Piinaviikot alkavat kakkosille, petturi viettää kotijoulua lasten, vaimon, suvun kanssa riemuiten, riemua vois kestää tammikuun 7. päivään saakka.
Välillä voi tietenkin txtata että ikävä jne.
Mitä se muuttaa, kakkonen on kakkonen ja viettää jouluaan yksin, yh -lapsiensa kanssa, tai vaikkapa oman puolison kanssa haaveillen toisesta.
Onko mitään järkeä roikkua varatussa kun siitä ei kuitenkaan tule mitään, arvokkuus omaan itseensä hiipuu aina enemmän.
Välillä voi tietenkin txtata että ikävä jne.
Mitä se muuttaa, kakkonen on kakkonen ja viettää jouluaan yksin, yh -lapsiensa kanssa, tai vaikkapa oman puolison kanssa haaveillen toisesta.
Onko mitään järkeä roikkua varatussa kun siitä ei kuitenkaan tule mitään, arvokkuus omaan itseensä hiipuu aina enemmän.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Tiedät itsekin ettei tuossa ole kenenkään näkökulmasta mitään tolkkua.
Jos kumpikin on oman puolisonsa kanssa niin suhteen molemmat osapuolet ovat kakkosia ja riutuvat? Onko tää taas jonkun katkeran vaimon lällätys? Entäs jos se oma miehes onkin se riutuva kakkonen, joka viettää joulua perheensä kanssa siitä toisesta haaveillen?
Meinasin itsekin juuri sanoa, että miksi muka vain toinen osapuoli siinä sivusuhteessa kaipaisi toista, eiköhän molemmat kaipaa toisiaan erossa ollessaan.
"Meinasin itsekin juuri sanoa, että miksi muka vain toinen osapuoli siinä sivusuhteessa kaipaisi toista, eiköhän molemmat kaipaa toisiaan erossa ollessaan"
Ei kaipaa. Vain kakkonen riutuu. Katsos kun hän on vain patja sille pettäjälle. Ei pettäjä riudu. Hänellä on kaikki: koti, perhe, vaimo, lapset ja sitten vielä piristyksenä kakkonen, jonka kanssa voi viettää aikaa ilman mitään arjen vastuita. Ja esittää kovaa panomiestä. Tiedän kokemuksesta. Olin pettäjä, kunnes ... no, se on toinen, mutta hyvin opettavainen juttu
Ihan varmasti on paljon niitä peli-/p*nomiehiä, mutta myös heitä, joilla on oikeasti sydän ja tunteita ja empatiakykyä.
On niin helppo laittaa kakkoset siihen "patja-luokkaan", mutta täytyy sanoa, että aika hiton hyvä patja saa olla, että pari kertaa viikossa, lomilla, viikonloppuisin, jopa jouluna, mies ajaa neljäsataa kilometriä edestakaisin!
Jos siellä kotona olisi asiat hyvin ja mies sitä vaimoaan rakastaisi, niin ei kävisi muut edes mielessä.
"Ihan varmasti on paljon niitä peli-/p*nomiehiä, mutta myös heitä, joilla on oikeasti sydän ja tunteita ja empatiakykyä. "
Pettäjällä ei ole empatiakykyä. Jos olisi, niin hän ei pettäisi.
Vain kylmä paska tekee toiselle ihmiselle niin törkeän loukkaavan ja satuttavan teon, että pettää hänen luottamuksensa.
Parisuhde on (terveille ihmisille) kaikkein läheisin ja luottamuksellisin tasa-arvoinen liitto. Missään muussa suhteessa, liitossa tai sopimuksessa ei ole sisäänrakennettuna ja sanoin kuvattuna suurempaa ja syvempää luottamusta sen perustana.
Tällaisen luottamuksen pettäminen on törkein mahdollinen teko aikuista ihmistä kohtaan (no, murhan ja törkeän pahoinpitelyn jälkeen). Vain todella itsekäs ja empatiakyvytön tai täydellisen ymmärämätön ja piittaamaton ihminen ylipäätään pystyy niin tekemään. Valitettavan moni ihminen tosin on sellainen, mutta se ei tee asiasta sen hyväksyttävämpää.
En sotke mitään uskontoa tähän, mutta pikkuisen on sellaiasta Sodoma ja Gomorra -menon makua ja sen mukaisia ovat jo nähtävissä olevat seurauksetkin.
Historia toistaa itseään. Aina kun elämä menee helpoksi ja pari edellistä sukupolvea on onnistunut karsimaan tyhmyydet pois ja vahingollisia asioita on lakattu tekemästä eikä sellaisten seurauksia enää näy, niin uusi polvi ei usko, vaan aloittaa samat tyhmyydet alusta.
Yhtälailla piinaviikot vaimollekin. Kokemusta on.
Mitenköhän monta kertaa se sanoa, että kaikki ukkomiehen kanssa vehtaavat eivät halua tämän kanssa parisuhdetta?
No, kun oma ajatuskanta on se, että parisuhde antaa omistusoikeuden toiseen ihmiseen, ei muunlainen mahdu pieneen mieleenkään.
Kyllä se ukkomies ainakin lasten mielestä on heidän ikioma isä ja äidin mies, eikä kenenkään vieraan naisen hoito.
Vaimollekin mies on hänen oma aviomiehensä. Jos aviomiehiä saisi lainata kuin kirjoja kirjastosta tai tilata puhelimella kuin joulupukin, niin sitten vaimo ja lapset voisivat sanoa, että juu totta, tämä perheenisä ei ole meidän, vaikka hengaileekin meillä nyt jouluviikon. Se on ihan kaikkien lainattavissa oleva yleinen hyödyke. Vuokrasta voi yli 18-vuotiaat maksaa myös luonnossa.
kakkonen tai pettäjä tekstailee joulun ja loppiaisen välillä.
Mihin tuonkin perustat?! Jouluaattona ehkä ollaan "omissa oloissaan", paitsi aamulla ja hyvän yön toivotukset toki lähetetään. Joulupäivänä jo soitellaan ja viimeistään 27. päivä nähdään.
Kun tunteet on aivan toisaalla kuin siellä oman vaimon tai miehen luona, kyllä se joulu on tosi ahdistavaa aikaa. Vaikka fyysisesti on läsnä, ajatukset ja tunteet on muualla, ja heti kun vaan "voi", haluan todellakin olla rakkaani kanssa.
Juuri tuossa taas huomasin tasa-arvokysymyksen. Miksi perheenäiti hyväksyisi miehensä, lastensa isän poistumisen kotoa tapaninpäivänä? Omasta puolestani ainakin laittaisin miehen rakkaansa luo lopullisesti. Uskottomat naiset sentään tajuavat viettää joulunpyhät kotosalla. Sen verran osoittavat arvostustaan lapsilleen ja miehelleen.
Mikä tekee joulusta yhtään erilaisen, kuin mikään muukaan ajankohta? Minä vien rakkaalleni lahjan aattoaamuna, soitan hänelle päivällä ja kerron kaipauksestani viestein. Niin myös joulupäivänä ja tapanina. Ihan niin kuin kaikkina muinakin päivinä, jolloin emme voi olla yhdessä.
Tiedän, miksi olen vielä avioliitossani, kun kerran en halua? Olen pohtinut eroa pitkään, aivan liian pitkään. Olen päättänyt erota, mutta en pilaa lasteni joulua sillä. Joulun jälkeen on muutoksen aika.
...niin Joulun jälkeen sitten. Tai keväällä tai katsotaan vielä lasten kesäloma koska eihän sitäkään voi pilata...ja niin se aika vaan kuluu.
Tuostakin herää kysymys. Mitä tekee sinkkumieskakkoset jouluna? Mitä tekee uskoton nainen, äiti jouluna? Varmaan sitä yleensäkin ennen salasuhdetta. Tuskin se sen kummempaa on. Erotuksena se, ettei aivan varmasti salasuhteen sinkkumieheen omaava perheenäiti ala tekstailemaan ikäväänsä jouluna salasuhteelleen. Naurettavaa touhua ja vie turhaan aikaa. Äidillä on jouluna yltäkyllin tekemistä ja stressaamista perheensä kanssa.
Miksi äidin pitäisi jouluna stressata? Minä ainakin aion nauttia lomasta lasteni kanssa. Ja ihan varmasti siinä jää aikaa laittaa viestiä tai ottaa puhelu myös rakkaan suuntaan.
"Miksi äidin pitäisi jouluna stressata?" Esimerkiksi jos lasten isä ei tee mitään. Eli juuri samasta syystä miksi perheenäidillä on rakastaja. Rakastaja on nimenomaan myös siitä syystä, ettei hänen kanssaan tarvitse stressata kaiken muun ohella. Ainakin itse kokisin stressaavaksi viestittelyn tai puhelut jouluna. Varmin tapa jäädä kiinni salarakkaasta on juuri puhelut, viestit, kännykän kyttäminen tai äänettömällä ( suiljettuna) pitäminen.
Kyllä se Joulu tulee vähemmälläkin touhuamisella. Ruuat saa kaupasta valmiina ja komeroita ei tarvitse siivota. Mä aion myös nauttia joulusta ja rauhasta omien lasteni kanssa. Mikä saa ihmiset kuvittelemaan, että juhlapyhät olisi jotenkin kamalia, kun ei voi salarakkaansa kanssa olla yhteydessä? Ehkä pahansuopaisuus, mässäily ajatuksella, että kyllä sillä kakkosella on kurjaa ja me vietetään ihanaa perhejoulua, laatuaikaa keskenämme. Niin tekee kaikki tavalliset ihmiset. Perheen koosta ja muodosta riippumatta.
Jouluna ei viestitellä eikä soitella puolin ja toisin. Sanomattakin selvää.
Meillä ainakin minä päätin viettää jouluni "yksin". Miehen kanssa keskusteltiin, mitä tehdään ja sanoin miehelle, että perheenisän täytyy olla joulu kotona perheensä luona. Hän oli samaa mieltä, vaikka olikin pettynyt, että ei nähdä. Olenko onneton, että hän on perheensä luona? En. Kun on lapsia, asiat ovat toisin. Tiedän tasan tarkkaan, että ilman lapsia mies ei edes harkitsisi missä joulunsa viettäisi.
Mitä tuo mies tekee vaimolla? Onko perhe kasassa vain lasten takia?
Luulisi että ilman lapsia mies ei edes harkitsisi asuvansa muualla kun luonasi.
Mistä päättelet, että varattu viettää Joulua erityisesti "riemuiten"..??
Ja mistä päättelet, että kakkonen viettää Jouluaan yksin?
Ja mitä tulee varatussa roikkumiseen... Se, kuka salasuhteessa on se roikkuja, voi joskus yllättää...
On päivän selvää, että mies viettää Joulua perheensä kanssa - vietänhän minäkin oman perheeni kanssa. Perhejoulu ei ole kummallekaan meistä mikään ikävä velvollisuus tai rasite. Arjen tullen jatkuu osasto "muu elämä", ei toinen pyhinä minnekään katoa, vaikkei koko ajan yhteyttä pidetäkään.
Näitä ukkomiehiä on monia jilla 2vaimo työpaikkakunnalla.ihmettelen niitä naisia jotka suostuu tälläsiin järjestelyihin.Oma vaimo ei tiedä mitään kun ukoilla vielä eri puhelin näille näille naisilleen.Moraalia ei näillä ihmisillä ole.Vastenmielistä touhua.
On varmasti niin, että ne, jotka haluavat vain salasuhdetta, heille joulu ei ole juttu eikä mikään. Mutta ainakin itsellä, kun kuitenkin on "enemmän pelissä", eli on paljon puhuttu yhteisestä elämästä ja erosta, joulu on osaltaan myös hieman surullista aikaa.
Ei sillä, että maalaisin piruja seinälle miehen "onnellisesta perhejoulusta", mutta kaipaan toki häntä kun emme ole yhdessä ja tiedän hänen kaipaavan minua. Olemme puhuneet paljon siitä, ja tässä tilanteessa on itsestään selvä, että hän viettää vielä joulua perheensä kanssa ja minä omani, mutta sattuu se silti. Ja sattuu myös siitä näkökulmasta, koska tiedän hänen ahdistuvan ja vetäytyvän omaan kuoreensa, kun tunteet ovat aivan toisaalla kuin siellä kotona.
Tässä kohtaa eroavaisuudet tulevat pitkälti juuri siitä, onko kyseessä enemmän kuin vain salasuhde.
Joopa joo... Toivottavasti et ole taas yksi hyväuskoinen hölmö lisää. Ainakin kirjoituksesi on varsin naivi - karu totuus on se, että sinä olet ukkomiehen salarakas, vaikka miten selittelisit asiaa. Suhteenne on toistaiseksi "vain salasuhde" - ja nähtäväksi jää, tuleeko siitä muuta. Voi toki olla, että mieskin on "tosissaan" - mutta asia erikseen on, kykeneekö hän tekemään ratkaisun sinun hyväksesi, vaikka haluaisikin enemmän aikaa kanssasi. Onko hänestä rikkomaan nykyistä kuviota ja vaihtamaan sitä elämään sinun kanssasi? Puhuminen on eri asia kuin teot...
Mitkä piinaviikot?! Kuvitteletko tosiaan, että miehesi salasuhteessa vain se nainen kaipaa heidän erossa ollessaan? Jos sinun on helpompi kestää painostavat joulunpyhät miehesi vetäytyessä kuoreensa, ajattele sitten noin, mutta ihan yhtä lailla se sinun miehesi kaipaa sitä rakastaan myös joulun pyhinä.
Mies saattaa kaivata jopa enemmäkin kuin salarakas.
Näin voisi kuvitella, etenkin jos tilanne on se, että salarakas ei ole tahollaan varattu. Hän voi viettää joulua lastensa tai ystäviensä kanssa, mutta mies viettää sitä vaimonsa kanssa, ja voisi kuvitella, että tuollaisessa tilanteessa tuntuu perin ahdistavalta yrittää esittää kuin kaikki olisi hyvin.
Valitettavan usein näissä suhteissa tosin tunnesuhde on kuollut ja kuopattu jo niin kauan sitten, että vaimo ei huomaa miehensä olevan poissaoleva ja vetäytynyt, ja mies on vaan tyytyväinen, kun voi maata sohvalla rakastaan ajatellen.
Joillakin on turhan suuret luulot itsestään!:))
Ei suinkaan ole kyse minusta vaan minun ja miehen parisuhteesta ja tunteista.
Sinua tilanne toki pelottaa, kun olet huomannut miehesi olevan jo henkisesti muualla. Mitäs et välittänyt huomioida häntä.
Kyllä mies välittää paljon vaimostaan... nykyisin, kun jätin hänet. Kyllä siellä kotona on aitoja tunteita, kun ei enää kakkonen halua häntä omakseen. Pitää ottaa, mitä saa ;)
Tuskinpa se kakkonen koskaan itselleen myöntääkään, että se mies voi olla aivan tyytyväinen siellä kotona, tuskin muistaakaan kakkostaan. Niin se menee silloin, kun kakkonen on vain hässimistä varten. Tuskinpa kukaan kakkonen kuitenkaan koskaan myöntää olevansa vain hässimistä varten. Kummallista kuinka kaikki nämä palstan kakkoset tuntuvat olevan niitä kaivattuja ja mies suurin piirtein itkee kaipuutaan kuusta koristellessaan ja kinkkua paistaessaan. Kun oikeassa elämässä noita miehiä on aniharva. Jokainen kakkonen uskotelkoon itselleen mitä on pakko itselleen uskotella.
Ehkä se sitten on noin, mutta kysy itseltäsi, miksi mies sitten tarvitsee sen "kakkosen"? Miksi hän itse kerta toisensa jälkeen valitsee mennä kakkosen luokse?
Ja miksi jotkut miehet ovat aidosti halukkaita jättämään puolisonsa JA JOPA LAPSET! Ei kukaan selväpäinen ihminen jätä seksin tai muunkaan kevytmielisen takia LAPSIAAN. Ehkä se on petetyille helpmpi uskoa, että kakkonen on toiminut vain patjana, eikä mies ikinä mitään syvällistä ole kokenut tai vaikkapa esimerkiksi rakastellut kakkosen kanssa, kun kerta vaimot niin mielellään tästä seksistä puhuvat. On miehiä, jotka käyvät vieraissa tyhjentämässä vehkeensä (yök, en haluaisi tällaista miestä) tai miehiä, jotka ystävystyvät kakkosen kanssa (syvempi keskustelusuhde siis kuin vaimoon... yök, en haluaisi tällaistakaan) tai miehiä, jotka aidosti rakastuvat, vaikka kieltäisivät sen hautaansa asti (yök, en haluaisi tällaistakaan).
Kyllä!!!
Vastasin tuohon ylimieliseen kommenttiisi ihan vain ohikulkevana ulkopuolisena, mutta sinähän panikoit ja aloit sättiä minua, vaikka et tiedä minust yhtään mitään.
Katsos olen nähnyt näitä tapauksia niin lähisuvussa kuin ystävienkin keskuudessa ja jotain näkökohtaa asioihin on olemassa.
Yhteenvetona kaikille palstan kakkosille: teistä paistaa pelkonne, kun taas pitkät juhlapyhät ovat tulossa! Oletteko noin epävarmoja "rakkauksistanne"?
Todella säälittävää lukea teidän tekstejänne tästä keskustelusta.
Vaikka sen tähden, ettei kotona voi hässiä lasten aikana.Joillakin on ylikorostunut suhde seksiin.
Eikö vaimoja yhtä lailla pelota, kun hyökätään aggressiivisesti mollaamaan kakkosia ja hehkuttamaan "perheonnea"!?!
Kuka sen on sanonut että kotona ei voi nussia jos siellä on lapsia? Oma ukkokultani laittoi pienet lapset (< 2 v) päiväunille ja harrastettiin päiväseksiä. Vaimonsa oli kokousmatkalla toisella puolen Suomea.
Kaikki tietää että vieras billu on gullin herggu.
On valitettavasti olemassa miehiä, jotka nimenomaan haluavat jättää lapsensa. Miehiä, jotka eivät olleet tarpeeksi miehiä ollakseen isä. Sellaisia miehiä, jotka pyörivät baareissa ja haluvat elää poikamieselämää. Vaimon ja lapset saatuaan mies ei heitä enää haluakaan. Ystävättärelleni mies sanoi, että haluaa eroon teistä siis vaimosta ja lapsista. Näitä miehiä vaan on.
Sellaisen miehen liittoa pitää kasassa vaimon tahto pitää lapsilla isä perheessä, vaikka iskä kuinka rellestäisi kundien ja vieraiden naisten kanssa viikonloppuisin. En tiedä miten järkevää tuollaista miestä on pitää, kun maailmassa on parempiakin miehiä. Tuollaisen miehen kakkonenkin tunnistaa helposti: mies haluaa mieluummin lapsettoman kakkosen tai ei ainakaan halua tutustua lapsiisi. Tapaatte baareissa ja mies käy pikapikaa naimassa.
Haluaisitko miehen, joka vastaa tiedusteluun, miten joulu vietetään, että painukaa v...n, jättäkää minut rauhaan ja jatkaa olen joulun yksin hotellissa? Kakkonen vai vaimoko joulun haluaa noin suorasukaiselle valmistella?
Ei tuo ukkomies ole rakkauteni. Juhlapyhät tulossa ja elämä on muutakin kun varattu mies. Ei sitä todellakaan rakenneta jonkun luuserin takia jolta seksiä saa helposti silloin tällöin. Mihinkään muuhun en häntä huolisi koskaan.
Kyllä hävettää tätä ketjua lukiessa olla nainen. Aloittaja mässäilee ajatuksella, että kakkosella on pakko olla kurjempaa kuin hänellä petettynä vaimona. Sinuna en hukkaisi yhtään ajatusta miehesi kakkoselle vaan keskittyisin miettimään, miksi miehelläsi on se kakkonen. Onko järkeä tuollaisessa elämässä? Missä sun oma itsekunnioitus on? Ihan samalla tavalla säkin roikut miehessä, joka ei arvosta sua yhtään. Ja huudat kakkosten itsetunnon ja arvokkuuden perään. Pata kattilaa soimaa, musta kylki kummallakin.
Kakkoset mässäilee ajatuksella, että miehellä on pakko olla kurjaa vaimon ja perheen kanssa. Moniko pystyy ymmärtämään, että lapset on tärkeitä myös sille pettäjälle? Sitä ei kukaan tiedä, mitä mies vaimostaan ajattelee. Rakastaako häntä kuitenkin vai onko vaimo pelkkä arjen pyörittäjä. Se ei kuulu kakkosille yhtään. Pääasia, että lapsista pidetään huolta.
Miehet sanoo, että pil...lu se on joka maailmaa pyörittää ja jonka ympärillä miesten maailma pyörii. Niin se taitaa vaan olla. Ihan vaan sen takia, kun me naiset annetaan heille se mahdollisuus. Suostutaan olemaan kakkosina, suostutaan olemaan petettyinä vaimoina. Onko järkeä? Onko edelleen naisen elämän tärkein saavutus saada mies itselleen? Taistella hänestä kynsin hampain ja ukko nauttii, kun näkee mitä saa naisissa aikaan. Voi meitä naisia. Hävettää.
Aika yksipuolinen näkökanta. Kyllä minäkin, varattu nainen (!!!), koen tämän joulun ahdistavana. Ikävä on kovempi kuin koskaan "kakkosta" (joka on kyllä sydämeni ykkönen). Lasten takia hymyilen tämän joulun ja heidän kanssaan se onnistuisikin hyvin, mutta pyhät perheenä, kun mies on kotona, hirvittää jo valmiiksi. Ensi vuonna puhaltaa uudet tuulet jo onneksi. :)