. minun.

Nämä "höpö-höpö-kyllä-kaikki-naiset-ja-miehet-haluavat-pettää" -kirjoittelijat ovat itse vastuuntunnottomia pettäjiä, ja kuvittelevat kaikkien olevan samanlaisia ja ajattelevan kuin he. Näin vaan ei ole ja siitä kertoo mm. se, että suurin osa ihmisistä (70%) on uskollisia, he eivät ole koskaan pettäneet.

Kun se oma puolisoehdokas on löytynyt, hänen kanssaan on tutustuttu ja perusteellisesti juteltu selväksi arvot ja odotukset, moraalikäsitykset ja seksihalut, yms. ja sitten tehty suuri päätös perustaa perhe ja sitoutua yhteiseen elämään, toinen toistaan rakastaen, kunnioittaen ja tukien, niin se myös menee.
Vastoinkäymisiä tulee, kriisejä tulee, erimielisyyksiä tulee, mutta kun molemmat ovat vastuuntuntoisia ja kypsiä aikuisia, niin niistä selvitään puhumalla ja keskinäinen kunnioitus ja rakkaus säilyy.

Ja tässä olikin kaiken ydin: silloin ei edes tee mieli vierasta, eikä missään tapauksessa ei tulisi mieleenkään tuhota kaikkea sitä hyvää ja loukata sitä kaikkein tärkeintä ihmistä olemalla uskoton. Sellaiseen ei ylimalkaan ole eikä voi tulla mitään tarvetta. Minulla ei ainakaan ole.

Äänestä

Jos kotona on hyvä olla henkisesti ja fyysisesti, niin en epäile hetkeäkään vaimosi sanoja :)

Itse henk.kohtasesti elänyt pääsääntöisesti hyvässä suhteessa, eikä kyllä kertaakaan edes käynyt mielessä että olisikohan ruoho vihreämpää aidan tuolla puolen.

Naiset kyllä katselevat miehiä siinä missä miehetkin naisia, mutta eihän tuo automaattisesti tarkoita sitä että on semmoiset asiat mielessä. Uskon, että vaimosi katsoo ns samalla silmällä millä itsekkin, eli arvostellen esim hiustyyliä taikka kenkiä.

Äänestä

Onpa siveyden sipuli, jos ei ole koskaan käynyt edes mielessä, millainen joku kadulla nähty könsikäs olisi ns. selkä seinää vasten. Eri asia tekeekö asialle jotakin.

Ihan niin kuin "vaimot" olisivat jokin yli-inhimillinen, oma rotunsa. Vastaus kysymykseen: Kyllä tekee, siinä missä miestenkin - riippuen siitä, millä tasolla seksuaalivietti muuten hyrrää, vai onko vaimous muuttanut sitä. Näistäkin kuulee, täälläkin muilla palstoilla ruikutetaan vaimoisa, jotka ovat hukkunneet äitiyteen tai sisustamiseen tai.....

no, ihmiset muuttuvat.

Äänestä
  • Kunnon vaimo näkee uniakin vain miehestään.

    Äänestä

  • Unessakin voi pettää kirjoitti:

    Kunnon vaimo näkee uniakin vain miehestään.

    Tottakai, ihan kuinka vaan :-D

    Äänestä

"Ihan niin kuin "vaimot" olisivat jokin yli-inhimillinen, oma rotunsa."

Ei siinä mikään "jokin yli-inhimillinen" tarvitse olla, miehen eikä naisen, että omaa terveet arvot ja moraalin, ja että keskittyy omaan parisuhteeseensa, kohdistaa huomionsa omaan puolisoonsa.

Sellainen on täysin normaalia, että ei tee mieli vierasta! Ap:n kysymyshän oli: "Vaimoilla ei tee mieli vierasta?

Äänestä
  • Aamukankeus vääristi selkeästi ilmaisua, kun pointti ei näy. "Vaimot" eivät siis mielestäni ole yksi homogeeninen ryhmä t. rotu, joka ajattelee ja toimii keskenään samalla tavoin. Olen kokeillut leskeyttä lukuunottamatta kaikkia siviilisäätyjä, eikä ajatusmaailmani ole niiden myötä muuttunut mihinkään, edes uskottomuuden suhteen. Olen ilmeisesti menettänyt (" " tähänkin) jotakin kollektiivista pähkinöintiä!

    Äänestä

Taidat olla ihan sini-sinisilmäinen.

Paljon reissuhommia ja työmatkassa olevia vaimoja kokenut, pettää ne ja lähes jokaisen kanssa pääsee panemaan, kun vain jaksaa illan immarrella ja kutitella. Usein jo toisen tanssin ja parin drinkin jälkeen mennään, mitä seksikkäämpi vaimo sitä varmempi kaato.

Aina sama tarina, oma mies ei anna tarpeeksi eikä pane kunnolla ikinä eikä osaa arvostaa vaimoa. Vieras osaa ja panee kunnolla koko yön ja vielä aamiaisen jälkeenkin.

Vieras pano sytyttää joka vaimon ja aika usein vielä perään viestitellään ja uusintaa haetaan.

Aviomiehet on todella sinäsilmäisiä. Lähes varmasti vaimot pettää enemmän, sinkkunaisia ei baareista löydy arkisin matkaan, varattuja aina.

Äänestä
  • No mutta armas pelimies, otoksesi on kovin vääristynyt. Kuinka usean vaimoihmisen kuvittelet norkoavan arkena baarissa vieraan perässä? Voin vakuuttaa, että se prosentti on häviävän pieni. Ja ne vaimot, jotka sieltä baarista matkaasi lähtevät, ovat todennäköisesti pettävän miehen vaimoja, jotka vain maksavat kalavelkoja.

    Äänestä

Siis nämä varatut naiset ovat Suomeksi sanottuna jakorasioita, vai miten? Olen itse joutunut aikanaan vaimoni pettämäksi, tai siis nyt jo ex-vaimo, ja voin sanoa, että sinisilmäinen en ollut vähääkään.

Kyllä se vaimo antoi selvät merkit siitä, että oli vieras suhde. Valehteli sen minkä ehti, mutta kun oli kerran kaatokännissä, niin silloin paljastui sivusuhde. Otin välittömästi eron, ja vaimo aneli, ja rukoili etten jättäisi häntä. Sanoin, että ottaa tämän varatun petturin miehekseen, vaan kuinkas kävikään? Varattu pukki ei halunnut olla enää tekemisissä muijani kanssa.

Sitä saa mitä tillaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko näin kirjoitti:

Ollaan koko ajan, vuodesta ja vuosikymmenestä toiseen niin rakastuneita ettei muita miehiä edes katso sillä silmällä? Voiko tämä todellakin olla totta, unissakin on vain oma ihana rakas, maailman komein ja paras mies?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu