että nämä ihmiset ovat lähinnä sinkkumiehiä
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/mielenterveysongelmat-vievat-joka-paiva-viisi-alle-30-vuotiasta-elakkeelle/
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/mielenterveysongelmat-vievat-joka-paiva-viisi-alle-30-vuotiasta-elakkeelle/
Vastaukset 6
Vanhimmat
Harva huolii mt-ongelmaista.
Ja aika moni feikkaa oireensa, päästäkseen eläkkeelle.
Silkaa laiskuuttaan ja koska äiti ei koskaan laittanut niitä mihinkään epämiellyttävään tehtävään. Joten kynnys edes omasta huoneesta ulos voi muodostua waltavaksi.
Sitten ne suuntaa tälle palstalle isottelemaan ja haukkumaan.
Ja ruinaamaan pillua, niinkuin se olisi jokin kansalaisoikeus.
Voihan sitä ruinata, niinhän ne kaikki muutkin etuudet on saatu.
Pillittämällä.
Miten olis jokin selkeä tavoitteellinen suunnitelma?
Edes jotain aiheesta? Ei sitä muuten tiedä miten edes tuolilta noustaan ylös.
eläkkeelle mt-syistä noin vain pääse feikkaamalla. Kyllä siinä on tarkat tutkimukset ennen eläkepäätöstä, varsinkin nuorta ihmistä ei meinata päästää eläkkeelle millään. Ja ensiksi pitää olla vähintään vuosi sairaslomalla kunnes eläkettä edes harkitaan.
Määräaikaiselle eläkkeelle pääsee.
Aika moni tietää miten sellaiseen kierteeseen pääsee.
Hulluilee, laiskotelee ja dokaa.
En todellakaan väitä että ne kaikki olis sellaisia. Mutta juttu on niin, että maailma on muuttunut teidän vanhempien nuoruusvuosista.
Väkiluku kasvaa ja työt vähenee. Ihmsiltä vaaditaan koko ajan kovempia ominaisuuksia jotta pysyisi kilpauilussa mukana.
NIIIIIn - lapselle pitäisi siis antaaa melkolailla erilaiset eväät muin missä vanhempi itse kasvoi.
Ja mitä ne isät ja äidit antaa lapsilleen?
Osa-aika vanhemmuutta ilman selvää suunnitelmää, mitä hlvettiä tässä ollaan tekemässä. Vanhemmat yrittää hoitaa vasurilla oman osansa, mutta niillä ei ole aavistustakaan mitä lapsi tarvitsee ja millaisessa ympäristössä hän elää tai miten hän kokee sen VIIKKO siellä, VIIKKO täällä asumisen.
Kyllä muakin vois vituttaa ja tahtoisin ehkä aikalisää ennenkuin viitsisin hypätä liikkuvaan junaan. Ja millaiset mahdollisuudet siellä "junassa" on? Kun kotona voi katsella pornoa, nostaa tukia, pelata nettipokeria ja asua kotona.
Se että pyysin nuorta itseään tekemään ITSE oman suunnitelmansa, voi olla aika paljon pyydetty, mutta jostainhan pitää aloittaa.
Koulutus ja itsenäistyminen (edes jossain määrin) ovat aika perusasioita. Käytöstavat siihen vielä päälle.
TARVITSET: kynä, 5 paperia. Joissa on otsikot Mitä olen? Mitä tahdon? Miten saan sen? Millä aikataululla? Sitten vielä yhteen syyt ja seuraukset.
Erimerkiksi näin. Niitä on paljon muitakin tapoja tehdä suunnitelma.
Itse en aio jäädä koskaan eläkkeelle kun en saa pimppiä kuitenkaan ikinä.
Toivottavasti kohta päästävät minutkin eläkkeelle. Ensi viikolla haen sairaslomaa ja sen jälkeen haen eläkettä.