Hei onko työnantajalla oikeus sopia työntekijän vapaa-ajalle menoja?
Siis työnantaja oli sopinut ystäväni vapaa-ajalle jonkin aikaa sitten tapaamisen kertomatta siitä kyseiselle ystävälleni mitään.
Ystäväni siis hämmästyi kun kuuli tästä päivä ennen tapaamista joka oli sovittu tältä toiselta firmalta joka otti siis silloin yhteyttä häneen.
Tietenkin ystäväni oli kykenemätön tuohon tapaamiseen menemään koska aikataulu oli jo sovittuna muualle ja hän siis perui sen.
Jäi itseänikin hämäämään laillisuudesta kun kerran ystävä siitä apua minulta kysyi
Laillista?
ihan absurdia
2
181
Vastaukset
- AY1
Miksi ystäväsi ei kysy asiaa omasta ammattiliitosta?.
- ihan absurdia
Ammattiliiton vastaus oli lyhyt ja tympeä etteivät he uskalla puolustaa tässä tilanteessa omiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli389313"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn333873Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi852445Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1262426Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.392294Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on251935Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait151600Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.321431- 711267
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen1721054